Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mokinukas > Vaikas ir aplinka > Socialinis pedagogas – vaiko advokatas
Dalintis

Vis dažniau tėvai įsitraukia į darbus, o jų atžalos maklinėja gatvėse. Tada ir prasideda rūpesčiai – vienas ima nesimokyti, kitas iš vis nelanko pamokų, trečias...
Galime tik įsivaizduoti, kaip šiems vaikams reikia pagalbos ir rankos, į kurią galėtų drąsiai įsikibti. Šiuo tikslu kiekvienoje švietimo įstaigoje dirba socialinis pedagogas. Plačiau apie jo pareigas ir galimą pagalbą net ir mums, tėveliams, kalbamės su Vilniaus pedagoginio universiteto Socialinės komunikacijos instituto Socialinės pedagogikos katedros vedėja doc. Valdone Indrašiene.
 
Kas yra socialinis pedagogas?
Socialinis pedagogas – specialistas, tiesiogiai ar netiesiogiai organizuojantis vaikų ugdymą laisvu nuo jų mokymosi laiku. Jis turi ne tik pedagoginį, bet ir socialinio darbuotojo išsilavinimą.
 
Kokia veikla užsiima socialinis pedagogas?
Jis gali užsiimti tik pedagogine veikla, t.y., vaikams organizuoti užklasinę veiklą, siekdamas įtvirtinti socialines vertybes. Visa tai daroma pasitelkiant meno, visuomenės informavimo ir kitas ugdymo priemones (mokoma bendrauti su bendraamžiais specialiose grupėse, organizuojamos vasaros stovyklos socialiai remtiniems vaikams, kartu vaikštoma po miestą, paaugliai mokomi savarankiškumo ir pan.).
 
Taip pat socialinis darbuotojas teikia pagalbą šeimai, jei yra problemų dėl vaiko asmenybės raidos. Ypatingą dėmesį socialinis darbuotojas skiria neįgaliems, sutrikusio vystymosi bei atsidūrusiems socialinės pedagoginės rizikos grupėse (nelankantiems mokyklos, vartojantiems narkotines, psichotropines medžiagas ir kt.) vaikams. Pastariesiems organizuojamos vasaros stovyklos, iškylos. Švietimo ir mokslo ministerija specialiai šioms grupėms skelbia programas, finansuoja jų veiklą.
 
Ar dažnai tenka socialiniam pedagogui dirbti ne tik su vaiku, bet ir su visa šeima?
Socialinis pedagogas stengiasi įtraukti tėvus, pamoko juos, kaip galima padėti vaikui sunkiu periodu, pvz., kai jis pradeda bėgti iš pamokų ar užsiima nusikalstama veikla... Tokiais atvejais būtinas bendradarbiavimas su tėvais, nes jų vaikas turi būti visą laiką užimtas. Šito be tėvų pagalbos pasiekti neįmanoma.
 
Mano brolis dirba socialiniu pedagogu kaimo mokykloje, jis rūpinasi vienu labai problemišku vaiku. Tam berniukui brolis skiria labai daug dėmesio – su juo kalbasi, žaidžia ar tiesiog būna.
Žinoma, pasitaiko šeimų, kurios priešinasi tokiai pagalbai, nesirūpindamos savo vaikais stabdo jų socialinę raidą. Tokiais atvejais socialinio pedagogo parama – tai bandymas pakeisti šeimos santykius, ryšius, tarpusavio priklausomybę. Kartais šitaip įveikiami vaiko sunkumai. Svarbiausia, kad iš šalies paveikta šeima ateityje pati sugebėtų funkcionuoti. Socialinis darbas yra skirtas ne tik šeimos problemoms spręsti, bet ir jai stiprinti bei ugdyti.
 
Kaip dirbama su šeima?
Tai priklauso nuo pačios šeimos, jos poreikių ir esamų problemų. Tik nedidelę darbo su šeima dalį sudaro terapija, daugiau tenka kitų darbų: prašymo skirti globą rašymas, derybų dėl vaiko priėmimo į globėjų šeimą organizavimas, besiskiriančių tėvų vaiko gerovės klausimų sprendimas.
 
Kalbėdamasis su tėvais socialinis pedagogas gali sužinoti daug šeimos paslapčių. Ar tėvai gali būti tikri, kad apie jų šeimą nepradės sklisti paskalos? Tai ypač aktualu nedidelių miestelių, kaimų gyventojams.
Socialinio pedagogo pareiga – laikytis socialinių darbuotojų etikos taisyklių, viena iš jų – visiškas kliento (vaiko, šeimos) konfidencialumas. Net vedamos bylos yra šifruojamos, kad kitas žmogus negalėtų suprasti, apie kokį asmenį rašoma.
 
Pakalbėkime apie linksmesnius dalykus. Daugelyje miestų jau imta steigti dienos centrus. Kas tai?
Tai tokie centrai, į kuriuos vaikai ateina po pamokų. Čia ruošia pamokas, žaidžia, valgo, trumpiau sakant, su jais užsiima socialinis pedagogas. Tai panašu į anksčiau buvusias populiarias pailgintas grupes mokyklose. Skirtumas – šios grupės ne tik pradinukams. Jos labiau skirtos paaugliams, priklausantiems rizikos grupėms (nenorintiems lankyti mokyklos, užsiimantiems nusikalstama veikla, valkataujantiems ir pan.). Į šiuos centrus gali ateiti visi norintieji.
 
Minėjote, kad socialiniai pedagogai dirba ir su neįgaliais, vystymosi sutrikimų turinčiais vaikais.
Jeigu institucijoje yra tokių vaikų, socialinis pedagogas privalo su jais dirbti pagal poreikį. Tai gali būti ir grupiniai, ir individualūs susitikimai, kurių metu vaikai lavina bendravimo įgūdžius.
 
Kaip socialinis pedagogas gali padėti pasirinkti profesiją?
Siekdami, kad profesinio informavimo paslaugos būtų prieinamos ir atitiktų vartotojų poreikius, numatome steigti profesinio informavimo taškus bei profesinio orientavimo centrus. Tad bus parengti kvalifikuoti profesijos patarėjai. Yra numatyta, kad profesijos konsultantais galėtų dirbti ir socialiniai pedagogai, įgiję tam reikalingą kvalifikaciją. Taigi tikimės, kad greitu laiku socialinis pedagogas galės padėti pasirinkti profesiją.
 
Kurgi mes galime sutikti socialinių pedagogų?
Socialinių pedagogų etatai steigiami apskričių, savivaldybių padaliniuose, švietimo ir kitose socialinėse įstaigose (įvairaus tipo bendrojo lavinimo, profesinėse mokyklose, vaikų globos, specialiosiose vaikų globos, ikimokyklinėse įstaigose ir kt.).
Socialiniai pedagogai gali dirbti rajonų, miestų švietimo skyriuose, pedagoginėse-psichologinėse, vaikų teisės apsaugos tarnybose, šeimos paramos, reabilitacijos ir specializuotuose centruose, ligoninėse, kalėjimuose, kitose švietimo ir socialinėse įstaigose.
Labai ačiū už pokalbį.
 
Sigita Dirgėlienė
Šaltinis: žurnalas „Penktokas

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą