Gražūs, sveiki plaukai yra puiki įvaizdžio detalė. Normalu kasdien netekti iki šimto plaukų, vietoj jų užauga nauji ir tai visiškai natūralus plaukų atsinaujinimo procesas. Sezoninio plaukų slinkimo metu galima pastebėti kiek gausesnį plaukų slinkimą, tačiau tai trunka 2–4 savaites. Jei pastebite, kad plaukai jau kuris laikas slenka neįprastai gausiai, verta susirūpinti, kadangi toks plaukų retėjimas gali signalizuoti apie ligas. Tokiu atveju svarbu kreiptis į gydytoją dermatologą - trichologą, kad būtų nustatyta plaukų slinkimo priežastis ir paskirtas gydymas.
Dažniausios plaukų slinkimo priežastys
Priežasčių, kodėl plaukai ima gausiai slinkti, yra nemažai. Paminėkime dažniausias.
Hormonų disbalansas
Hormonų disbalansas organizme gali sąlygoti nemažai sveikatos ir grožio problemų. Viena iš jų – gausus plaukų slinkimas. Neretai dėl to kaltinti galime androgenus (vyriškus hormonus), kurie paprastai lemia vyrų plikimą vyresniame amžiuje, o kartais ir jauname, arba moteriškus hormonus estrogenus, kurių sumažėjimas nėra palankus plaukų augimui.
Pogimdyminis laikotarpis
Dažnai pasitaikanti moterų gausaus plaukų slinkimo priežastis. Nėštumo metu gerokai padidėja estrogenų kiekis, tad dažna besilaukianti moteris gali pastebėti, kad šiuo laikotarpiu plaukai slenka daug mažiau nei įprastai. O po nėštumo, estrogenų kiekiui grįžus į savo pradinį lygmenį, pastebima, kad plaukų slinkimas suintensyvėjo. Tačiau šiuo atveju gera žinia ta, kad toks plaukų slinkimas, kad ir gausesnis, yra laikinas, o plaukai atauga.
Vitaminų ir maistinių medžiagų stoka
Savo plaukais besirūpinantys žino, kad yra nemažai vitaminų, mineralų ir kitų svarbių medžiagų, kurių reikia sveikų plaukų augimui. Kai tokių medžiagų stokojama, plaukai gali silpnėti, imti gausiau slinkti. Tokie atvejai galimi, kai laikomasi įvairių dietų ar tiesiog esant nesubalansuotai mitybai ir su maistu negaunant pakankamai plaukams reikalingų medžiagų. Plaukams labai svarbus biotinas, cinkas, geležis, selenas, vitaminai C, D ir kt.
Įvairios alopecijos
Alopecija yra plaukų slinkimas, plikimas, tačiau jos rūšių yra ne viena. Alopecijos gali būti randėjančios ir nerandėjančios. Randėjančios palieka randelius galvoje ir plaukus sunaikina negrįžtamai. Tai gana sudėtinga būklė, tačiau šio tipo alopecijos retesnės. Nerandėjančios alopecijos irgi yra labai įvairios: nuo lengvesnių iki sudėtingesnių. Viena iš dažniausių – androgeninė alopecija, kai plikimas sąlygojamas genetinių veiksnių. Ši alopecija gali pasitaikyti ir vyrams, ir moterims. Beje, vyrams kur kas dažniau.
Stresas
Ne paslaptis, jog stresas gali sukelti daugelį sveikatos sutrikimų, vienas iš jų – gausus plaukų slinkimas. Stresinių veiksnių (nerimo, emocinių traumų, persirgtų ligų ir pan.) sukelta alopecija vadinama telogenine. Tačiau nors daugeliui tai sukelia nerimą, baimę ir nežinomybę, šios alopecijos atveju plaukai paprastai po kurio laiko atauga.
Kaip gydomas plaukų slinkimas?
Svarbiausia identifikuoti gausaus plaukų slinkimo priežastį. Geriausia, jei tai padarys gydytojas, tad pastebėję, jog jau kuris laikas plaukai gausiai slenka, jų apimtis gerokai sumažėjo ar juo labiau jei pastebite išplikusius plotus, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją.
Jei plaukų slinkimą sąlygojo tokie veiksniai kaip vitaminų stoka, stresas ar pan., tai gali užtekti pakoreguoti mitybą, gyvenimo būdą, kokybiškai pailsėti ir tiesiog pasirūpinti savo emocine būkle. Tačiau jei plaukų slinkimą lėmė hormonai, androgeninė ar kita alopecija, tuomet gydytojas paskirs tikslingą gydymą.
Plaukų slinkimui sustabdyti ir tankumui grąžinti gali būti naudojamos tepamos priemonės, geriamieji medikamentai, taip pat įvairios terapijos, procedūros ir kiti gydymo metodai. Kai kuriais atvejais, kai plaukų folikulas sunaikintas ir prarasti plaukai nebeataugs, gali padėti tik plaukų transplantacija. Ar jums gali būti atliktas plaukų persodinimas, nustatys gydytojas, įvertinęs platų veiksnių spektrą: plikimo priežastį, tipą, laipsnį, gretutines ligas ir kt. Plaukų transplantacija vyrams ir moterims gali grąžinti plaukų tankumą, pasitikėjimą savimi ir gyvenimo kokybę.
|