Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mamos kampelis > Pasirūpink savimi > Norite būti liekna - tai paprasta
Dalintis

Gatvėse plikinėja dailios panelės, žurnalai, kaip susitarę skelbia stebuklingų dietų receptus, o tu spintoje ieškai kuo platesnės palaidinės ir dar sykį prisieki: „Nuo rytojaus valgau tik daržoves ir geriu tik kefyrą”. Jei taip ir padarei, tai netrukus aptinki, kad svoris šiek tiek pamažėjo ir „sustojo”, o laimės bei gyvenimo pilnatvės nėra, nes visos mintys sukasi apie šaldytuvą… Apie antsvorį ir dietas kalbamės su dietologe Daiva Pipiraite. Ji pataria, kaip sulieknėti nesikankinant ir nebadaujant.
 
Kada po gimdymo moteris jau galėtų galvoti apie dietą?
Praėjus pusmečiui po gimdymo. Per mėnesį rekomenduojama numesti 2-4 kg, ne daugiau. Per greitai liesėjant (marinant save badu) neigiamai paveikiama medžiagų apykaita, ji sulėtėja, todėl organizmas paskatinamas pratintis badauti. O tai reiškia, kad gavęs daugiau maisto ima kaipti atsargas. Greitai liesėdamas žmogus netenka ne poodinių riebalų, bet raumenų ir skysčių. Tai neduoda nieko gero.
 
Ar gali lieknėti maitinanti mama?
Taip, tik nereikėtų skubėti, kad kuo ilgiau išsaugotų kūdikiui reikiamą pieno kiekį. Kaip minėjau, prie dietų galima pulti ne anksčiau kaip 6 mėn. po gimdymo. Nepamirškite, kad maitindama krūtimi mama jau lieknėja. Juk pieno gamybai reikia daugiau kalorijų. Ši moteris numeta ne daugiau kaip 2 kg per mėnesį. Per dieną krūtimi maitinančiai mamai papildomai reikia 500 kalorijų (nėščiosioms papildomai reikia 300 kalorijų). 500 kalorijų galėtų sudaryti dvi stiklinės pieno ir dvi riekelės duonos papildomai. Tačiau norinčiajai sulieknėti, šis kiekis gali būti skaičiuojamas kitaip: 150 kalorijų pieno gamybai mama gali panaudoti iš savo riebalinių atsargų, kurios susikaupė per nėštumą. O 350 kalorijų būtina gauti papildomai.
 
Kaip apskaičiuoti kūno masės indeksą?
Formulė būtų tokia KMS=kūno masė,kg / ūgis,m2. Tarkim, jūs sveriate 62 kg. Ūgis - 168 cm. Ūgį (matuojant metrais) padauginę kvadratu, išeina 2,8224. Dabar jūsų svorį (62 kg) padalijame iš šio skaičiaus. Išeina 21,97. Gautą skaičių palyginkite su šiais dietologų nustatytais standartais. Norma yra 18,5-24,9, antsvoris 25-29,9, nutukimas 30 ir daugiau.
 
Sakoma, kad moteriai nuo 25-erių įprasta kas penkerius metus priaugti po 5 kg. Ar tai tiesa?
Moteris nebūtinai turi priaugti svorio. Visą gyvenimą ji turėtų sverti tiek pat. Tik reikėtų žinoti, kad metams bėgant (nuo 30-ies) lėtėja medžiagų apykaita, nes mažėja raumenų. Kuo žmogus raumeningesnis, tuo greitesnė jo medžiagų apykaita.
Todėl moterims siūloma daugiau judėti, sportuoti, nes sulaukus 30-ies lengviau prisiauginti kilogramą, nei būnant 20-ies.
 
Ar norint numesti svorio pakaktų sočiai maitintis ir sportuoti?
Gal ir pakaktų. Tačiau idealu, jei tai būtų priemonių visuma. Mano, kaip dietologės, tikslas yra pakeisti žmogaus maitinimosi įpročius visam gyvenimui. Ne vien dėl lieknėjimo reikia taisyklingai maitintis. Juk svarbu ir sveikata, pvz., cukrinio diabeto, širdies, kraujagyslių ligų prevencijai.
 
Dažnai moterys guodžiasi, kad lieknėjant pirmiausia aptirpsta viršutinė kūno dalis - sumažėja krūtinė, o šlaunys kaip buvo apvalios, taip ir liko. Kodėl svoris krinta „nuo viršaus”?
Reikėtų nepamiršti, kad tipinė moters figūra primena kriaušę, tik nutukimas tai dar labiau paryškina. Pradėjus lieknintis tai paryškėja, tačiau paskui kūnas suvienodėja. Norint kad būtų lieknesnės kojos ar klubai, reikėtų daryti atitinkamus fizinius pratimus.
 
Ką manote apie įvairiausias Mėnulio, kefyro, streso, maisto derinimo, optimizmo ir t.t. dietas?
Šios „popdietos” nežinia iš kur atsirado. Galiu pasakyti, kad jos mažai efektingos, o žalos padaro daug. Tarkim, madingasis maisto derinimas neturi pagrindo. Tai neįmanoma, nes kiekvienas maisto produktas turi įvairių medžiagų. Pavyzdžiui, sakoma, kad bulvių negalima valgyti su mėsa. Atseit pirmoji - baltyminis produktas, o mėsa - angliavandeniai. Tačiau toje pačioje mėsoje yra ir angliavandenių, ir baltymų, bulvėse - irgi abiejų komponentų. Tai koks čia derinimas? Kiekvienas produktas yra visų maistinių medžiagų mišinys. Iš bulvės baltymų neišmesi. Be to, per amžius žmogaus virškinimo sistema taip susitvarkė, kad gali ir yra pajėgi efektyviai suvirškinti bulves kartu su mėsa. Manau, tokios dietos bevertės.
 
Kaip čia išeina, kad žmonės, išbandę „popdietas” sako, kad jos veiksmingos?
Dietos sudaro kalorijų deficitą, kartais nepagrįstai didelį. Štai dėl to žmogus lieknėja. Kita priežastis - apsisprendusysis lieknėti pradeda galvoti apie tai, ką valgo, ir kruopščiau renkasi produktus. Antra vertus, baltyminės dietos veikia medžiagų apykaitą. Jos skatina pasišalinti skysčius ir sunykti raumenis, todėl labai greitai krinta svoris. Tačiau po tokios dietos svoris atauga su kaupu. Tad efektyvumas yra, tačiau laikinas.
 
Vienas būdų sulieknėti - valgyti tuos produktus, kurie yra neskanūs. Juk nedaug suvalgysi sausos varškės arba mėsos be prieskonių. Ar tai pasiteisina?
Jau minėjau, valgyti vieną produktą nėra gerai, tačiau gerai, kad suvalgoma mažiau. Siūlyčiau valgyti šiek tiek kitaip. Pirmiau valgyti tai, ko nelabai mėgsti, paskui tai, kas skaniau. Tai psichologinis manipuliavimas, to jautresnėms asmenybėms nerekomenduočiau.
 
Ką daryti, kai ribojant mitybą kyla psichologinis diskomfortas - visos mintys sukasi apie šaldytuvą.
Vadinasi, pasirinktas būdas nėra geras. Dėl šių priežasčių rekomenduoju ir sudarau dietą, kurią pamatę žmonės nustemba: „Gana daug galima valgyti”. Moterys sako, kad valgo ir valgo, tačiau kartu ir lieknėja.
 
Kuo remiasi jūsų dieta?
Lieknėjant turi būti sudaromas kalorijų deficitas. Tarkim, padarykime deficitą - 300 kalorijų per dieną, per savaitę bus - 2100 kalorijų deficitas, o per mėnesį… Tačiau pačiam žmogui sudėtinga apsiskaičiuoti, koks jo energijos poreikis ir kiek jam valgyti. Netgi mes skaičiuojame pagal formules, kurios nėra idealiai tikslios. Norint  nustatyti, kiek žmogui reikia per parą gauti kalorijų, būtina nustatyti jo medžiagų apykaitos veiklą. Lietuvoje jau yra aparatas, kuris tai matuoja. Vidutiniškai maitinančiai mamai reikėtų ne mažiau nei 1800 kalorijų per dieną. Kiekvienai sveikai moteriai rekomenduojama suvartoti ne mažiau nei 1200 kalorijų per dieną.
 
Dieta dažnai moteriai asocijuojasi su egzekucija, ypač vakare, kai norisi ko nors skanaus, pavyzdžiui, rūkytos dešrytės. Nusilupti morką, sugraužti obuolį? Ką patartumėte?
Jei norisi, geriau suvalgyti truputėlį dešros. Žinoma, būtų puiku, jei moteris dešrą pakeistų vaisiumi, tačiau dažniausiai būna, kad ir vaisių suvalgo, ir dešros atsipjauna.
 
Daugelis mamų pripažįsta, kad viena didžiausių ydų - tai pabaigti kūdikio nesuvalgytą maistą. Juk pusė dienos ruoštas, sudėta viskas, kas geriausia, todėl išmesti gaila. Tačiau viena taisyklių ir sako - nekimšti maisto likučių. Gal galėtumėte dar keletą taisyklių paminėti?
Mes visi valgome per daug riebalų. Pradėti lieknėti siūlyčiau atsisakant visų matomų riebalų. Ne tik riebios kiaulienos, nuo jautienos pašalinti lašinukus, bet ir fermentinio sūrio, riebios grietinės, riebios varškės, majonezo. Jei jų nevartosite, tai tikrai kalorijų sumažinsite. Mėsą kepkite folijoje, ant grotelių, ant tefalinės keptuvės, garų puode. Daugiau valgykite paukštienos, liesos žuvies.
 
Sakoma, kad iš ryto atsikėlus sveikiausia išgerti stiklinę vandens. Ar tikrai?
Taip, nes vanduo iš ryto išjudina žarnyno veiklą ir paskatina apetitą. Todėl į stiklinę vandens rekomenduočiau įspausti citrinos sulčių. Ryte pavalgyti būtina. Laikykitės taisyklės - didesniąją dalį maisto suvalgykite pirmojoje dienos pusėje.
 
Vilija Meškauskienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



Greta Data: 2017-11-30 13:11:16
Labai geri patarimai, tačiau vis vien patarčiau rinktis programa lieknėjimui iš profesionalių lūpų ypač jei kalba eina apie kūdykius ir mažus vaikus, nes kažkoks svarbių medžiagų trūkumas vystymosi metu gali vėliau skaudžiai atsiliepti sveikatai. http://www.dietoscentras.lt/lt/nutukimas-antsvoris-galima-susirgimu-rizika-gydymas čia sudaro labai puikias programas. Išbandžiau pati. Žinoma , visur pilna tų programų, tada bent jau atsiliepimus paskaitykit :)

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą