Kaip moteris turėtų grįžti prie buvusio iki nėštumo savo svorio bei savų apimčių, pataria Vilniaus Lazdynų poliklinikos Moterų konsultacijos vedėja Stanislava Navickienė.
Ar dar primenama nėščiosioms į ligoninę atsinešti gabalėlį šokolado?
Gimdymas yra labai sunkus fizinis darbas, prilyginamas lipimui į Everesto viršūnę. Tad šokoladas siūlomas kaip jėgas atstatantis produktas. Jį dažnai vartoja sportininkai ir studentai. Tačiau gimdyvei leidžiama suvalgyti tik vieną plytelę, nes šokoladas kietina vidurius, o po gimdymo beveik visos moterys skundžiasi šia problema. Po gimdymo moteris labai nori valgyti, tad suvalgyti galima ir duonos gabalėlį - rezultatas toks pats.
Ar rekomenduojama dieta pagimdžiusioms?
Moterys, per nėštumą priaugusios 11-12 kg, po gimdymo antrojo mėnesio pabaigoje nereikalingo svorio atsikratys be dietos.
Kokią rekomenduojate mankštą?
Praėjus parai po gimdymo, kai moteris jau išsimiegojusi ir pailsėjusi, galima pradėti mankštą, tik svarbu nepervargti ir nepersistengti. Jei gimdymas buvo traumuotas ar daryta operacija, dėl mankštos būtina pasitarti su palatos gydytoju.
Šešias savaites po gimdymo netinka pratimai, per kuriuos iki krūtinės reikia suriesti kojas, atsisėdus kelti abi kojas ir pan. Negalima daryti pratimų, sukeliančių skausmą.
Ar visada nuovargis, nemigos naktys, namų ruoša, šokinėjimas aplink mažąjj pyplį - geriausias riebalų tirpiklis?
Deja, tai tiesa. Nors mes mamytėms, patariame nepervargti, prašome artimųjų, kad jas labiau paglobotų. Tačiau tos, kurios lieka visą dieną vienos su vaiku - skalbia, lygina, gamina maistą, tvarko kambarius ir dar prižiūri kūdikį - „aptirpsta" greičiau.
Bet ar verta visus rūpesčius sukrauti ant jaunos mamos pečių? Lepinama moteris, t.y. turinti auklę ar vyrą, kuris jai padeda, irgi sulieknėja, tik gal kokiu mėnesiu vėliau.
Ar krūtimi maitinančios moterys greičiau netenka papildomų riebalų?
Maitinančiai mamai per dieną siūloma vartoti 500 kalorijų daugiau nei prieš nėštumą. Jei nuo nėštumo turite nemažas riebalų atsargas, galima valgyti ir mažiau, nes riebalai bus panaudoti pienui gaminti. Tad riebesnės moterys maitindamos kūdikį gali tikėtis sulieknėti.
Dažnai mamytėms rekomenduojama valgyti produktus, neva skatinančius pieno gamybą: chalvos, graikinių riešutų, kakavos.
Tai tukina, o tiek praktiškai, tiek teoriškai pieno nepadaugės. Pieno gamyba nepriklauso nuo to, kiek suvalgysi chalvos. Tai net nepriklauso nuo krūtinės dydžio. Juk būna moterų su didele krūtine, o pieno nė lašo.
O chalva - tai savęs apgaudinėjimas ir tukinimas, be to, per didelis saldumynų valgymas sumažina apetitą maistui, turinčiam būtinų maistingųjų medžiagų.
Vienas daktaras nutukusių mamyčių problemą aiškina šitaip: kad moteris per nėštumą pripranta valgyti už du, o pagimdžiusi šito įpročio neatsisako.
Grįžkime į vaikystę. Labai dažnai mamos permaitina savo mergaites, grūda joms saldumynus, bandeles, kad, neduok Dieve, nebūtų liesesnės už kaimynų dukras. Paauglystėje mergaitės ištįsta, sulieknėja. Pastojusios valgo už penkis. Dar visokie giminių padrąsinimai: valgyk už kelis, nieko nedirbk, vos ne kiaurą dieną vartykis lovoje. Tada ir surenkami tie nereikalingi lašinukai, nuo kurių labai sunku išsivaduoti.
Mes mamytėms patariame valgyti dažnai ir ne po daug, nes greitai gali priprasti prie perpildytos lėkštės. O pagimdžiusios moterys vėl neatsisako kramsnoti, prisidengdamos tuo, kad turi maitinti kūdikį. Iš tikrųjų reikia valgyti tik truputį daugiau. O ką daro moterys, kai susinervina? Dažniausiai bėga į virtuvę ko nors pakramtyti.
Koks, Jūsų manymu, efektyviausias būdas sulieknėti?
Mankšta ir nepersivalgymas. Mano pačios patyrimas neparemtas medicina. Kai laukiausi pirmo vaiko, man padovanojo labai gražų ir platų žalią amerikietišką chalatą. Po gimdymo atrodžiau nekaip, tad mielai su tuo chalatu vaikščiojau namuose. Po antro gimdymo tas chalatas vėl buvo tarsi mano figūros slėptuvė - jis plačiai ir gražiai „krito", paslėpdamas visus riebalėlius...
Bet vieną kartą jį sukarpiau ir pasiuvau vaikams užtiesaliukų. Šitaip pati išsivadavau iš vadinamosios slėptuvės. Ir tai privertė mane imtis griežtesnių lieknėjimo priemonių.
Kalbėjosi Jūratė Jadkonytė