Šiandien mamoms jau nebereikia vadovautis klaidinga teorija, kad kūdikį reikia maitinti ne dažniau nei trys su puse valandos. Nė vienas šių dienų pediatras nerekomenduos jaunai mamai trijų savaičių kūdikiui pasiūlyti šviežiai išspaustų morkų ar obuolių sulčių, o tyrėmis ar košėmis pradėti primaitinti nuo keturių mėnesių amžiaus kaip prieš penkiolika ar dvidešimt metų. Respublikinio mitybos centro faktinės mitybos centro skyriaus vedėja daktarė Roma Bartkevičiūtė sako, kad gamta nieko geriau nesugalvojo, kaip maitinti kūdikį natūraliai motinos pienu. Ir iki 6 mėnesių kūdikiui jokio kito maisto duoti nereikia.
“Motinos yra pats geriausias, pats tinkamiausias kūdikiui jis yra nepaneigiamas ir niekas negali įrodyti, kad gali būti kitaip, - sako dr. R.Bartkevičiūtė, - todėl rekomenduojame būtinai maitinti kūdikius motinos pienu iki šešių mėnesių, o toliau tęsiant maitinimą motinos pienu, be abejo maitinti ir kitais kūdikių mitybai skirtais produktais”. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja žindyti vaikus iki dviejų metų ir ilgiau.
Nė viena rūpestinga ir savo vaiką mylinti motina nepaneigs šių daktarės išsakytų minčių. Daugelis jų nori ir nuoširdžiai bando maitinti kūdikius krūtimi. Tos, kurioms nepavyksta, bendraudamos interneto svetainių forumuose, pasiguodžia, kad dėl didžiulio medikų bei itin aktyvaus natūralaus maitinimo šalininkų spaudimo, jos pasijunta nepilnavertėmis mamomis. Jaučiasi nelaimingos ir kaltos, kad nesugebėjo duoti savo kūdikiams tai, kas yra geriausia.
Pasak R. Bartkevičiūtės, Lietuvoje iki 6 mėnesių žindo kas trečia mama. “Šiais skaičiais iš vienos pusės mes džiaugiamės, nes tai yra padidėjimas, bet tai nėra tas procentas, kuriuo mes galėtume būti patenkinti”,- sako specialistė. Daugelyje išsivysčiusių šalių žindo 60, 70 ir net 80 procentų moterų. R.Bartkevičiūtė tvirtina, kad moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad 95-97 proc. mamų tikrai gali žindyti. Yra tik 3-5 proc. mamų, kurios dėl objektyvių priežasčių negali žindyti. Deja, realybė yra tokia, kad pirmąjį mėnesį žindo apie 76 procentus moterų.
“Mamos turi būtinai žinoti, kad maitindamos savo pienu, patenkina visus kūdikio poreikius, suteikia vaikui sveikatos pagrindą, aprūpina kūdikėlį visomis reikalingomis medžiagomis, - sako dr. R.Bartkevičiūtė, - moterys taip pat turėtų žinoti, kad žindymas teigiamai veikia ir jos pačios organizmą”. Nemačiau svarbus yra ir emocinis ryšys: žindant atsiranda labai stiprus ryšys tarp mamos ir vaiko.
Ar negalėdamos maitinti kūdikio natūraliai moterys iš tiesų turėtų jaustis blogesnėmis mamomis?
Pasakoja Kristina: “Maitinau du, dar ligoninėje išmokau vienu metu juo pamaitinti krūtine. Visi juokdavosi, stebėdavosi ir negalėdavo suprasti, kaip tai realiai įmanoma. Namuose po dviejų trijų savaičių gydytoja pasakė, kad mamos pienelio trūksta ir kad reikia mišinuko. Tada įsigijom mišinuko... Mano atveju buvo taip, kad negalėjau fiziškai abiejų vaikų išmaitinti...”
Vilnietė Jolanta maitino savo mergaitę trylika mėnesių, bet judviejų pradžių pradžia buvo labai nelengva. “Iš tikrųjų buvo labai didelis noras maitinti mergaitę natūraliai nors iki mėnesio, paskui nors iki dviejų, paskui nors iki trijų, paskui nors iki pusės metų... Maitinau trylika mėnesių. Pirmos dienos ligoninėje nebuvo labai lengvos. Gal to pieno nebuvo, nes gydytojai eidavo gana dažnai ir vis tikrindavo, ar yra to pieno ar nėra... Gal jo neužteko, nes mergaitė buvo labai nerami. Ir tuo pačiu aš pati buvau labai įsitempusi... Ketvirtą parą dar turėjau krūties uždegimą su temperatūra ir su sukietėjimais gana dideliais, teko kviestis masažuotoją, kuris išmasažavo krūtis...” – pasakoja Jolanta.
Pasakoja Jūratė: “Kai man pritrūko pieno, ieškojau, kuo primaitinti vaiką. Susidūriau su didžiule problema, nes neradau informacijos, koks pienelis yra geresnis ir kaip parinkti kūdikiui. Mes bandėme skystą mišinuką, kurie yra jau sumaišyti, bandėme iš miltelių... Vaikas vis klykdavo ir aš buvau tikrai pametusi, nežinojau kurį pasirinkti...”
Respublikinės mitybos centro specialistė Roma Bartkevičiūtė nesutinka, kad nėra literatūros kaip maitinti kūdikį. Pasak dr. R.Bartkevičiūtės, negalima reklamuoti mišinukų, skirtų kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus, nes jie turi būti maitinami motinos pienu. “Neturėtų būti sudaromos tokios sąlygos, kad yra dar kažkoks produktas, kurį galima teikti reklamuoti, kuris gali sudaryti alternatyvą motinos pienui. Motinos pienui alternatyvos nėra”, - tvirtina specialistė.
Roma Bartkevičiūtė sutinka, kad yra įvairių atvejų, įvairių priežasčių, kada mama tikrai negali žindyti kūdikio iki šešių mėnesių ar dar trumpiau. Specialiai kūdikių mitybai skirtus mišinukus, pasak specialistės, kūdikiui turi paskirti pediatras. Specialistė pataria mamoms atidžiai perskaityti etiketę ant mišinuko pakuotės. Joje pateikiama informacija, kokio amžiaus kūdikiui jis yra tinkamas, kokia maistelio sudėtis.
Mamoms, kurios dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali žindyti savo kūdikių, daktarė Roma Bartkevičiūtė pataria: “Čia jokios diskriminacijos ir būti negali. Mama neturi jaustis blogesnė, jei negali pati maitinti kūdikio savo pienu. Norėčiau akcentuoti tai, kad mama, jau ruošdamasi tapti mama, turėtų labai rūpestingai tam rengtis ir susipažinti, kokios yra galimybės maitinti motinos pienu, ką jinai turėtų daryti tam, kad pieno būtų daugiau...”, - sako specialistė. Jos teigimu, pagrindinės priežastys, kurias nurodo mamos, kodėl nemaitina, dažniausi būna: pritrūko pieno. Todėl moterims labai svarbu iš anksto turi pasiruoši, sužinoti, ką daryti, kad to pieno nepritrūktų.
Specialistė pataria pasitarti ir su kitomis mamomis, yra tokios “Mama – mamai” paramos grupės. Joms priklausančios mamos noriai dalinasi patirtimi, pataria ir padeda įveikti visus sunkumus.
Auksė Kontrimienė