Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Laukimo stebuklas > Gimdymas > Antrąjį gimdysiu pati
Dalintis

„Gydytojau, noriu cezario", - prašo pirmagimio besilaukianti mama. Vie­nintelis argumentas: „Labai bijau skausmo". Apie jį „paslaugiai" pripa­sakoja kaimynės, tetos, draugės. Jos mie­lai dalijasi savo patyrimu, nešykštėdamos ir šiurpių įspūdžių. Būsima gimdyvė po vaizdingiausių pa­sakojimų jaučiasi kaip po S.Spilbergo siaubo filmo seanso. Tuomet atrodo, jog tik operacija padės išvengti skausmo. Todėl prieš dešimtmetį Rusijoje nuvilnijo cezario operacijų banga. Turtingos rusaitės geidė Ka­rališko gimdymo - operacijos. Amerikoje ir šiandien 25 proc. gimdyvių atliekamos operacijos, mat ten madinga iš anksto užsisakyti ce­zarį.

 
Lietuvos ginekologai teigia, jog kiekvie­na operacija rizikinga. Amerikiečiai galvoja priešingai: kad per operaciją ir kūdikis, ir mo­tina patiria mažiau traumų. Užatlantės gydy­tojai nesipriešina moterų pageidavimams, nes už pacientų sveikatą finansiškai atsako drau­dimas. „Lietuvoje per 15 metų cezario pjūvio operacijų padaugėjo dešimt kartų", - teigia kli­nikos „Mama, vaikas ir aš" gydytojas R.Šemeta.
 
 
Pagrindinės priežastys - medicinos pažan­ga, nes tobulėjant technikai (anksti diagnozuo­jami negalavimai) moterims atsirado daugiau galimybių išnešioti kūdikius, pagausėjo prieš­laikinių gimdymų, be to, gimdo vyresnės mo­terys ir pan. Gydytojas R.Šemeta pasipiktino, jog yra tokių daktarų, kurie skuba arba tingi priimti sunkius gimdymus. Visada paprasčiau operuoti, nes operacija tetrunka trisdešimt mi­nučių, o gimdymas - vidutiniškai apie šešias valandas.

 
 
Apie moteris, kurios antrą vaiką pagimdo pačios
 
 
 
„Daktare, ar antrą kartą irgi teks daryti operaciją?" - dažnai klausia gimdyvės. Dar ne taip seniai gydytojai atsakydavo, jog 80 pro­centų tikimybė, kad antras vaikas irgi gims per operaciją. Gydytojas R.Juršėnas teigia, jog šiandien teorija, kad jei pirmas vaikas gims­ta per cezarį, tai ir antras taip pat, visiškai pa­neigta.

 
Labai svarbu, kodėl pirmą kartą buvo atlikta operacija. Jei pirma operacija atlikta dėl to, kad vaisiaus padėtis buvo netaisyklin­ga ar buvo vaisiaus hipoksija, tai nebūtinai ir antrą kartą taip bus. Išimtys - kaulų (siauras dubuo), gimdos, jos kaklelio patologija.

 
„Tačiau antrą kartą gimdančios moterys turi dar vieną problemą, kurios nebuvo prieš pirmąjį, - randą gimdoje. Tikimybė, jog randas gali iš­siskirti, šiai dienai retenybė, - teigia gydytojas R.Juršėnas. - Aš sveikinu kiekvieną moterį, ku­ri pastoja. Tai skatina mus, medikus, jai pa­dėti pasigimdyti sveiką vaiką. Be jokių kalbų pirmenybę teikiame natūraliam gimdymui. Operacija daroma tik tuomet, kai kyla rimtas pavojus motinai arba kūdikiui."

 
 
„Gimdyčiau ir gimdyčiau"
 
 
 
Pasakoja 28 metų Jurgita:
 
„Kai atvežė į li­goninę, gimdos kaklelis jau buvo atsidaręs per 4 pirštus, nuleido vaisiaus vandenis ir aš tikė­jausi sėkmingai pagimdyti. Bandau stumti kū­dikį, ir girdžiu, gydytoja šaukia: „Nestumk, nulauši vaikui galvą". Dukrelės galvytė buvo at­lošta. Teko operuoti.

 
Po operacijos jaučiausi siaubingai, visą skaudėjo. Blogiausia, jog prasidėjo gimdos kaklelio, kiaušidžių uždegi­mas, kankino aukšta temperatūra. Namo grį­žau tik po dvidešimt dienų. Tada pirmą kartą pamačiau dukrelę, kurią iš ligoninės jau pir­mąją savaitę pasiėmė mano mama.

 
 
Kai po tre­jų metų laukiausi antro vaiko, visą nėštumą šnekėjau apie tai, jog dabar gimdysiu pati. Net vyrą buvau įkalbėjusi dalyvauti kartu. Jis link­čiojo, bet vėliau prisipažino iki paskutinės minutės netikėjęs, jog pagimdysiu pati. Po devy­nių mėnesių gydytojai ruošėsi planinei opera­cijai.

 
Į ligoninę atvažiavau numatytą dieną. Gy­dytoja pasakė, jog gimdos kaklelis atsivėręs per šešis pirštus ir gimdysiu pati. Supanikavau, bet gydytoja nuramino: jei per keturias valandas nepagimdysiu, tai darys operaciją. Naktį nu­bėgo vandenys ir po trijų su puse valandų aš pagimdžiau pati!
 
Koks malonumas! Dar gu­lėdama ant stalo, kol gydytoja siuvo suplyšu­sius audinius, sakiau: „Daktare, gimdyčiau ir gimdyčiau". O kiek energijos turėjau, atrodė, kalnus nuversiu. Antrą dieną su kūdikiu jau važiavau namo. Ir pieno turėjau sočiai (su pir­mu vaiku pienas „perdegė"). O po trijų savai­čių visi išvažiavome atostogauti į Palangą. Su antru vaiku viskas atrodė paprasta."
 
 
„Aš labiau myliu skausmuose pagimdytąjį"
 
 
 
Antroji mama - 27 metų Gintvilė:
 
„Kai lau­kiausi pirmagimio, gydytojai konstatavo, jog sėdmeninė naujagimio padėtis. Aštuntam mėnesy tris kartus bandė pasukti vaisių, o jis at­gal atsisukdavo. Todėl virkštelė kelis kartus apsisuko apie kaklą. Gydytojai nusprendė dary­ti operaciją. Labai apsidžiaugiau. O po ope­racijos prastai jaučiausi, skaudėjo visą kūną, buvau bejėgė.

 
Kai laukiausi antrojo, gineko­logė pasakė, jog duodanti tik dešimt procen­tų, kad pagimdysiu pati. Tačiau ligoninėje, į kurią nuvykau savaitę anksčiau nei numatyta gimdymo data, gydytojas pasakė, jog gimdy­siu pati. Išsigandau, mat labai bijojau skaus­mo.

 
 
Po kelių dienų atsirado sąrėmiai, jie daž­nėjo, vėrėsi gimdymo takai. Prisiminiau drau­gės (ji gimdė lygiai prieš mėnesį) pasakojimą. Po visą parą trukusių skausmų jai buvo atlikta operacija. Nuo to dar apėmė didesne baimė ir skausmas. Išgyvenau didžiulį stresą, nes nesitikėjau, kad taip skaudės. Leido nuskausminamuosius ir deguonies kaukę dėjo - vis tiek skausmas neatlėgo...



 
Po penkių valan­dų gimė dukrelė. Kartais atrodo, kad ją, skaus­muose pagimdytą, labiau myliu. Ją ilgiau nei pirmagimį maitinu krūtimi, naktį lengviau keltis prie verkiančio vaiko... Ta­čiau, jei laukčiausi trečiojo, norėčiau operaci­jos."
 
 
Argumentas - baimė
 
 
 
Gydytojas R.Šemeta teigia, jog pasaulyje daryti cezario operacijas realiai reikėtų tik 5-6 proc. gimdyvių, nors daroma 3-4 kartus dau­giau. Pagrindinė priežastis - netinkamas mo­ters pasiruošimas. Jas kausto skausmo baimė.


 
Lietuvoje tokias gimdyves stengiamasi atkal­bėti, paaiškinama, jog yra pakankamai būdų nuskausminti sąrėmius. Gydytoja K. Mačiulienė pasakojo, jog turėjo tik vieną gimdyvę, ku­ri gal ir galėjo pati pagimdyti, bet buvo atlikta operacija. Tai buvo 45 metų pirmą kartą gim­danti moteris. Pasirinkimą lėmė jos didelė bai­mė pačiai gimdyti ir rizikingas jos amžius.
 
 
Trečią pagimdė pati - rizikingos išimtys
 
 
 
Gydytojų praktikoje būta ir tokių gimdy­vių, kai pirmas vaikelis gimė per operaciją, an­trą - pati pagimdė, o trečias - vėl operacija. „Bet, jei yra atliktos dvi operacijos, tai trečią kartą jau nerizikuojame, - sako gyd. R.Juršėnas, - irgi darome operaciją.
 
Nors yra kiekvienos tai­syklės išimčių. Pavyzdžiui,  Amerikoje po dviejų cezarių trečią vaiką moteris pagimdė pati. Lietuvoje taip pat pasitaikė panašus atvejis. Provincijoje gyvenančiai mo­teriai prasidėjo sąrėmiai, tačiau nespėjus nuvykti į ligoninę, trečiąjį pati pagimdė pakely."

 
 
Jūratė Jadkonytė
 
 

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą