Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Rega (mokinio)

Dalintis

DVI SESUTĖS PER KALNELĮ NESUEINA...
 
 
Jūsų penktokas lengvai įmins šią mįslę – akys ir nosis. Kur kas sudėtingesnė mįslė, kad šiame interneto amžiuje vis daugiau penktokėlių tenka pabalnoti nosis akiniais. Kiekvienais metais prieš naujų mokslų metų pradžią vaikus vedame profilaktiškai patikrinti į polikliniką. Jeigu kyla įtarimų, kad jūsų atžalos regėjimas silpsta, būtinai apsilankykite ir pas akių gydytoją.
Prasidėjus mokslo metams pasikalbėkite su klasės auklėtoja apie savo vaiko regėjimo sutrikimus. Tai svarbu netgi parenkant mokyklinį suolą, kuriame sėdės jūsų penktokas.
 
Akių gydytojų praktikos oftalmologė Loreta Šveikauskienė pastebi, jog dažniausiai vaikus vargina šie regos sutrikimai: žvairumas, ambliopija (akies tinginystė),  toliaregystė, trumparegystė, astigmatizmas. Ikimokyklinukai daugiau būna toliaregiais, o mokykliniame amžiuje vis daugiau vaikų tampa trumparegiais (baigiant mokyklą kas 4-5 vaikas nešioja akinius).
 
Daugiausia problemų gydytojams sukelia ilgai nenustatytas ir negydytas žvairumas, vienos akies tinginystė dėl žvairumo ar dėl skirtingos akių refrakcijos. Tokiais atvejais vaikas abiem akimis mato pakankamai gerai. Tėveliai net neįtaria, kad jo rega sutrikusi, o šis nesiskundžia viena akimi matantis blogiau. Laiku nustačius ydą ir pradėjus gydymą, rezultatai būna geri. Vėliau diagnozavus, gydymas būna ilgesnis, reikia ilgiau dengti gerąją akį, o tai išvargina vaiką ir neleidžia pasiekti laukiamo rezultato.
 
Tėvai ne visuomet teisingai įvertina vaiko regą, ypač jei jis blogai mato tik viena akimi. Sunku įtarti ir toliaregystės sukeltą sutrikimą, nes matymas ir į tolį, ir iš arti pablogėja protarpiais. Dažniau skundžiamasi nuovargiu, nenoru skaityti. Tokiems vaikams būdinga šviesos baimė, akių jautrumas, akių vokų krašto uždegimai, kurie nuolat kartojasi, negerėja gydomi vaistais. Toliaregiams akiniai padeda išvengti nuovargio, jie nuolat mato gerai. Nustatyti tokias būkles, pasak gydytojos, padeda profilaktinės apžiūros.
 
Kodėl sutrinka vaiko regėjimas?
Gydytoja L. Šveikauskienė tvirtina, kad daugelį regėjimo sutrikimų lemia paveldimumas. Trumparegių tėvų atžalos nebūtinai bus trumparegės. Vaikams reikėtų paaiškinti, jog akims nepatinka, kai mes skaitome nepakankamoje šviesoje, palinkę prie knygų, gulėdami ant šono, kai nepakankamai miegame, ilgas valandas nepasikeliame nuo kompiuterio, kai patalpose trūksta deguonies ar dar blogiau – jose rūkoma. Ir dar – akims labai nepatinka, kai nenešiojame gydytojo paskirtų akinių!
 
Gydytojos L. Šveikauskienės teigimu, tinkama mityba svarbi visam mūsų organizmui, kartu ir regėjimui. Vitaminai reikalingi augti, būtini visoms organizmo funkcijoms. Regos funkcijai – tinklainės fotocheminėms reakcijoms – būtinas vitaminas A, kurio gausu morkose (jam įsisavinti reikalingi riebalai, todėl neužmirškite į morkų sultis įpilti šlakelio grietinėlės, tarkuotą morką apšlakstykite aliejumi). Mėlynės, špinatai, daržovės, sezoniniai vaisiai taip pat padeda papildyti vitaminų atsargas.
 
Ar tikrai didžiausias vaikų akių priešas – televizorius ir kompiuteris?
Gydytoja L. Šveikauskienė mano, kad turėtume džiaugtis naujomis galimybėmis ir technologijomis. Televizija suteikia vaikams labai daug žinių, kompiuteris padeda rasti informaciją. Todėl tikrai nereikėtų drausti jais naudotis, bet vertėtų kontroliuoti, kokias TV laidas vaikas renkasi ir kuo domisi spaudydamas kompiuterio klaviatūros mygtukus. Gydytoja rekomenduoja per dieną prie kompiuterio ir televizoriaus praleisti ne daugiau kaip 1,5–2 val. Žinoma, lietingą sekmadienį galėtume būti ir ne tokie griežti savo vaikams...
 
Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, moksleivių sveikata sparčiai blogėja. Epidemiologiniais tyrimais įrodyta, kad netinkamai įrengtose kompiuterinėse mokymo vietose per 6 metus 28 proc. moksleivių pakenkiamos akys, 40 proc. – pažeidžiamos plaštakos, 13 proc. – stuburas.
 
Darbo kompiuteriu vietą reikia pritaikyti kiekvienam vaikui individualiai. Tėvai ir mokytojai turi stebėti, kad į ekraną mokinys žiūrėtų 90° kampu, nes kitaip žiūrint labai greitai pavargsta bei džiūsta akys. Atstumas nuo akių iki ekrano turi būti 40–50 cm. Beje, draudžiama kompiuterius statyti vieną priešais kitą. Per pamoką kompiuteriu naudojamasi 10–20 min.
 
Geriausios profilaktikos priemonės dirbant kompiuteriu yra specialūs akių nuovargio mažinimo pratimai, aktyvus poilsis, sportas.
 
Aurelija Jokubauskienė
Šaltinis: žurnalas „Penktokas“

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentarai 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą