Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mokinukas > Bendravimas ir auklėjimas > Ar pastebėjote, kad jūsų vaikas … vunderkindas?
Dalintis

Daugelis tėvų svajoja apie gabius ir talentingus vaikus. Ar visada jiems pavyksta pastebėti, atskleisti išskirtinius jų gabumus? Pagaliau, ar tėvai patys turi stebėti savo vaikus, pamatydami jų gebėjimus, gal turėtų pasikliauti mokykla ir laukti kol juos įvertins mokytojai?  Ar paprasta eilinėje mokykloje “peršokti”, pavyzdžiui iš pirmos į trečią klasę, jeigu gabus pirmokas per pamokas nuobodžiauja ir slapta skaito “Tris muškietininkus”, kol jo klasės draugai stropiai mokosi skiemenuoti: “M ir A bus MA”. Kur kreipti ir prašyti patarimo, jeigu vaikas jums atrodo gabesnis už bendraamžius? 
 
Panašūs klausimai kankino dabar jau 11 metų Aurelijos mamą Eleną, kol jai pavyko įtikinti mokytojus, kad mergaitė pirmoje klasėje iš tiesų nuobodžiauja. “Kai mes išleidome savo dukrą į pirmą klasę, ji jau ne tik skaitė, bet ir pati rašė eilėraščius.
Mokykloje ją mokė skaityti nuo pradžių. Skiemenimis, su tokiu specialiu langeliu. Mokymas buvo orientuotas į visai nemokančius skaityti vaikus. Kai pradėjau mokytojos klausinėti, ar nereiktų pakelti kartelės mano vaikui, ar jai nereiktų mokytis aukštesnėje klasėje, mokytoja į tą mano sumanymą žiūrėjo gana abejingai”, - prisimena kelių metų senumo įvykius Elena.
 
Elena prisipažįsta, kad kurį laiką nuleido rankas, bet pasikeitęs dukros elgesys privertė sunerimti. Ji su vyru pastebėjo, kad po pusmečio mokykloje, prasidėjo visai nelinksmi reiškiniai.  “Vaikas nebenorėjo eiti į mokyklą, prasidėjo mistiniai pilvuko skausmai, - pasakoja Elena, - supratome, kad reikia kažką daryti ir daryti iš esmės”. Aurelijos tėvai jau nebeabejojo, kad dukrai tikrai per lengva mokytis pirmoje klasėje.
 
Gabios mergaitės mama tvirtino, kad iš pradžių mokyklos administracija į tėvų susirūpinimą pasižiūrėjo gana skeptiškai, tačiau po gana ilgų ir atkaklių diskusijų buvo sutarta mergaitę testuoti. “Bijojau, kad vaiko liaudiškai tariant “nesudirbtų”, bet mokytojai pasielgė labai gražiai. Skirdavo  po vieną testuką per dieną. Po visų testų, kai aš pasiskambinau į mokyklą, tai nuo mokyklos direktorės gavau stipriai barti, kur aš buvau anksčiau... Vaikui jau senokai reikėjo būt perkeltam į kitą klasę”, - šypsosi Elena.
 
Taip Aurelija, nespėjusi pabaigti pirmosios klasės, kitais mokslo metais tapo trečioke. Elena pripažįsta, kad perkėlimo baiminosi ir ji, ir dukra, tačiau mergaitė labai greitai priprato ir nepaisant amžiaus skirtumo tapo sava, nors klasės draugai yra metais vyresni. 
 
Kaip atpažinti gabų vaiką, ką galima būtų patarti tėvams, klausiu Švietimo plėtotės centro direktoriaus Petro Gudyno, juk neretai tėvams jų vaikai kaip toms pelėdoms patys gražiausi ir patys protingiausi.
 
“Ministerijos dokumentuose parašyta, kad gabūs vaikai, tai vaikai, galintys greitai įgyti žinių ir mokėjimų juos pritaikyti kintančiose situacijose naujoms problemoms spręsti. Tam tikru laikotarpiu vienas žmogus yra talentingas, kitu – kitas. Priklausomai nuo to, ko visuomenei tuo momentu reikia”, - sako švietimo specialistas.
 
Pasak Prano Gudyno, kažkada buvo manoma, kad skaičiuoti mintinai, sudedant ar dauginant milžiniškas sumas yra labai retas gebėjimas, tačiau dabar to visuomenei kaip ir nebereikia.  Dabar kur kas labiau yra vertinamas sugebėjimas bendrauti su žmonėmis. “Interpersonalinis intelektas yra labai svarbus dalykas, nors galbūt mes to dar nesugebame įvertinti. Visuomenė tikrai dar atsisuks į tokius žmones”, - įsitikinęs P.Gudynas, daug metų pats dirbęs su gabiais vaikais.
 
Švietimo plėtotės centro direktorius pastebi, kad vaiko intelektualumą galima patikrinti testais, gabius muzikai ar dailei vaikus reikėtų vesti į specialiąsias meno mokyklas. “AQ intelektualumo testą tikrai galima patikrinti, gaila lietuviškai nėra, bet angliškai yra. Yra visokių neformalių mokyklų. Ten dirba rimti specialistai, kurie tokį vaiką gali atpažinti. Vaiką, gabų menas, galima kreiptis į Vilniaus M.K. Čiurlionio menų mokyklą”, - tvirtina specialistas. .
Direktoriaus teigimu, labai gabūs vaikai nebūtinai labai daug pasiekia gyvenime. “Iš praktikos su gabiais vaikais žinau, kad vaikai nebūtinai atsiskleidžia iš karto. Kiti išryškėja pavyzdžiui 12 metų ar būdamas jau studentas. Pasakyti, kad kažkas negabus yra labai rizikinga, kaip ir pasakyti, kad šitas žmogus turi labai daug gabumų ir daug gyvenime pasieks, taip pat labai rizikinga”, - sako P.Gudynas.
 
Gabūs Lietuvos moksleiviai dalyvauja olimpiadose, gali mokytis sustiprintose gimnazijose, mokytojams rekomenduojama su gabiais mokiniais dirbti individualiai.
 
Vilniaus Žemynos gimnazijos mokytoja Žaneta Vaškevičienė pastebi, kad mokant vienoje klasėje 30 mokinių, gabiesiems neretai pritrūksta laiko. “Šiandien vienas mokyklos prioritetų yra ugdymo individualizavimas ir diferencijavimas, todėl didelis dėmesys yra skiriamas gabiam vaikui, bet daugelyje mokyklų pamoka yra vedama visiems vaikams. Daug laiko skirti vienam mokiniui yra pakankamai nerealu”, - sako istorijos mokytoja Ž.Vaškevičienė. Jai labai norėtųsi prieiti prie kiekvieno gabesnio vaiko, pasižiūrėti, kaip jam sekasi, pasidomėti, kiek jis išmoko, paklausti, kuo galėtų padėti, bet tą įgyvendinti pakankamai  sudėtinga, nes daugiausiai laiko atima silpnai besimokantys, silpnai motyvuoti mokiniai.
 “Be abejo mes labai džiaugiamės, turėdami gabius mokinius, įsivaizduojame, kad kiekvienas tėvas norėtų, kad jo vaikas, būdamas labai gabus, išsiskiriantis iš kitų, galėtų save realizuoti, mokytis tam tikrose, galbūt specializuotose klasėse, todėl nenuostabu, kad daugelis tėvų veržiasi, kad tik jų atžalos pakliūtų į gimnazijas, ir ypač į tas, kurios turi puikų vardą Lietuvoje,”, - sako Ž.Vaškevičienė. Ji pataria tėvams padėti savo vaikams atsidurti toje aplinkoje, kurioje jis galėtų save tobulinti, auginti, ugdyti save, nes vaikas būdamas tarp bendraminčių puikiai jausis ir pasieks geriausių rezultatų. 
 
Aurelijos mama pataria tėvams, kuriems atrodo, kad jų vaikai yra gabesni už savo bendraamžius nenuleisti rankų. “Noriu paskatinti kitus tėvelius, kurie mato, kad per lengva, kad vaiko žinių lygis yra aukštesnis, nei mokykloje užduotys, nepabijoti ieškoti pagalbos mokykloje, šiek tiek paspausti mokyklos administraciją”, - sako Elena. Ji neabejoja, kad jos kova už savo vaiko perkėlimą į aukštesnę klasę buvo prasminga. “Nežinau, kas būtų buvę, jeigu būtume nuleidę rankas. Manau, kad būtume padarę labai didelę žalą vaikui ir visai jo ateičiai”, - įsitikinusi gabios mergaitės mama. 
 
Auksė Kontrimienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



Data: 2012-09-17 09:09:55
Labas mamos, rugsėjis - vaikų kūrybos metas. Mūsų mažoji lanko labai nuostabią studiją, kurioj mokosi piešti, kurti. Kaip tik šiandien radau akciją ir negaliu nepasidalinti: http://www.pinigidas.lt/akcijos/miestas/0/vilnius/37/keturios-muzikos-judesio-dailes-ir-keramikos-pamokeles-kudikiams-ir-vaikams-iki-6-metuku Gražių kūrybiškų rudens dienų! :)

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą