Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mamos kampelis > Pasirūpink savimi > Tapau mama, bet nepamiršau, kad esu moteris
Dalintis

Lemtingosios valandos jau praeityje, glaudžiate prie krūtinės savo mažą stebuklą ir atrodo, jog pasaulyje egzistuojate tik judu. Galima tik pavydėti šio gražaus jausmo ir atsargiai įspėti, jog pasaulis yra kur kas didesnis, o jaunai mamytei reikia prisiminti, jog turi pasirūpinti ir savimi, nepamiršti, jog ji yra moteris. Paikėkite, jog ir mažasis pilietis bus tikrai laimingesnis, jei laiminga ir savimi patenkinta bus jo mamytė.
 
Apie mamos savijautą po gimdymo, apie galimą depresiją bei daugybę moteriškų problemų kalbame su Šeimos medicinos klinikos šeimos gydytoja Viktorija Ambrosevič ir ginekologe Rasa Povilaitiene.
 
Nesuprantu, kas su manimi darosi
Pirmąją parą po gimdymo moteris apima euforija ir džiaugsmas. Vėliau 3-4 parą gali apimti liūdesys, nerimas, be jokios priežasties pasipilti ašaros. Tai yra normalu, ypač pirmą kartą pagimdžiusioms, nes organizme keičiasi hormonų pusiausvyra. 9 mėnesius placenta gamino nėštumą palaikančius hormonus, o po gimdymo jos nebeliko.
 
Pagimdžiusią mamytę naktį gali išpilti karštis, o dieną juoką keisti graudžios ašaros. Jeigu neįprasta būsena užtrunka, reikia susirūpinti. Ginekologė R.Povilaitienė sako, kad net iki 80 procentų pagimdžiusių moterų jaučia depresijos požymius. “Yra buvę situacijų, kai kankinamos depresijos moterys atiduria psichiatrinėje ligoninėje, kenčia šeimos, pasitaiko net skyrybų”,- sako R. Povilaitienė.
Šeimos gydytoja V.Ambrosevič įsitikinusi, kad neretai depresija prasideda dar nėštumo metu.
 
Kaip atpažinti depresiją? 
Kaip ją atpažinti? “Moterys elgiasi įvairiai: verkia, jas ištinka isterijos priepuoliai, pasidaro apatiškos, netenka apetito, nustoja rūpintis vaiku, jas kankina nemiga. Atsiranda baimės, apima keisti nesuvokiami jausmai ir išgyvenimai, - pasakoja gydytoja R.Povilaitienė.
Gimdymas yra didžiulis fizinis bei emocinis sukrėtimas. Medikės įsitikinusios, jog bene svarbiausia priežastis, kodėl gimdymas tarsi išprovokuoja depresiją yra tai, kad moterys atvyksta gimdyti psichologiškai nepasiruošusios, nepasiskaičiusios literatūros. Kaip gydyti depresiją, juk praktiškai visų vaistų anotacijose - griežtas įspėjimas: nėščioms ir maitinančioms moterims būtina konsultuotis su gydytojais.
 
“Jeigu grėsmė moters gyvenimui, jos sveikatai yra didesnė negu rizika vaikeliui be vaistų neišsiversi, - sako gydytoja V.Ambrosevič. - Jeigu depresija yra sunkios formos, moteriai yra skiriami antros kartos inhibitoriai”. Ji pripažįsta, jog būna situacijų, kad tenka nutraukti žindymą, jei moters būklė yra labai sunki. R.Povilaitienė sako, jog yra liaudiškų priemonių, tarkime jonažolė, tačiau ir ant jonažolių tablečių pakuotės rasite įspėjimą, kad nėščiosios ir maitinančios motinos turi pasitarti su gydytoju.
 
Naujagimis ant tėčio rankų
Pagimdžiusiai moteriai labai svarbi šeimos parama, ypač vyro. Neretai mama jaučiasi įkalinta namuose, nes jos gyvenimas apsiriboja vien tik kūdikio priežiūra. O juk viena kita valandėlė sau gali padaryti tikrą stebuklą. “Pirmiausias vaistas nuo depresijos yra miegas, - tvirtina gydytoja R.Povilaitienė. - Šeima privalo sudaryti sąlygas moteriai po gimdymo bent 4 valandas pamiegoti.
O šešios valandos nepertraukiamo miego galėtų padaryti stebuklą”. Būtent miego labiausiai trūksta mamoms, nes kūdikį kartais tenka maitinti ir kas valandą. Gydytoja V.Ambrosevič pataria pasinaudoti įstatyme įtvirtinta teise tėčiams pirmąjį mėnesį pasinaudoti apmokamomis vaiko priežiūros atostogomis.
 
Mamos be reikalo baiminasi palikti savo mažiukus artimiausių žmonių priežiūrai. Apsilankiusios kirpykloje, pas kosmetologę, pasidariusios kelios grožiui skirtas procedūras, jos vėl prisimins esančios jaunos ir žavios moterys.  O rami valandėlė su knyga, pora valandų kino teatre užpildys sielos troškulį. 
 
Moterys išgyvena dėl nėštumo metu priaugto svorio. Pagimdžius lieka ne vienas nereikalingas kilogramas. Gydytoja V.Ambrosevič pataria reguliariai maitintis ir nebijoti pradėti sportuoti. “Klaidinga galvoti: pagimdžiau ir dabar turiu gulėti lovoje. 3-4 dienas reikia pailsėti, bet jeigu nebuvo didelių komplikacijų, galima mankštintis jau ketvirtą dieną po gimdymo, - sako šeimos gydytoja. - O po savaitės netgi būtina”.
Gydytojos nepataria piktnaudžiauti dietomis, o ypač rekomenduoja vengti bet kokių svorį mažinančių papildų. “Žiniasklaidoje viena paskui kitą pasigirsta informacija apie nuodingus papildus ir liūdnai pasibaigusias istorijas, - sako gydytoja R.Povilaitienė. - Negalima rizikuoti savo ir vaikelio sveikata”.  
Mamos dalinasi savo patirtimi internete, pasakoja viena kitai apie įvairiausias stebuklingas dietas. Gydytojos pripažįsta, kad pas mus labai trūksta valgymo kultūros. Svarbiausia valgyti reguliariai, kad nebūtų didelių hipo glikemijų - didelio alkio jausmo, kai kraujyje sumažėja gliukozės koncentracija ir žmogus pasijunta išbadėjęs. Jeigu tuomet neužkandama nors truputį, noras valgyti dingsta.
Organizmas prisitaiko prie gliukozės kiekio sumažėjimo, bet po to “atsigriebia” pareikalaudamas didesnio kiekio maisto. Kiekvienas turbūt esame patyrę, kai išbadėję sušveičiame kur kas didesnę porciją nei įprastai užtektų pasisotinti.  Dar labai svarbu galvoti, ką valgai, nes maistas turi būti subalansuotas.
Neįmanoma išrasti dviračio ten, kur jis seniai išrastas: susidraugauti su svarstyklėmis gali padėti tik mankšta ir reguliari bei subalansuota mityba.
 
Neretai mamos labai baiminasi susirgti, peršalti, juk negalės išgerti įprastos piliulės, nes su pienu vaistai gali persiduoti kūdikiui. Ką daryti sunegalavus? “Viena kita tabletė nuo migreninio galvos skausmo nepadarys nieko blogo,- sako gydytoja R.Povilaitienė, - juk ir nėštumo metu gydytojai nepalieka skausmą kenčiančios moters be pagalbos”. Kūdikį žindanti mama turi rūpintis savo sveikata, imunine sistema. Kad rečiau peršaltų, rečiau sirgtų, patartina vartoti specialiai jai skirtus maisto papildus, vitaminus su mikroelementais. 
 
Svarbu:
 
Moteris privalo atmininti, kad nors ir labai norisi rūpintis tik savo naujagimiu, reikia pasirūpinti ir savimi. Raskite laiko maloniems užsiėmimams (mėgstamam filmui, knygai) ir savo grožiui puoselėti (nubėkite į kirpyklą, pas kosmetologą, į drabužių parduotuvę).
 
Paprašykite artimųjų pagalbos – jie tikrai gali kartais pasirūpinti naujagimiu. Susitarkite, kad vyras pirmąjį mėnesį būtinai pasinaudotų atostogų lengvata ir padėtų prižiūrėti kūdikį. Vėliau pasitelkite į pagalbą močiutes, kol kūdikėlis dar mažas, jos tikrai negalės jo išlepinti.
 
Nepriekaištaukite sau, kad esate bloga mama ar bloga žmona, nepasiduokite nepilnavertiškumo jausmui. Nieko baisaus, jei pirmąjį mėnesį namuose bus mažiau tvarkos, o vakarienei vyras pasišildys vakarykštę sriubą ar pasigamins pusfabrikačių. Didžiausias rūpestis – vaikelis ir jūs pati.
 
Nevenkite išsikalbėti, pasidalinti savo išgyvenimais su artimais žmonėmis, draugėmis, kurios jau yra įveikę panašias būsenas. Skaitykite mamoms skirtus žurnalus, apsilankykite interneto svetainėse. Net nustebsite, kiek daug ten surasite bendraminčių.
 
Būkite šiek tiek egoistė, mokėkite save palepinti. Vaikelis miega, ir jums metas prigulti (indų stirta ir skalbinių krūva palauks).
 
Jeigu negalite įveikti savo nuotaikų kaitos, neigiamų jausmų būtinai kreipkitės į specialistą. Tai labai svarbu ne tik jums, bet ir jūsų vaikeliui, visai šeimai.
 
Auksė Kontrimienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą