Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mokinukas > Vaikas ir aplinka > Virė virė košę, o vaikai… nevalgo
Dalintis

Daug judančiam ir sparčiai augančiam pradinukui specialistai per dieną rekomenduoja su maistu gauti apie 2400 kcal. Tėveliams ramu, kol vaikas lanko darželį, jį prižiūri auklė ar močiutė – alkanas neliks. Močiutė ir pasaką paseks, ir dainelę padainuos, kad tik mažasis išsižiotų… Būsimojo pirmoko tėveliai puikiai suvokia, kad mokykloje viso to nebus.
Tačiau laiku ir tinkamai maitintis būtina. Juk nuo to priklauso ir sveikata, ir vystymasis, ir net pasiekimai mokykloje... Apie pirmoko mitybą kalbamės su „Northway“ medicinos centro šeimos gydytoja Giedre Drumžlyte.
 
Kodėl pirmokui būtini sotūs pusryčiai? Ką daryti, jei vaikas anksti ryte nenori valgyti?
Tinkama mityba – tai sveikatos pagrindas. Ji turi įtakos fizinei ir protinei vaiko raidai, jo darbingumui, taip pat žmogaus gyvenimo trukmei. Svarbu laikytis maitinimosi režimo, tinkamai paskirstyti energinę paros raciono vertę. Pusryčiai turi sudaryti 25 proc., pietūs – 35–40 proc., pavakariai – 10 proc., vakarienė – 20–25 proc. paros maisto energinės vertės. Todėl pirmokui būtina sočiai papusryčiauti.
Reikia iš anksto ugdyti taisyklingos mitybos įpročius, gaminti tai, kas vaikui skanu. Rytą palydint į mokyklą ne laikas piktintis, kad mažasis mokinukas atsisako valgyti dribsnių košę, kurios jis nemėgsta.
 
Košė, dribsniai ar šokoladinis sūrelis?
Kruopų produktai užtikrins gerą nuotaiką ir puikią savijautą, juose yra B grupės vitaminų, mineralinių medžiagų (magnio, geležies, kalio, kalcio), taip pat nemažai skaidulų, kurios yra blogai skaidomos ir įsisavinamos, todėl kraujas neperkraunamas riebalų ir angliavandenių. Sūrelis – pakankamai sotus, greitai energiją atkuriantis, baltymų ir mineralinių medžiagų turintis varškės produktas. Tačiau paskaninti sūreliai ne visada tinka vaikams, sergantiems alergija. Reikėtų vengti sūrelių su maisto priedais, kuriuose yra cheminių medžiagų. Ir, kaip minėjau, svarbiausia, kad į mokyklą vaikas išeitų sotus ir pageidautina pavalgęs šilto maisto.
 
Ar būtina įdėti priešpiečius? O gal duoti pinigų bandelei ir arbatai?
Geriau įdėti priešpiečius, nes už pinigus mažieji gudručiai tikrai ne visada nusipirks bandelę ir arbatos…
 
Tėvai sprendžia galvosūkį, ar užsakyti pietus mokykloje. Gal geriau, kad vaikas pietautų grįžęs iš mokyklos, valgytų naminį, nors ir pašildytą maistą?
Vaikams, kurie valgo pusryčius ir priešpiečius ir kurių grįžusių iš mokyklos laukia karšti pietūs, mokykloje pietų galima ir neužsakinėti. Deja, nedaugeliui šeimų būdinga tokia prabanga. Jeigu grįžusiam iš mokyklos vaikui tenka būti vienam, vargu ar jis pats pasišildys maistą, todėl geriau užsakyti pietus mokykloje. Kita bėda, kad vaikai nelabai noriai juos valgo.
 
Mokyklose vilioja saldumynų, traškučių automatai. Leisti ar drausti jais naudotis?
Saldumynus ir traškučius mokykloje reikėtų drausti, patariama daugiau valgyti vaisių ir daržovių. Užuot davę vaikui per daug kišenpinigių, verčiau įdėkite priešpiečiams obuolį ar kitą jo mėgstamą vaisių. Ir būtinai paklauskite, ar jį suvalgė.
 
Šokoladas ir bandelės. Kiek jų galima pirmokėliui?
Angliavandenių ir riebalų perteklius mažina apetitą. Jeigu vaikas blogiau valgo, reikėtų riboti šokolado kiekį. Per dieną užtektų ir vienos bandelės.
 
Rekomenduotini produktai 6–7 metų vaikui.
Kuo įvairesnį maistą vaikas valgys, tuo geriau bus patenkinami visi jo organizmo poreikiai. Valgant augalinį maistą gaunama daugiau angliavandenių, vandenyje tirpstančių vitaminų, mineralinių medžiagų. Maitinimas vienarūšiais produktais organizmui kenkia, sumažėja ne tik apetitas, bet ir imunitetas, sulėtėja įvairių organų ir jų sistemų augimas. Tinkamai maitinami vaikai yra linksmi, trykšta energija, nuolat yra geros nuotaikos. Jie lengvai pakelia fizinį krūvį, yra judrūs, rečiau serga.
 
Rekomenduotini produktai: kruopų košė, mėsa, žuvis, daržovės, vaisiai, sultys, jogurtas, pienas, kefyras, varškė, juoda duona. Maisto produktų piramidės modelis padeda vaikui racionaliai maitintis. Piramidės pagrindą sudaro neriebūs, nesaldūs duonos, kruopų, miltų gaminiai. Antrą pakopą – daržovės ir vaisiai. Trečią – pieno, mėsos, žuvies patiekalai, riešutai, kiaušiniai, ankštinės daržovės. Piramidės smaigalyje – riebalai ir saldumynai, jų reikia mažiausiai.
 
Ar vaikams būtini vitaminai ištisus metus?
Kasdien valgant kokybišką maistą į organizmą patenka reikiamas vitaminų kiekis, todėl papildomai jų gerti nereikia. Rekomenduojama duoti vitaminų, jeigu vaikas yra nevalgus, jam intensyviai augant, dygstant dantims ir žiemos pabaigoje.
 
Auksė Kontrimienė
Šaltinis: žurnalas „Pirmokas“

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą