Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Laukimo stebuklas > Nėštumas > Penkių mėnesių – jau naujagimis!
Dalintis

Penktą nėštumo mėnesį būsimas vaikelis medicininėje terminologijoje jau vadinamas ne vaisiumi, o naujagimiu. Juk jis jau gali išgyventi be mamos. Jei mažiukas gimsta šio mėnesio pabaigoje, paprastai jau moka kvėpuoti. (Pasitaiko ir tokių, kurių plaučiai dar neišsivystę, todėl tokie mažiukai neišgyvena.) Mažiausias Lietuvoje užaugintas vaikelis – 450 g Raselė.
 
Apie vaikelio vystymąsi penktąjį nėštumo mėnesį pasakoja akušerė-ginekoologė, genetikė Ingrida Kravčenkienė.
 
Pėdutė – 4,5 cm
 
24-os nėštumo savaitės pabaigoje vaisius sveria apie 630 g. Dabar mažylis labai intensyviai pradeda augti. Jo ūgis nuo sėdinukės iki galvytės siekia 21 cm, pėdutė – 4,5 cm. Odelė tampa rausva, atsiranda fiziologinių odos raukšlių ant kaklo. Suapvalėja skruostai, nes kaupiasi riebalų atsargos. Naujagimio kūnelis pasidengia tarsi vaškiniu sluoksniuku. Taip naujagimio odelė neišbrinksta.
Santykinai didelė vaiko galva. Puikiai galima atskirti antakius ir vokus.
 
Kaupiasi riebalų atsargos – ar tai reikštų, kad mamai reikėtų daugiau valgyti? Pasak gydytojos, mamos valgiaraštį turėtų papildyti apie 200 kalorijų per dieną. Tai puodelis pieno su sausainiu. Poreikis ne toks jau ir didelis, todėl krimsti už du tikrai neverta. Juk nutuksite ne tik pati, bet ir vaikelis.
Kaip ir ankstesniais nėštumo mėnesiais, mamai rekomenduojama valgyti mažomis porcijomis ir dažniau.
 
„Tuk-tuk tuk-tuk“
 
Šio mėnesio pradžioje vaiko judesius mama gali justi kas antrą dieną, o pabaigoje – kiekvienądien. Pasak Ingridos Kravčenkienės, tiriant ultragarsu vaisiaus judesius galima nustatyti net nuo 7-os savaitės, tik mama jų nejaučia.
 
Beje, dažnai mamos mano, kad mažylis visą dieną miega, o vakare prabudęs švelniai pasibeldžia. Iš tiesų taip nėra, nes vaikas prisitaiko prie mamos gyvenimo ritmo. Tiesiog kai mama užsiėmusi – dirba ar mokosi – neįsiklauso. O vakare grįžusi namo patogiai įsitaiso minkštasuolyje ir pagalvoja: „Kaip ten mano mažiukas?“ Štai tada ir pajunta „tuk-tuk“.
Vėliau (septintą aštuntą mėnesį), kai vaikelis turės daugiau jėgų, mama supras, kad jis juda nuolat: nuo ryto iki vakaro. Net ir miegodamas. O judesių dažnumas ir intensyvumas priklauso nuo būsimo žmogučio temperamento.
 
„Graužia rėmuo“ – auga plaukučiai
 
Daugeliui moterų penktą nėštumo mėnesį padidėja skrandžio rūgštingumas. Todėl žiniuonės skuba mamytę nudžiuginti – jei „graužia rėmuo“, vadinasi, auga vaikelio plaukai. „Ir  taip, ir ne, - teigia I.Kravčenkienė. – Rūgštingumas padidėja dėl kitų priežasčių. O tai, kad tuo metu auga plaukai, yra tiesa. Naujagimio kūnelis pasidengia mažais plaukučiais“.
Kodėl „graužia rėmuo“? Ogi augant pilveliui mamos skrandis įgyja gulsčią pozą. Gimda jį stumia į viršų, todėl skrandžio sultys šiek tiek užpila stemplę.
 
Kai „graužia rėmuo“, gydytoja rekomenduoja užsigerti šiltu pienu. Vertėtų nors kartą per dieną užkrimsti baltos duonos ar džiūvėsėlių. Jei nepadeda, galima sučiulpti tabletę vaistų, nekenkiančių nei mamai, nei vaisiui.
Labai svarbu tinkamai sureguliuoti mitybą. Reikia vengti aštrių patiekalų, daugiau valgyti švelnesnio, virto maisto. Svarbu neišalkti ir nepersivalgyti, o sultis gerti po truputėlį. Jei pajuntate, kad nemalonumų kyla nuo šviežių daržovių, jas truputėlį apvirkite.
 
Turistė „su pilvuku“
 
Penktas nėštumo mėnuo – vienas ramiausių. Moteris gydytojų ištirta, vaikelis juda, mamos savijauta gera. Pats metas pramogoms. „Gal galima keliauti?“ – klausiu gydytojos. „Bendra taisyklė – per nėštumą geriau nekeliauti. Jokių komandiruočių. Tačiau kelionės, kurios suteikia gerų įspūdžių, yra naudingos. Ypač penktą mėnesį, nes vėliau pilvukas jau būna per didelis.
 
Todėl jei nutarėte atostogauti, rinkitės tik poilsines keliones. Neverta vykti į tolimas šalis arba tuos kraštus, kuriuose keičiasi laiko juostos. Nepatartina ir slidinėti, nes išauga traumų tikimybė. Apsiribokite Europos šiltesnio klimato šalimis. Saulė, nauji įspūdžiai, šiltesnis ir švelnesnis nei Lietuvoje klimatas – visa tai padeda būsimai mamytei“.
 
Knyga ,,Laukiame naujagimio"

 

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą