Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mokinukas > Vaikas ir aplinka > Profesinis mokymas. Ar žinote kad...
Dalintis

Lietuvoje veikia 80 profesinių mokyklų, dvi iš jų – ne valstybinės. Visose profesinėse mokyklose mokosi daugiau nei 45 tūkstančiai mokinių. 
  • Kasmet į profesines mokyklas priimama apie 20 tūkstančių mokinių.
  • Vaikinų profesinėse mokyklose yra beveik du kartus daugiau nei merginų.
  • Pradėti mokymąsi profesinėje mokykloje galima baigus 8 klases.
  • Didžiausias srautas jaunimo į profesines mokyklas ateina baigę 10 klasių: maždaug 25 iš 100 įgijusių pagrindinį išsilavinimą. Po dvylikos klasių profesines mokyklas renkasi maždaug 9 % abiturientų.
  • Lietuvos darbo biržos duomenimis, 2007 m. spalio mėnesį apie 60 proc. laisvų darbo vietų buvo skirtos kvalifikuotiems darbininkams ir amatininkams. Kvalifikuoti darbininkai gali rinktis vieną iš kelių ar net keliolikos jiems siūlomų darbo vietų, kadangi vietų registruojama daugiau, negu yra asmenų pasirengusių jas užimti. 
  • Labiausiai trūksta pardavėjų, vairuotojų, statybininkų, dailidžių, stalių, kūrikų, elektros įrangos, metalo, gumos, plastiko gaminių surinkėjų, paštininkų, metalinių konstrukcijų montuotojų, betonuotojų.
  • Darbo biržoje registruojama daug darbo vietų ir nekvalifikuotiems darbininkams. Bet neturintiems profesinio pasirengimo bedarbiams yra sunku įsidarbinti, nes pretendentų į šias vietas yra dvigubai daugiau negu vietų.
  • Atviros informavimo, konsultavimo ir orientavimo sistemos (AIKOS) duomenimis, kuriuos galima rasti ir pasitikslinti interneto svetainėje http://www.aikos.smm.lt/, besidomintiems pagrindiniu profesiniu mokymu iš viso siūlomos susipažinti 486 mokymo programos, nuo pynėjo iš vytelių iki baleto šokėjo. Beje, šios profesijos tenka mokytis ilgiausiai – net penkerius metus.
  • Kiekvienais mokslo metais pateikiamų mokymo programų skaičius kinta. Į mažiau populiarias, retas, tik vienoje profesinėje mokykloje dėstomas mokymo programas priėmimas gali vykti ne kasmet. Tarkim, 2007 m. priėmimas į baleto šokėjų mokymo programą nevyko. Programų sąrašas taip pat papildomas naujomis, kurios kuriamos atsižvelgiant į rinkos poreikius. Ta pati mokymo programa gali būti dėstoma ir keliose profesinėse mokyklose.
  • 2007-2008 mokslo metams iš viso buvo paskelbtas priėmimas į 220 pagrindinio profesinio mokymo programų.
  • Baigusiems 8 klases 2007 m. buvo siūlomos 39 mokymo programos, baigusiems 9-ias – 53. Mokymosi trukmė, siekiantiesiems įgyti tik profesinę kvalifikaciją baigus 8 klases arba profesinę kvalifikaciją ir baigti pagrindinio ugdymo programą po 9 klasių – 2 metai; siekiantiesiems profesinės kvalifikacijos ir pagrindinio išsilavinimo po 8 klasių – 3 metai.
  • 2007 m. baigusiems 10 klasių, siūlomos 87 mokymo programos, kartu su profesija galima įgyti ir vidurinį išsilavinimą. Jei vidurinio išsilavinimo nesiekiama, mokymasis trunka trumpiau.
  • Profesinės mokyklos atviros ir baigusiems vidurinę. Jiems siūloma 71 mokymo programa. Mokymosi trukmė – 1-2 metai.
  • Švietimo ir mokslo ministerijos užsakymu 2005 metais atliktas tyrimas parodė, kad, dauguma profesinių mokyklų mokinių yra patenkinti jiems suteikiama galimybe įgyti profesinę kvalifikaciją bei užbaigti pagrindinį, vidurinį išsilavinimą.
  • Profesinių mokyklų mokiniai palankiau vertina profesinių mokyklų mokytojus, lygindami juos su mokytojais bendrojo lavinimo mokyklose.
  • Profesinėse mokyklose užtikrinamas mokinių saugumas bei drausmė: mokiniai čia mokosi dažniausiai turėdami aiškų tikslą; už prasižengimus mokinys gali būti pašalintas iš mokyklos; dauguma profesinių mokyklų yra nedidelės, kai kurios – toli nuo miesto pagundų.
  • Daugiau nei 80 % profesinių mokyklų mokinių gauna įvairias stipendijas.
  • 2004-2006 metais iš ES struktūrinių fondų Lietuva gavo apie 150 milijonų litų profesiniam mokymui tobulinti. Šios lėšos buvo panaudotos pertvarkant mokymo įstaigų infrastruktūrą, rengiant Profesinio rengimo standartus. Sukurtos mokymo programos darbo rinkoje reikalingoms kompetencijoms įgyti. Kai kuriose mokyklose jau atnaujintos ir įkurtos modernios mokymo bazės.
  • 2007-2013 metais iš ES struktūrinių fondų profesiniam mokymui planuojama gauti 385 mln. litų.
  • Profesinėse mokyklose vyrauja palanki mokymosi atžvilgiu nuostata: kas antras ketina tęsti mokslus aukštojoje mokykloje, trečdalis ketina ir dirbti ir mokytis.
  • 4,1 proc. profesinių mokyklų absolventų sėkmingai įstojo ir tapo universitetų bei kolegijų studentais.
 Elena Mickutė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą