Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Neprašytas svečias – kontaktinis dermatitas

Dalintis

Ir atsitik gi taip. Nenuilsdama plušau apie mylimiausio pupulio užpakaliuką, kai vieną vakarą nu­rengusi mažylį praradau amą: visas užpakaliukas švelnus ir glotnus tarsi persikas, tačiau likusi kūno odelė nuberta, nusausėjusi, pašiurpusi. Žodžiu, tai, kas buvo paslėpta sauskelnėse, švyti ir džiugina, o ką priden­gė tik drabužėliai - oi, nekas. Tuo­met nusprendusi, kad vakarinės maudynės su žolių nuovirais turėtų padėti, vaikutį išmaudžiau. Ištepiau aliejuku, odelė tarsi suminkštėjo. Tokią procedūrą kartojau kelias dienas iš eilės.
 
Tačiau, mano nuo­stabai, padėtis negerėjo. O vieną rytą, nuren­gusi mažiuką ir pamačiusi nubertą jo kūnelį, supratau, kad viena nebesusitvarkysiu. Strimgalviais nulėkiau pas gydytoją ir sužinojau - „Tai kontaktinis dermatitas. Jūsų vaikeliui išsivystė alergija skalbimo priemonėms". Pasirodo, netinka kaimynės išgirtieji skalbimo milteliai. Atidžiau panagrinėjusi savo bei vyro kūnus, pastebėjau, kad mūsų abiejų oda taip pat ne iš pieno plau­kusi: šiurkšti, sausa, sudirgusi ir vie­tomis nuberta.
 
Kitaip ir negalėjo būti, juk sakoma - kokie tėvai, to­kie ir vaikai. Ir mūsų gydytoja pa­antrino - jei tėvų oda sudirgusi, sau­sas jos tipas, didelė tikimybė, kad ir jų kūdikėlio odelė bus labai jaut­ri. Dažniausiai odos ligos yra pa­veldimos. Todėl dabar gydomės vi­sa šeima.
Pirmiausia visas turėtas skalbimo priemones išdalijome gi­minaičiams, savo ir vyro drabužius skalbiu tik antialerginiais skalbikliais, o mažiuko drabužius trinu rankomis, patarus gydytojai skalau­ju per kelis vandenis ir liga prade­da trauktis. Anksčiau nekreipusi per daug dėmesio į skalbimo ir prausimosi priemones, dabar joms skiriu nemažai savo energijos bei laiko. Kai ligos priežastis žinoma, tikrai nesunku jos išvengti.
 
Tad kaip atpažinti alergiją skalbimo priemonėms ir kaip su ja kovoti? Apie tai pasakoja vaikų gydytoja alergologė Nemira Vaičiulionienė.
 
Alergija... naktiniam puodukui
Pastebėta, kad skalbimo prie­monės arba, tarkim, net plastiki­niai naktiniai puodai gali būti kon­taktinio dermatito priežastis. Pusantrų metukų Gretos mama nega­lėjo atsistebėti keistu bėrimu ant mergaitės užpakaliuko. Raudonu­mas drauge su bėrimu buvo tarsi rato formos ant mažytės sėdynytės. Pradėjusi atidžiai stebėti, kada ir nuo ko atsiranda šie požymiai, mama rado „kaltininką". Ogi naktinį puoduką. Mergytė atsisėsdavo ant naktinio puodo ir ta užpakaliuko dalis, kuri glaudžiai su juo lietėsi, vėliau parausdavo, atsirasdavo bė­rimas.
 
Vienų metų Tadukas ir jo mama susidūrė su kitu rūpesčiu. Dėl šio vaikučio jautrios odelės ir netinkamai parinktų sauskelnių visas užpakaliukas buvo dažnai be­riamas, atsirado odos pakenkimų tose vietose, kuriose sauskelnės buvo labiausiai prigludusios. „Li­gą" mama išgydė parinkusi Tadukui tinkamas sauskelnes.
 
Kontaktinis dermatitas
Kontaktinis dermatitas nėra bū­dingas daugeliui vaikų. Juo serga tik nedidelis procentas. Tačiau tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ir žinoti, kad taip gali atsitikti ir jų atžalėlei.
Alerginiu kontaktiniu dermati­tu serga vaikai, kurių odelė yra per­nelyg jautri.
 
Ligos požymiai atsiranda po 6-8 vai. nuo dirginimo, trinties. Per ki­tas 1-2 dienas šie požymiai vis ryš­kėja. Pažeista oda parausta, paburksta, joje iškyla mazgelių, pūs­lelių, susidaro erozijų, vėliau - ša­šų, ją peršti, degina, skauda. Daž­nai pasikartojantis kontaktinis der­matitas gali pereiti j egzemą.
Tokį dermatitą sukelia ant odos patekusios cheminės medžiagos - chromo, nikelio ir kiti junginiai, kai kurie vaistai, pvz., antibiotikai, skal­bimo priemonės.
 
Dirgiklis - švaros priemonės
Kontaktinis dermatitas gydomas pirmiausia pašalinant alergijos dir­giklį, o kartais ir vaistais, kuriuos pa­skiria gydytojas. Dirgikliai gali būti ir netinkamai parinktos skalbimo bei prausimosi priemonės.
 
Jos yra labai svarbios:
visiems naujagimiams (jų odelė ypač jautri);
vaikams - turintiems polinkį į bė­rimus, kontaktinį dermatitą; sergantiems atopiniu dermatitu; turintiems sausą odelę nuo pat gimimo. Juo labiau kad ir tėvų oda linkusi sausėti.
 
Jei vaikas gimsta ir jo oda nor­mali, o vėliau pradeda sausėti, rei­kia galvoti ne tik apie prastą mitybą, bet ir apie prausimosi, priemones. Jei jos netinka, matyti pagal vaiko odelę. Kai kurios vietos parausta, pašiurkštėja. Tarsi pakyla virš paviršiaus, tampa panašios į švitrinį popierių.
 
Dažniausiai dėl netinkamų skalbimo priemonių išberia tas kūno vietas, kuriose dra­bužėliai glaudžiai liečiasi su kūneliu ar net trinasi į odelę. Bėrimas, paraudimai, sausumas atsiranda ties kelnyčių guma, marškinėlių apykakle, po apgludusiomis pėdkel­nėmis (ypač ties keliukais, vidinėse šlaunyčių pusėse, kirkšnelėse).
 
Jei beria vaiko veidelį, priežas­tis gali būti ne tik skalbimo priemo­nės. Tokiu atveju reikia konsultuo­tis su gydytoju.
 
Giedrė Banienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentaraiKristina Data: 2011-03-19 18:03:49
noreciau suzinoti, ar NEUTRAL milteliai yra tinkami naujagimio drabuzeliu skalbimui?

Vilma Data: 2011-02-23 21:02:02
Labai geras straipsnis. Dekui!

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą