Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Laukimo stebuklas > Gimdymas > Gimdymas su šypsena
Dalintis

„Būti nuskausminimui per gimdymą ar nebūti?“ Į šį beveik hamletišką klausimą gydytojas Artūras Irlinas pateikia du atsakymus.
Jeigu tikite, kad kančia – dorybė, kad kenčiančiam – dangus, nuskausminimui – ne. Tačiau jei manote, kad gyvenimas – tai džiaugsmas ir jūsų prigimtinė teisė – būti laisvam nuo kančių ir skausmo, tada viskas kitaip.
 
Pradžiai trumpa pažintis su nuskausminimo būdais:

Narkozė (bendroji anestezija) – sąmonės netekimas, skausmo ir kitų jutimų praradimas. Žmogus nejuda ir nieko ne jaučia.
Epidūrinė nejautra – į epidūrinį tarpą suleidžiama nuskausminamųjų. Galima blokuoti reikiamos kūno dalies skausmą. Visi kiti jutimai – ir sąmonė, ir gebėjimas judėti – išlieka.
Spinalinė nejautra – nuskausminimas, pasiekiamas suleidžiant vaistų į nugaros smegenų kanalą. Blokuojami visi jutimai ir judesiai žemiau dūrio lygio.

O dabar pokalbis su gydytoju Artūru Irlinu.
 
Ar galimas tylus gimdymas arba gimdymas su šypsena? 
Gimdyti be skausmo yra įmanoma. Pasaulyje tai daroma nuo karalienės Viktorijos laikų. Tik tada nuskausmindavo eteriu, chloroformu.
 
Ar yra moterų, gimdančių labai lengvai, kurioms nereikėtų taikyti jokio nuskausminimo?
Apie 6 proc. moterų gimdydamos nejaučia skausmo. Jos jaučia tik tempimą.
  
Gal prieš gimdymą verta išsiaiškinti, ar didelius skausmus juto giminės moterys? Ar tai paveldima?
Ne. Kiekvienas žmogus skausmą jaučia kitaip. Net jei tam pačiam žmogui pasitaikytų tokia pati trauma, skausmą jis gali jausti kitokį. Tai priklauso nuo psichologinės būsenos. Todėl močiučių, mamų, seserų skausmai yra skirtingi ir jokiu būdu nepaveldimi.
 
Kada ir kaip besilaukianti moteris turėtų apsispręsti, kokios nejautros jai reikės?
Gimdymas neužklumpa netikėtai. Kiekviena moteris turi daug laiko pagalvoti, sužinoti ir apsispręsti iš anksto.
Negana sužinoti, kokie metodai taikomi. Labai svarbu su anesteziologu aptarti, kuris jų labiausiai jai tinkamas.
  
O jei moteris kaip tik yra iš tų 6 proc., kuriai visai nereikės taikyti nuskausminimo?
Kiekvienas žinome, kaip pakeliame skausmą. Todėl jei manote, kad jums gali labai skaudėti, pasiruoškite tam. O nuskausminti ar ne, galėsite apsispręsti paskutinę akimirką, t.y. gimdydama.
 
Padėtis tampa nevaldoma, kai „pavėlavusi“ gimdyvė klykia iš skausmo: „Durkit man į stuburą“. To daryti negalima, mat moteris negali ramiai išsėdėti net dviejų minučių. O epidūrinė nejautra reikalauja labai kruopštaus (10-40 min.) anesteziologo darbo. Telieka paklausti, kur moteris buvo anksčiau. 
 
Kaip galima padėti „pavėlavusiai“ gimdyvei?
Jai galima suleisti vaistų į raumenis arba veną. Juk į raumenis ir veną pataikyti nesudėtinga. Tačiau tai ne toks efektyvus nuskausminimo būdas.
 
Kaip atliekama epidūrinė nejautra?
Tai adatos įdūrimas tarp stuburo slankstelių ataugų. Adatos galas pasiekia epidūrinį tarpą. Tada prakišamas plonas plastikinis vamzdelis, adata pašalinama. Pro plastmasinį vamzdelį nuolat leidžiama n uskausminamųjų.
 
Ar epidūrinė nejautra yra patikimas ir nerizikingas nuskausminimo būdas? Jeigu moteris atsiguls ant nugaros, kai į stuburą įvestas kateteris, ar jis nepakryps ir nesužeis jos?
Epidūrinė nejautra yra patikimas, saugus ir efektyvus nuskausminimo būdas. Būtent dėl šių savybių jis yra labiausiai paplitęs visame pasaulyje.
Moteris su įvestu kateteriu gali judėti kaip nori – kateteris tikrai nepakryps.
 
Ar gimdant namuose galima epidūrinė nejautra?
Nejautra – tai medicininė procedūra. Jai būtina sterili aplinka. Be to, privaloma stebėti paciento būklę, tad reikalinga ir medicininė įranga. Todėl namuose to jokiu būdu nedaryčiau.
 
Per nuskausminimą moteris nejunta sąrėmių. Ar dėl to neužsitęs gimdymas?
Skausmas vertinamas 0-10 balų. 10 balų – tai nepakeliamas žudantis skausmas. Gimdymo skausmas vertinamas apie 8 balus. Mes, gydytojai, skausmą galime pašalinti visiškai. Tačiau gimdymas – aktyvus fizinis darbas ir nejaučiant savo kūno vargu ar galima pagimdyti. Su moterimi susitariame, kad jos skausmas bus ne didesnis nei 2 balai. T.y. nežymus, lengvai pakeliamas.
Taip gimdanti mama puikiausiai jaučia savo kūną, bet nejaučia stipraus skausmo. Gimdymo trukmė nepakinta.

Apie tai, gimdyti su nuskausminimu ar be, pasakoja gydytojas Artūras Irlinas.
 
Ar galima nuskausminti taikant hipnozę?
Ne tik gimdant. Įtaiga gali būti labai veiksminga. Skausmas – tai žmogaus centrinės nervų sistemos procesas, todėl jį galima paveikti hipnoze. Žinoma, ne visiems ir ne visada, tačiau pusei gimdyvių tai būtų veiksminga. Pavyzdžiui, moterys, gimdančios kartu su vyru, skausmą pakelia lengviau. Artimo žmogaus buvimas nuteikia palankiau, kartu sumažina baimę ir skausmą. Beje, Lietuvoje gimdymas taikant hipnozę dar neatliekamas.
 
Kokioms moterims nerekomenduojama nejautra?
Tokių nežinau, kiekvienam žmogui galima taikyti vienokį ar kitokį nuskausminimą.
 
O epidūrinė nejautra?
Jei dūrio vietoje yra pūlinys, jei mama serga virusine liga, jei sutrikusi centrinė nervų sistema, jei yra krešėjimo sistemos sutrikimų: šiais atvejais epidūrinė nejautra nerekomenduojama.
Jei moteris turi daug antsvorio ir per riebalų sluoksnį neįmanoma su adata pataikyti... Arba kai moteris nesugeba ramiai (apie 10-40 min.) atitinkama poza išsėdėti.
 
Po epidūrinės nejautros moterys skundžiasi, kad dar kurį laiką negali valdyti kojų.
Kojų nejautimas – tai vaistų perdozavimas. Čia kalbama apie anesteziologo nekompetenciją. Gimdymo epidūrinis nuskausminimas – tai skausmo slopinimas nuo šonkaulių iki šlaunų vidurio.
 
Yra moterų, įsitikinusių, kad per narkozę žmogus praranda dalelę atminties.
Kažkada rinkau visus mitus, kurie susiję su gimdymo nuskausminimu. Buvo net kalbama – jei moteris gimdydama nepajunta skausmo, tai ji mažiau mylės savo vaiką, nejaus potraukio vyrui, neturės pieno ir t.t. Nesąmonių sąrašas ilgas. Lygiai tas pats dėl narkozės. Tos kalbos neturi pagrindo.
 
Ar gimdant gali padėti „lengvesni“ vaistai, pvz., nošpa, spazmalgonas, galidoras ir pan.?
Šie vaistai mažina lygiųjų raumenų spazmus. Gimdant jie pašalins gimdos susitraukimus – ne tik neskaudės, bet ir susilpnės gimdymo veikla. Taigi jų vartoti nerekomenduoju.
 
Ar gimdos kaklelį „ruošiančios“ žvakutės gali palengvinti skausmą?
Taip, jei tie vaistai atpalaiduoja gimdos kaklelio įtempimą. Lengviau plėsis, vadinasi, moteris pajus mažiau skausmo. Tokias žvakutes turi paskirti ginekologas akušeris.
 
Vandenyje ne taip skauda. Tarkim, išlipi iš ežero ir tik tada pastebi, kad susižeidei koją. Tik sausumoje pradeda skaudėti. Tad gal geriausias nuskausminimas yra gimdyti vandenyje?
Jeigu žaisdami truputį susižeistumėte, skausmo nepajustumėte. Kai žmogus yra susijaudinęs, jo centrinė nervų sistema (ypač nugaros smegenys) rūšiuoja visą informaciją pagal svarbą. Jei pakenkimas, palyginti su tuometiniu užsiėmimu (azartu), vertinamas kaip ne pati svarbiausia informacija, impulsai bus sustabdyti.
Panašiai būna ir vandenyje. Tačiau vargu ar gimdančios moters sąrėmių skausmą numalšins kitoks užsiėmimas, pavyzdžiui, gulėjimas vonioje. Vanduo tiesiog atpalaiduoja, bet nepanaikina sąrėmių skausmo visiškai.
 
Kokią nejautrą patartumėte taikyti moteriai, kuriai bus atliekamas cezario operacija?
Tiktai spinalinę nejautrą į stuburą. Taikant narkozę, kad moteris užmigtų, jai suleidžiama vaistų, kurie aptemdo jos sąmonę ir sustabdo kvėpavimą. O juk vaikas ir mama dar turi bendrą kraujotaką. Vaistų patenka ir naujagimiui. Šio organizmas, kitaip nei mamos, nepajėgus greitai suskaidyti vaistų. Nors operacija atliekama labai greitai, po jos vaiko vidaus organų veikla būna sutrikusi kelias paras.
 
O kaip dėl nuskausminimo po operacijos? Juk mama jau turi naujagimį, kurį maitina krūtimi.
Yra visos galimybės išvengti skausmo po operacijos. Tačiau maitinant krūtimi vaistų patenka ir naujagimiui. Kyla klausimas, kas blogiau: ar truputis vaistų, ar skausmai, kurie gali padaryti žalos po operacijos. Juk skausmas – stiprus stresas. Jei mama naktį nepailsės, bus pavargusi ir išsikankinusi, kokios kokybės bus jos pienas?
Kita vertus, taikant regioninės anestezijos metodus galima išvengti vaistų patekimo į pieną.
 
Jūratė Jadkonytė


 


Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



Jurga Data: 2013-02-18 13:02:41
Su tokiais straipsniais sleptis po lapais reiktu. Uzuot vien reklamave epidurine nejautra nors vienas daktras galetu paaiskinti, kad gimdymas yra ne ka maziau streso ir skausmo sukeliantis gimstanciam vaikeliui. Kai mama nuskausminta - vaikutis viska jaucia, stumiamas nejuntant jo padeties, ir todel gali buti traumuotas tiek fiziskai tiek emociskai. Baisu skaityti kaip dezinformuojamos jaunos mamos. Galetumet bent uzsiminti apie naturalu nuskausminima (buvima vandenyje, masazus etc) kai uzduodami normalus klausimai, o ne giedoti ta pacia giesmele

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą