Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Sveikata nuo A iki Ž > I - M > Kaip gydyti vaiko kosulį?
Dalintis

Medikai sako, kad nei vienas vaikas neužauga be kosulio. Tai pats dažniausias simptomas vaikystėje. Deja, bet kai kuriems vaikams kosulys apie save primena net kelis kartus per metus. Kaip vertinti vaikų kosulį? Kaip jį gydyti? Kokius pasirinkti natūralius būdus ir kada pasitelkti vaistus? Išsamūs atsakymai į svarbiausius klausimus.
 
Iki metukų
 
Kosulys yra refleksas. Nors vaikučiai iki dviejų metukų nemoka natūraliai atsikosėti, tačiau prisikaupus karkalams, jie refleksiškai atsikosti. „Vaikučiai iki metukų guli, todėl suslogavus jie dažnai ima kosėti. Tokiame amžiuje viena dažniausių kosulio priežasčių – sloga. Gulint snargliukai erzina, ne ten nuteka ir vaikas refleksiškai kosti,“ – sako „Privatus gydytojas“ šeimos gydytoja Jūratė Ivanauskienė.
Kita kosulio priežastis - bronchų ar trachėjos pažeidimas. Tokiu atveju reikia skubėti pas gydytoją, medikas tikslią diagnozę nustatys pasiklausęs, kaip vaikas kvėpuoja, atlikęs kraujo tyrimus.
Kaip mamai suprasti, kada situacija rimta, o kada vaikas kosti tik dėl slogos? „Reikia atkreipti dėmesį į kosėjimo dažnį. Jeigu atsikosėjo vieną kartą į dieną ar savaitę, tai čia nieko rimto. Taip pat įvertinkite mažylio bendrą savijautą. Jeigu vaikas gerai jaučiasi, yra ramus, ne vangus, nekarščiuoja, vadinasi, kosuliukas nulemtas slogos. Labai dažnai vaikai ima kosėti, kai auga dantukai. Tuomet gaminasi daugiau seilių ir būtent per didelis seilių kiekis skatina kosėjimą,“ – aiškina gydytoja.
Konsultuotis su šeimos gydytoju pravartu jei kosulys intensyvus, priepuolinis, drėgnas ir vaikas kosėja naktį, negali dėl kosulio užmigti.
„Vaikams ligos eiga labai greitai keičiasi, šiandien vienaip, o rytoj jau gali būti visai kitaip. Tad su vaikais iki metų nėra ko delsti. Jeigu atsiranda kokie naktiniai ar dažnesni kosuliai, reikia vežti pas gydytoją, nes vieną dieną gali būti kosuliukas, o kitą dieną jau ir plaučių uždegimas. Vaikų iki metukų gydyti žolytėmis ir kompresiukais neverta, geriau iš karto rodyti daktarui,“ – patarė Ivanauskienė.    
 
Nuo metukų ir trijų
 
Vaikų bronchų medis yra trumpesnis nei suaugusių, todėl į vaikų organizmą patekusi infekcija plinta greičiau. Paprasčiausios slogos atveju, labai dažnai infekcija komplikuojasi ausų uždegimais. Kitokia vaiko fiziologija diktuoja savo sąlygas. Mažasis ligoniukas reikalauja greitų sprendimų.
Vaikui augant, formuojantis organams, mažėja tikimybė komplikacijų ir greitos ligos eigos. Kai vaikas ima sėdėti ir vaikščioti slogą ir kosulį sukelianti infekcija ne taip greitai plinta.
„Vyresniems vaikams pradėjus kosėti jau galima duoti vaistų. Juk jiems būna bronchų spazmai, sausi karkalai, švilpiantys kosuliai ar net astminiai dusuliai. Todėl šiuo amžiaus tarpsniu, pasitarus su gydytoju, yra skiriami medikamentai. Naudojam ir bronchus plečiančius vaistus, kai kamuoja obstrukciniai bronchitai; dažnai naudojam atsikosėjimą gerinančius vaistus (žinomiausias yra mukolitų klasės vaistas ACC). Tinkamai parinktomis dozėmis šiuos vaistus vaikams naudoti yra saugu. Jie greitai padeda susitvarkyti su mažylius kamuojančiais skundais,“ – sako šeimos gydytoja.
Didžiausia grėsmė šiame amžiuje – astma. Kartais kosulys gali išprovokuoti genetiškai apspręstą polinkį sirgti astma. Kaip mamos sako, kosulys „atsivedė“ astmą. Todėl svarbu neužleisti prasidėjusio kosulio, neleisti jam įsisiautėti. Reikia stengtis jį išgydyti pačioje ligos pradžioje.
 
Nuo trijų metų
 
Nuo trijų metų pavojus, kad peršalimas komplikuosis plaučių uždegimu mažėja. Vaikai tampa tvirtesni. Infekcija patekusi į plaučius, nejuda taip greitai žemyn.
Tačiau šiuo periodu atsiranda naujos grėsmės – mikoplazmos ir chlamidijos. Statistiškai iki trijų metų vaikai retai kada šiais virusais serga, tačiau nuo trijų metukų – labai dažnai.
„Mikoplazma pneumonija ar chlamidija pneumonija – tai yra toks viruso ir bakterijos mutantas, kuris pažeidžia kvėpavimo takus. Jis sukelia bronchitus arba židininius plaučių uždegimus. Būdingas židininis vaizdas plaučių uždegimo, kai žiūrima rentgenologiškai. Vienas iš simptomų – ilgai užsitęsęs, neproduktyvus kosulys. Nebūna pakilusi temperatūra, tačiau kosulys tęsiasi kartais mėnesį ir ilgiau,“ – sako šeimos gydytoja.
Mikoplazmą ar chlamidiją vaikas gauna oro lašeliniu būdu. Ir yra tik vieni antibiotikai, kurie gali padėti, nes šitas mutantas atsparus daugeliui antibiotikų. Jeigu pasitvirtina ši infekcija, gydymas būna ilgas, iki 21 dienos.    
 
Maži suaugėliai
 
Kada vaikas tampa mažu suaugėliu, kada jau galima jį gydyti žolelių arbatytėmis? „Jeigu yra lengvesnė ligos forma, tai arbatytes galima jau nuo dviejų metų bandyti. Taip pat jei yra nestipri sloga, vaikas lengvai atsikosti. Galima šildomais tepalais trinta krūtinėlę, girdyti žolelių arbatomis su medumi. Suprantamas mamų noras padėti vaikui susidoroti su liga kuo natūralesnėmis priemonėmis. Tačiau prieš imantis tokių gydymo metodų, patarčiau atidžiai peržiūrėti šeimos narių polinkį sirgti alerginėmis ligomis. Jeigu jų yra daug, vertėtų būti labai atsargioms su žolelėmis. Alergiškų tėvų vaikas paveldi audringesnes organizmo reakcijas ir nežinia koks augalas gali sukelti bronchų spazmą ar astmos priepuolį,“ – perspėjo Ivanauskienė.  
Sulaukęs trijų metų vaikas „įlipa“ į suaugusiųjų sirgimo grafiką. Nuo keturių metų kosulio gydymo formulė tampa tokia pati kaip ir suaugusio.
 
ĮDOMU
 
Vibracinis masažas. Kai yra užsitęsę kosuliai, rekomenduojama išbandyti vibracinį masažą. Pacientas leidžia garsą, o masažuotojas tuo metu rankomis stuksena per nugarą. Toks masažas leidžia geriau pasišalinti skrepliams iš plaučių.
  
SVARBU
 
 - Kuo daugiau skysčių
Pulmonologai sako, kad geriausias būdas atsikratyti kosulį sukeliančios infekcijos – vartoti daugiau skysčių. Pats paprasčiausias ir natūraliausias būdas pašalinti ligos sukėlėją – jį išplauti. Jeigu organizme nebus pakankamai skysčių, nebus ką vaistams šalinti.  
 
 - Sergamumo dažnis
Jeigu vaikas lanko darželį, tuomet, aišku, jis kosės dažniau. Vaikas, lankantis pirmais metais darželį serga kas porą mėnesių. Namie auginamas vaikas turėtų sirgti ne dažniau kaip kas tris mėnesius, kartą į pusmetį. Dažnesnis periodiškumas reikalauja gydytojo konsultacijos. 
 
 Daiva Ausėnaitė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



Ugne Data: 2019-05-31 21:05:07
Aš girdėjau tokį faktą, kad sergančio vaiko nereikia labai daug prirengti, kad išprakaituotų, o tiesiog užkloti pleduku geriau, kad kai judės šiek tiek prasivedintų viskas https://namutekstile.lt/vaikams

roberta Data: 2015-02-06 00:02:52
Ka daryt kad vaikas kosija skaudziai o vaikui tik yra 1metukai ir mum gydotojai neisraso jokiu vaistuku nes esu anglijoja gal kas galit patarti kaip isgydit vaika

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą