Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mažylis > Bendravimasir auklėjimas > Finansinis raštingumas - kas tai?
Dalintis

Nuo mažų dienų vaikai pradeda mokytis finansų, suprasti, kas yra pinigai, pradeda užsidirbti nuosavų pinigų. Vaikų „uždarbio“ nereikia suprasti tiesmukai. Paprastai tai būna pinigai gauti iš giminaičių ar senelių už pagalbą sode, tvarkant namus. Tokiu būdu vaikas gana greit supranta, jog kada panorėjęs daugiau pinigų negaus, todėl norėdamas nusipirkti brangesnį ar didesnį daiktą, turės atidžiau leisti savo pinigus.
Čia, kaip pirmieji ekonomikos ir finansų mokytojai, jam turėtų padėti tėvai.
 
Užsidirbti mokosi vaikystėje
 
Daugumos finansinių dalykų bei įgūdžių vaikai negali išmokti savarankiškai, todėl atidžiai stebi savo tėvus, perima kai kuriuos jų įpročius, susijusius su pinigais. Pavyzdžiui, jei tėvai yra linkę atidžiai sudarinėti šeimos biudžetą, savo lėšas ne tik išleidžia, tačiau jas ir investuoja, tikėtina, jog ateityje taip pat elgsis ir vaikas.
 
Galbūt nustebsite, tačiau Vilniaus universiteto Psichologinių inovacijų ir eksperimentinių tyrimų mokymo centro vedėja, psichologė-psichoterapeutė dr. Roma Jusienė sako, jog ekonomikos bei finansų vaikai pradeda mokytis dar darželyje, pavyzdžiui, kolekcionuojant įvairias korteles, lipdukus: „Vaikai ne tik kolekcionuoja korteles, bet ir jas keičia į kitas ar net parduoda, pavyzdžiui, už saldainį ar kramtomąją gumą. Galima teigti, jog tai pirmieji gyvenime verslo sandėriai“.
 
Mažyliai mokosi žaisdami, todėl ir tėvams patariama juos mokyti supratimo apie pinigus žaidžiant. Žaidimai prikausto vaiko dėmesį, jį sudomina, tačiau kartu vaikas nejučia sužino daug naujų dalykų. Kita vertus, naudojant netikrus pinigus klaidos niekuomet nebūna labai skaudžios ir jas galima ištaisyti kitą kartą pasistengus laimėti žaidimą.
 
Kaip teigia UAB „Finasta investicijų valdymas“ direktorius Andrius Barštys, sudominti vaikus finansais yra gana paprasta. „Su vaikais galima tiesiog žaisti parduotuvę, naudojant netikrus pinigus, arba Vakarų šalyse labai populiarų finansinį stalo žaidimą „Monopolį“, kuriame vaikai mokosi ne tik pirkti ar parduoti, bet ir vertinti savo pirkinio vertę, riziką, daryti sprendimus. Nuo mažens kaupdami finansines žinias tokie vaikai bus pranašesni ir ateityje“, - pasakoja A.Barštys.
 
Investuoti kartu su šeima
 
Mokyti vaikus kaip elgtis su pinigais yra ne ką mažiau svarbus dalykas, nei mokymas rašyti, skaityti ar valgyti. „Sudėtingus finansinius dalykus vaikui reikia išaiškinti kuo paprasčiau, o tai reikalauja daug pastangų, kantrybės ir sugebėjimų. Jungtinėse Valstijose ir kai kuriose Europos šalyse tėvams tai daryti kiek paprasčiau, nes ten, šiek tiek ūgtelėjusiems vaikams, tėvai atidaro tikras sąskaitas bankuose ir šitaip moko ne tik pinigų tvarkymo, taupymo, bet ir atsakomybės“, - pasakoja psichologė-psichoterapeutė dr. Roma Jusienė.
 
Tokiose asmeninėse sąskaitose vaikai kaupia savo kišenpinigius, per gimtadienius dovanų gautus pinigus. Deja, Lietuvoje galimybės atidaryti asmenines sąskaitas vaikams gerokai ribotos. Remiantis įstatymais, iki 14 metų investuoti vaiko pinigus gali jo tėvai ar globėjai, o atlikdami sandorius su mažylio pinigais, kurie viršija dešimt minimalių mėnesio algų (7 000 Lt), tėvai privalo gauti ir išankstinį teismo leidimą. Sulaukęs 14 metų paauglys, gavęs tėvų sutikimą, jau ir pats gali tvarkyti visus savo finansinius reikalus.
 
Tačiau pasak investicinių fondų valdymu užsiimančios bendrovės direktoriaus A.Barščio, vis daugiau atsiranda tėvų, kurie ateidami investuoti atsiveda ir jaunesnius vaikus. „Gana dažnai pasitaikanti praktika, jog tėvai investicines sąskaitas atidaro savo vardu, tačiau praktiškai ten pinigus kaupia vaikas. Teko pastebėti, jog į savo pačių uždirbtus pinigus vaikai reaguoja daug atsakingiau. Atnešę į investicinį fondą savo pačių uždirbtus pinigus, vaikai atidžiau klausinėja kaip vyksta investicinis procesas, patys aktyviai reiškia nuomonę. Vaikams paaiškinti kaip ir kodėl auga investuotos lėšos gana paprasta. Pavyzdžiui, prisijungus internete prie specialios programos, lengvai suvokiamos schemos parodo investicinių lėšų augimą‘“ – pasakoja A.Barštys.
 
 
Pastovūs vaikų kišenpinigiai
 
Tačiau bene didžiausia problema tėvams – nuo kokio amžiaus leisti vaikui turėti asmeninių pinigų ir kokią sumą skirti. Paprastai, pirmuosius nedidelius kišenpinigius vaikai pradeda gauti dar darželyje. Tiesa, tokio amžiaus mažyliams pinigus derėtų duoti gerai apgalvojus ir nedideles sumas – jie dar nemoka skaičiuoti, o daugiau monetų jiems dažniausiai reiškia ir didesnę sumą.
 
Pasak dr. R.Jusienės, vaikams reikia kuo anksčiau paaiškinti, jog pinigai neatsiranda tiesiog iš mamos ir tėčio kišenės – juos reikia uždirbti. „Mažiausieji greitai išmoksta manipuliuoti tėvų geranoriškumu, nes gana greit pastebi, jog „paspaudęs“ tėvus, gali gauti norimą daiktą ar pinigėlį. Taip neturėtų nutikti. Tėvai privalo aiškiai ir tvirtai sutarti, kaip, kada ir kiek kišenpinigių gaus vaikas. Pavyzdžiui, kokia suma bus skiriama besąlygiškai, o kiek ir kokiu būdu galima gauti papildomų pajamų“, - sako dr. R.Jusienė.
 
Tai, jog vaikas nuolat gauna pastovią pinigų sumą, leidžia jam pradėti mokytis asmeninių finansų tvarkymo. Pastovius kišenpinigius, dažniausiai, pradeda gauti tik kiek ūgtelėję ir į mokyklą pradėję eiti vaikai. Iš pradžių vos po keletą litų, o vėliau, paauglystėje, po 10-15 Lt per savaitę.
 
Susirūpinti vaikų finansiniu raštingumu išties derėtų – specialus asmeninių finansų testas parodė, jog dauguma Jungtinių Amerikos Valstijų studentiško amžiaus jaunimo visiškai nieko nesuvokia apie asmeninių finansų paskirstymą. Šio testo neišlaikė net 68 proc. studentų. Kad taip nenutiktų, vaikų raidos psichologai bei finansų specialistai pataria, jog vaikus reikia pradėti mokyti kaip elgtis su pinigais kuo anksčiau. Daugiau šansų ateityje tapti finansiškai stabiliais bei pasiturinčiais turi tie vaikai, kurie nuo mažens turėjo tvirtą ir patikimą pavyzdį kaip elgtis su pinigais.

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą