Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mamos kampelis > Įdomieji skaitiniai > Ar moteris turi teisę pasirinkti?
Dalintis

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija skelbia ir gina žmogaus reprodukcines teises. Teisė į privatų gyvenimą, teisė į savarankišką sprendimą dėl nėštumo, teisė į šeimos planavimą,  teisė pasirinkti yra visuotinai  priimtos žmogaus teisės reprodukciniame gyvenime. Šių teisių negalima paneigti ar atimti. Deja, konservatyvūs parlamentarai nori  atimti iš moterų  ir porų teisę nutraukti nėštumą, kai neturėdama kitos išeities moteris ar pora taip nusprendžia. Šiuo metu, kai Lietuvoje nėštumo nutraukimas legalus, valstybė taip įgyvendina ir gina šią žmogaus teisę ir rūpinasi, kad nėštumo paslauga būtų saugi, t.y., kvalifikuotai, kokybiškai atlikta. Taigi valstybė pasisako už tokią teisę, garantuodama paslaugos prieinamumą ir atlikimą ir vykdydama savo tarptautinius įsipareigojimus bei PSO ir ES rekomendacijas dėl aborto.
 
        Aborto uždraudimas, kaip parodė Rumunijos, Lenkijos, Maltos, Airijos, daugelio Afrikos ir Azijos šalių praktika, neatneša iniciatoriams laukiamų rezultatų – gimstamumas tokiose šalyse nepadidėja, nepagerėja gyventojų moralė. Padaugėja kriminalinių abortų ir moterų mirčių. Vakarų Europoje atsirado aborto turizmas.
       Pažangiausios šalys jau seniai kovoja su abortais ne draudimu, bet švietimu apie neplanuoto nėštumo prevenciją, kuri efektyviausia vartojant šiuolaikines kontracepcijos priemones. Skandinavijos šalyse kontracepcijos vartojimo procentas yra didžiausias, abortų ypač mažai, o demografiniai rodikliai geresni nei Lenkijos ar kitų šalių, kur aborto prieinamumas labai apribotas. Daugelyje šių šalių kontracepcija ir aborto paslauga nemokamos, jų visuomenės sveikatos specialistai kalba ne apie abortą, o apie neplanuoto nėštumo prevenciją, ir visa sistema dirba taip , kad moterys ir poros planuotų šeimą, vartotų kontracepciją, o abortas išliktų retas, bet saugus. Natūralūs šeimos planavimo metodai nėra tokie efektyvūs ir todėl menkai paplitę Vakarų Europoje.
 
        Uždraudus kontracepcijos priemones moterų padėtis visuomenėje dar labiau pablogėtų, pasireikštų šeimos krizė – padaugėtų smurto prieš moteris atvejų, skyrybų, kiltų konfliktas tarp lyčių. Vargu, ar tokią visuomenę galima būtų laikyti demokratiška.
 
Aborto draudimas iškelia į paviršių visuomenės silpnąsias vietas. Draudimai tik parodo, kad visuomenė ar valstybė negali, nemoka spręsti problemų, kad šioje visuomenėje, valstybėje negerbiamos žmogaus teisės, nesuprantama ir nerealizuojama lyčių lygybė ir lygios galimybės, kad visa atsakomybė už  reprodukciją uždedama moteriai. Tokioje visuomenėje vyrauja jėgos pozicija – taigi ji nėra demokratiška ir priimtina visiems jos nariams, ypač moterims, labiausiai pažeidžiamai visuomenės daliai.
 
        Kai abortas legalus – visos moterys gali rinktis. Norinčios gimdyti gimdo, negalinčios nešioti nėštumo - jį nutraukia. Kai abortas uždraustas – pasirinkimo nėra – visos moterys priverčiamos gimdyti.
 
       Kontracepcijos vartojimas užtikrina šeimos planavimą, t.y., moterys, poros susilaukia vaikų tada, kai jie geriausiai tam pasirengę. Kontracepcijos vartojimas išlaisvina moteris ir poras nuo baimės neplanuotai  pastoti, nuo abortų. Kontracepciją  vartojančios moterys ir poros  imasi atsakomybės už save ir savo vaikus, jos planuoja savo gyvenimą.
 
      Kontracepcijos priemonių vartojimas susijęs su mokslo pažangos pasiekimais – nėra geriau ištirtų preparatų  už kontraceptikus. Kontracepcija yra saugi, už jos saugumą atsako medikai, skirdami priemones. Moterims yra daugiau kontraceptinių priemonių, tačiau mokslininkai kuria ir tyrinėja kontracepcijos priemones vyrams. Deja, savanoriška sterilizacija šeimos planavimo tikslu, kuri gali būti atliekama tiek moterims, tiek  vyrams, kai šeima daugiau nenori susilaukti palikuonių, Lietuvoje neįteisinta, nors šiuo  šeimos planavimo metodu  naudojasi daugelis Vakarų  Europos šalių  gyventojų.
 
      Lytinis švietimas ir ugdymas yra vienas svarbiausių veiksnių saugant visuomenės  reprodukcinę lytinę sveikatą. Švietimas Vakarų Europoje vykdomas per sveikatos ir švietimo institucijas. Švietimą vykdo tiek vyriausybinės, tiek nevyriausybinės organizacijos. Visuomenės dėmesys į reprodukcinę sveikatą  atkreipiamas visomis galimomis priemonėmis. Vakarų Europos šalys turi reprodukcinės sveikatos strategijas, įstatymus, programas, į kurias įtraukiami visi visuomenės sluoksniai.
 
      Abortas Lietuvoje legalus jau daugiau nei penkiasdešimt metų. Sovietmečiu nors abortų buvo ženkliai daugiau, gimstamumas Lietuvoje buvo itin didelis. Dabar Lietuvoje kriminalinis abortas pasitaiko, bet yra itin retas. Moterų mirčių dėl aborto praktiškai  neregistruojama.  Kai tuo tarpu dėl nėštumo ir gimdymo komplikacijų  kasmet registruojamos moterų mirtys.
 
Kyla klausimas kam naudingas aborto uždraudimas?  Visuomenei jis atneš ašaras ir nelaimes, moterims – kančią ir mirtis.
 
Gydytoja ginekologė E.Kuliešytė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą