Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mokinukas > Vaikas ir aplinka > Labas, mano mokykla!
Dalintis

Kai mūsų vaikas baigia ketvirtą klasę, lengviau atsipučiame: „Pirmas laiptelis nugalėtas“. Pailsėję vasarą rudeniop susirūpinkime, kaip įveiksime antrąjį, nes penkta klasė, švietimo specialistų nuomone, yra nemaža problema. Penktoko laukia nemažai naujovių. Gal dėl to kartais pasitaiko, kad V–VI klasėse pažangusis pradinukas nustoja mokytis, o jas baigęs tampa nevaldomu septintoku. Kodėl penkta klasė tokia lemtinga?
 
Daugybė nežinomųjų
Vaikas, pradėjęs mokytis penktoje klasėje, susiduria su daugybe nežinomų dalykų. Visų pirma vietoje mylimos mokytojos, kuri puikiai pažinojo vaiką, dabar yra nauja auklėtoja. Ji moko tik vieno dalyko – kartais tokio, kuris būna 1–2 kartus per savaitę. Taigi auklėtoja būna su vaiku žymiai mažiau. Negana to, kiekvieno dalyko ateina mokyti vis kitas mokytojas, turintis kitokį charakterį, įpročius, vertybes, mokymo ir vertinimo sistemą, kurią penktokas turi perprasti.
 
Dažnai tenka susidurti ir su naujais klasės draugais. O kartais net nauja mokykla, kuri yra kelis kartus didesnė nei buvusi pradinė (jau tapusi sava kaip antrieji namai). Iš pirmo žvilgsnio ši mokykla atrodo paini, klaidi ir svetima. Be to, šioje mokykloje mokosi dičkiai. Visi šie pasikeitimai gali mokinuką priversti jaustis ne taip saugiai, kaip ketvirtoje klasėje, todėl tėvai turėtų jam padėti.
 
Pirmąjį trimestrą pažymiai nerašomi
Lietuvoje daug dėmesio skiriama vaiko adaptacijai (prisitaikymui) mokykloje gerinti. Rengiamos konferencijos, seminarai, paskaitos. Jų metu mokytojai ir kiti specialistai (psichologai, socialiniai pedagogai) aiškinasi vaiko asmenybės ypatumus prisitaikant prie kintančių mokyklos reikalavimų, kuria metodikas šiam procesui palengvinti.
 
Vienas iš nerimą keliančių vaiko adaptacijos periodų – penkta klasė. Tiesa, brandesnis vienuolikmečio organizmas, ypač nervų sistema, tvirtesnis ir tobulesnis adaptacijos mechanizmas (lyginant su pirmoko) lengvina šį procesą.
Tyrimų duomenimis, penktoje klasėje psichologinė vaiko adaptacija trunka 5–6 savaites. Tačiau ji gali užsitęsti ir ilgiau. Todėl švietimo ir mokslo ministerijos dokumente, reglamentuojančiame ugdymo procesus, numatyta, kad pati mokykla priima sprendimą dėl adaptacinio laikotarpio, kuris gali tęstis 1-2 trimestrus, net ir iki metų. Šiuo metu mokiniai pažymiais nevertinami.
 
Tėvų pagalba – labai svarbi
Mokiniui, perėjusiam mokytis iš pradinės mokyklos į penktą klasę, t.y. besiadaptuojančiam, labai svarbi tėvų pagalba ir palaikymas. Jeigu šiuo metu tėvai pastebi, kad jų vaikas dėl kažko kenčia, svarbiausia, ką jie gali padaryti, – parodyti, kad tikrai domisi ir rūpinasi juo. Atidūs tėvai nesunkiai pastebės, kad jų vaikas, prieš tai buvęs laimingas ir linksmas, dabar atrodo susirūpinęs, prislėgtas, pavargęs.
 
Puiku, jeigu tėvai kreipiasi į mokytoją ir kartu bando ištiesti pagalbos ranką. Nuoširdus suaugusiųjų susirūpinimas, pavykęs pokalbis gali būti puiki pagalba kenčiančiam vaikui. Tačiau jei adaptacija yra sunki ar per ilgai tęsiasi, vien nuoširdaus pasikalbėjimo neužteks. Gali prireikti ir kvalifikuotos mokyklos psichologo ar socialinio pedagogo pagalbos.
 
Pažintis su mokykla
Galima paruošti savo būsimą penktoką laukiamiems pokyčiams, taip palengvinant adaptacijos periodą. Puiku, jei kartu su būsimu penktoku ateinama į mokyklą dar prieš mokslo metų pradžią, kur galima susipažinti su klasės auklėtoja, pažiūrėti, kur yra klasė arba įvairių dalykų kabinetai, valgykla, bufetas, tualetai, sporto ir aktų salės.
Jeigu tokios galimybės nėra, galima su vaiku vasarą auklėtojai ir mokytojams paruošti „dovanėlių“, pvz., išmokti eilėraščių. Be to, geras pasiruošimas mokslo metams – priemonių įsigijimas ir t. t. – irgi sumažins įtampą.
 
Padėkite penktokui mokykloje pasijusti lyg namie
Nieko baisaus, jei to nepadarėte. Ir prasidėjus mokslo metams tėveliai gali padėti vaikui labai sėkmingai adaptuotis naujoje mokykloje ir klasėje. Tėveliai kartu su auklėtoja ir vaikais galėtų surengti susipažinimo popietę, kur kiekvienas vaikas ar kiekviena šeima prisistatytų, ką nors suvaidintų ar papasakotų. Labai linksma, kai vaikai iš savo ir savo šeimų nuotraukų padaro klasės sienlaikraštį.
 
Galima surengti varžybas – mokykla taptų labirintu, o išdalytuose planuose būtų sužymėtos įvairios vietos: kabinetai, valgykla, sporto salė. Juose laukiantys tėveliai ar mokytojai pažymėtų „rastas“ vietas (taip vaikai susipažintų su mokyklos planu). Būdų, kaip penktokui padėti „apsigyventi“ mokykloje, gali būti labai įvairių. Svarbiausia, kad viskas būtų daroma linksmai, žaismingai ir suprantamai. Tėveliai turėtų parodyti savo pavyzdžiu, kaip reikia bendrauti su bendraamžiais (kitais tėveliais) ir autoritetais (mokytojais).
 
Tėveliai, būkite aktyvūs
Labai svarbus tėvų lankymasis susirinkimuose ir aktyvus dalyvavimas klasės gyvenime, tuomet galima įžvelgti bręstančias problemas ar tiesiog geriau suprasti savo vaiką, jo amžiui būdingus poreikius. Mokyklos ir klasės tėvų komitetuose galima spręsti savo vaiko ar jo draugų, su kuriais jis praleidžia trečdalį paros, problemas.
 
Rekomenduojame aktyviai šiuose valdymo organuose dalyvauti. Galima patiems inicijuoti įvairią klasės veiklą – išvykas, susitikimus su įžymiais, įdomiais, paaugliams reikalingais žmonėmis, organizuoti viktorinas, varžybas ir pan. Tokia veikla ne tik įdomi, bet ir neleidžia paaugliui užsiimti nepageidautinais dalykais (chuliganizmu, valkatavimu ir kt.), suteikia galimybę linksmai praleisti laiką su bendraamžiais ir suaugusiaisiais.
 
Vaikams labai svarbus papildomas ugdymas. Skatinkime dalyvauti įvairiuose būreliuose, mokyklos gyvenime po pamokų. Leiskime atsivesti į namus draugų ir patiems nueiti į svečius. Tegul mūsų vaikai auga linksmi, kūrybingi ir laimingi.
 
Sigita Dirgėlienė
Šaltinis: žurnalas „Penktokas“

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



Ketvirtoko mama Data: 2019-02-27 14:02:56
Manau kiekviena mokykla pries prasidedant mokslo metams, galetu i [url=https://restoranassiesta.lt/konferenciju-sales/] konferenciju sale [/url] sukviesti busimu penktoku tevelius, pasikviesti socialiniu pedagogu, psichologu ir aptarti galimus sunkumus ir kaip ju isvengti. Nes tikrai aplinkos pasikeitimas, tapimas is didziausio maziausiu, vaikui gali buti labai skausmingas

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą