Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Kad sausa netaptų dar sausesnė...

Dalintis

Kaip prižiūrėti daug rūpesčių  keliančią sausą vaiko odelę
 
Konsultuoja gydytoja alergologė Nemira Vaičiulionienė.

-Tadai, paskubėk, vėluojam į darželį, - Rimgailė pašau­kė savo trimetį. - Eikš, duok rankytę. - Ir tuoj pat susirū­pinusi apžiūrėjo mažylio delniukus. Jie buvo sausi ir šiurkštūs. „Ir vėl tas pats", - nusiminė mama, jau išbandžiusi devynias galybes vaikiškų kremų. „Stebėk vaikelio odą ir žinosi, ar jis sveikas", - prisi­minė kažkada močiutės ištartus žodžius. Dar naujagimio Taduko blauzdytės, rankutės ir net paausiai buvo labai sausi, šerpetoti. Tada mama suskubo ieškoti ligų. Gydy­tojai jų nerado.
 
Tiesiog toks buvo Taduko odos tipas.
Kai kurie kūdikėliai gimsta turėdami sausą odelę. Ją reikia atidžiai stebėti. Jei odos sau­sumas neišnyksta per kelias dienas ar savai­tes, ateityje toks vaikutis gali būti alergiškas. Žinoma, tokį sausos odos tipą vaikas gali pa­veldėti. Tuomet teks su ja išmokti gyventi. 
 
Maudynės - kuo retesnės
Vanduo džiovina odą, todėl vaikelio, kurio oda sausa, nerei­kėtų dažnai maudyti. Užtenka dviejų kartų per savaitę. Tokiai jautriai odelei prausti geriau tinka virintas vanduo. Nupila­mos susidariusios nuosėdos, jei reikia, vanduo dar pašildomas. Kasdienių maudynių šali­ninkus galime nuraminti - ma­žas vaikutis per daug neišsipur­vina, nesuprakaituoja. Todėl, nors ir rečiau prausiama, oda puikiai kvėpuoja ir atlieka ki­tas savo funkcijas: apsauginę, rezorbcinę, medžiagų apykaitos, imunologinę.
 
Prisiminkime savo močiučių ar prosenelių pasakojimus. Ar­gi kaime kūdikį maudydavo kiekvieną dieną? Tikrai ne. Odelė pasidengia natūraliu rie­baliniu sluoksneliu, o mes su muilu jį nuplauname.
 
Apgaulingas lakišius             
Į kūdikio vonelę pilamas ka­lio permanganatas, ramunėlių nuoviras taip pat labai sausina odą. Lakišius, žinomas kaip puiki alergiją mažinanti žolė, ir­gi pasižymi sausinančiomis sa­vybėmis. Todėl vaikutį išmaudžius vandenyje su lakišiaus nuoviru jo odelė gali dar labiau nusausėti, pasidengti pleiska­nomis.
 
Beržų vanta? Puiku...
Norint išvengti viso kūnelio nusausėjimo, galima ant šlapiuojančių bėrimo vietų dėti la­kišiaus pavilgų arba maudymui paruošti įvairių žolių nuoviro, pvz., lakišiaus ir jaunų dilgėlių lapų, lakišiaus ir beržų lapų, pumpurų ar juodųjų serbentų lapų, šakelių. Esant tokiam mi­šiniui lakišius gydys alergiją, o kitos žolės neleis sausinti ode­lės. Po tokių vonelių vaiko oda turėtų būti švelni, minkšta bent porą dienų.
 
Reikia nepamiršti, kad žolės gali netikti jūsų vai­kučiui. Todėl elkitės atsargiai, iš pradžių išbandykite tik po vieną jų rūšį, patikrinkite, ar kiekviena žolė atskirai odos ne­dirgina. Tik tuomet galite virti įvai­rių žolių mišinį. Didesnį vaikelį, sulaukusį trejų metukų, galima nusivesti į rusišką pirtį ir nupilti vandeniu, kuriame buvo mirkytos ber­žinės vantos. Jomis galima ir švel­niai patapšnoti vaiko kūnelį.
Dar viena gera liaudies prie­monė būtų - išmaišyti šaukštą bet kokio aliejaus, pvz., rapsų, stiklinėje vandens ir supilti šį mišinį į pasiruoštą puodą su vandeniu ar žolių nuoviru. Vėl išmaišyti. Numaudžius vaikutį perlieti tuo vandeniu su alieju­mi ir atsargiai nusausinti rank­šluosčiu.
 
Jūra vandenyje
Labai veiksminga priemonė odai minkštinti yra jūros drus­ka. Jas reikia rinktis paprastas, be kvapiųjų ar dažomųjų me­džiagų. Tokių druskų galite nu­sipirkti ir maisto prekių par­duotuvėje (rasite prie paprastos valgomosios druskos).
Vonelėje su jūros druska ga­lima maudyti mažylį maždaug nuo pusės metukų. Į didelę vo­nią reikėtų pilti stiklinę, į mažą - 3-4 valgomuosius šaukštus jū­ros druskos.
 
Lietuvoje galima nusipirkti ir Negyvosios jūros druskos. Jos koncentracijos yra daug didesnė, todėl mažai vonelei užtenka vieno valgomojo šaukšto. Reikėtų rinktis neturinčią kvapiųjų priedų. Pradėjus naudoti šias druskas vėl reikia atidžiai stebėti vaiko odelę ar druska nesukelia alerginių reakcijų. Tik išmaudžius, mažylio odelė gali būti paraudusi net pusę ar visą parą, vėliau oda aprimsta, tampa švelnesnė, mažiau pleiskanoja, vaikas nesikaso. Tokia odos reakcija  yra normali, vadinasi, druska tiko. Mamos neturėtų išsigąsti pamačiusios raustelėjusią vaiko odelę tuoj po vonios ir neskubėti prausti paprastu vandeniu.
 
Būkite atsargūs. Kiekvieną naują priemonę pirmiausia reikia patikrinti. Liaudiškai tariant, įkišti tik vieną vaiko kojytę į vandenį ir stebėti odelės reakciją. Tik tuomet maudyti visą kūdikį. Negalima taikyti per daug priemonių vienu metu. Jei kūdikėlį maudote vandenyje su žolių nuoviru, į tą patį vandenį galite pilti aliejaus, bet nepilkite druskos. Nemaišykite druskos su aliejumi, su žolėmis.
 
Namuose
Kad vaiko odelė galėtų normaliai kvėpuoti, namuose turėtų būti pakankamai šilta – apie 18-20 laipsnių. Tuomet vaikučiui nereikės daugiau drabužių, kurie trinasi erzindami paviršinį odos sluoksnį. Drabužius reikėtų rinktis kuo natūralesnių pluoštų. Drabužėlius reikia skalbti tik su tais milteliais, kurie nesukelia alergijos. Reikia žiūrėti ant pakuotės.
 
Per šildymo sezoną reikėtų  stengtis palaikyti drėgmę oro drėkintuvais, drėgnais rankšluosčiais ar indais ant radiatorių. Tačiau jeigu kambario temperatūra yra labai aukšta, vanduo labai greitai išgaruoja ir šios priemonės  menkai padeda.   Reikia kuo dažniau vėdinti kambarius, plauti grindis, šluostyti dulkes.  Dulkės, dulkių erkutės taip pat neigiamai veikia odą.
 
Jei kaltininkė ne tik oda
Jei sausą vaiko odelę prižiūrėsite ir rezultato nematysite, reikia pasitarti su gydytoju. Sausa  oda gali būti ir kokios nors ligos požymis, tarkime, sausi, šiurkštūs vaiko delniukai rodo, kad sutrikusi vaiko mityba. Vaikutis daug valgo alergiją sukeliančių produktų  (pvz.: mandarinų, apelsinų, geria gaiviųjų gėrimų, turinčių daug konservantų).  Tuomet vien tik gera odos priežiūra nepadeda. Reikia keisti mitybos įpročius – valgyti kuo mažiau produktų su sintetinėmis medžiagomis.
 
Sausa oda gali būti ir nuo antibiotikų, kai sutrikdomas reikiamų medžiagų įsisavinimas (išsivysčius disbakteriozei), sergant cukriniu diabetu. Taip pat odos ligas galima ir paveldėti pvz.: atopinį dermatitą, egzemą, psoriazę, ir kt. Šiomis ligomis sergant reikalinga specialisto nurodyta odelės priežiūra ir gydymas.
 
Giedrė Banienė

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą