Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Kūdikis > Maitinimas > Šeštas mėnuo – laikas pradėti maitinti papildomu maistu
Dalintis

Pradedame straipsnių ciklą apie tai, kuo maitinti kūdikį kiekvieną mėnesį, kol jam sueis metukai. Pirmasis rašinys - apie pirmąjį primaitinimą.
 
Anksčiau gydytojai patardavo košytę kūdikiui virti sulaukus vos 4 mėnesių. Šiandien specialistai įsitikinę, kad vaikui iki 6 mėnesių visiškai pakanka mamos pieno. Nuo ketvirto mėnesio papildomas maistas yra būtinas, tik jei valgydinant kūdikį vien mamos pienu, nustoja augti jo svoris.
 
Pirmasis kūdikio papildomas maistas – daržovių košė. Košė gali būti įsigyta parduotuvėje, bet gali būti gaminta ir namie. Tinkamiausios daržovės pirmajai košei – bulvė, morka ir kopūstas. Geriausia, užaugintos savo darže arba pirktos turguje iš bobutės ar dieduko.
Labai gražios išvaizdos parduotuvinės daržovės – daug tręštos. Tokių geriau vengti.
Patariama pradėti nuo vienos daržovės, kas savaitę pridedant po naują. Pavyzdžiui, pirmą savaitę kūdikėlį maitinkite bulvių tyre, antrą savaitę – bulvių ir morkų, trečią – į košytę galima įmaišyti ir kopūsto. Vėliau tyrės sudėtį po truputį galite pildyti kitomis daržovėmis, augančiomis Lietuvoje: brokoliais, žiediniais kopūstais, aguročiais, cukinijomis, patisonais. Tik neskubėkite visko duoti iš karto. Tegu vaikas susipažįsta su naujovėmis ir prie jų pripranta po truputį.
 
Pradėjus kūdikį maitinti papildomu maistu, būtina stebėti, kaip kiekvienas naujas produktas jį veikia. Jei suvalgęs naujo produkto vaikas vemia, viduriuoja, parausta ar pradeda niežėti oda, tokio produkto reikia atsisakyti. Naujo ingrediento vaikas gali tiesiog nemėgti. Nemėgstamos daržovės taip pat nereikėtų vaikui grūsti per prievartą. Gal tokią daržovę vaikas su malonumu valgys vėliau.
 
Tačiau turėkite omeny, kad sočiam – prisivalgiusiam mamos pieno – neįsiūlysite nieko. Tad prie naujų patiekalų pratinkite jį prieš žindymą. Pirmąją dieną pakaks, kad jis prieš gerdamas mamos pieno suvalgys vieną šaukštelį tyrės, kitą dieną pabandykite sumaitinti 2-3 šaukštelius. Po savaitės jis jau suvalgys visą jam priklausantį košės kiekį – 120 g porciją.
 
Ruošiant maistą kūdikiui labai svarbu tinkamas vanduo. Įsitikinkite, kad košytėms naudojate higienistų patikrintą vandenį. Jei turite asmeninį šulinį, ištirkite jį arba naudokite tik parduotuvėje pirktą geriamąjį vandenį. Per didelis vandenyje esančių nitratų kiekis kūdikiui gali mirtinai pakenkti. Vaiko maistui gaminti vartokite virtą vandenį.
Daržoves košytei švariai nuplaukite ir nulupkite žievelę. Bulvėje nepalikite nė vieno juoduliuko. Vaikui netinka ir pažaliavusi ar pašalusi bulvė. Kopūstas taip pat negali būti pajuodęs ar suplėkęs. Kūdikiui geriau neduoti morkos šerdies. 
 
Kaip išvirti 120 g košės? Į puodą įpilkite stiklinę vandens. Ir jame išvirkite dvi vidutinio dydžio bulves arba vieną bulvę ir vieną morką. Tokiam kiekiui košės reikia truputėlį daugiau nei pusės šaukštelio riebalų. Riebalus košytėje būtinai užvirkite, nes kūdikio organizmas nevirtų riebalų pasisavinti negali. Kokie riebalai tinka? Įvairus aliejus: alyvuogių, rapsų, saulėgrąžų, sojų, kukurūzų. Sveikiausias – nerafinuotas, šaltai spaustas. Patartina vis naudoti kitokį. Tik nepirkite pigiausio – jis kūdikiui per prastas. Sviestas taip pat tinka visoks. Tik nesūdytas. Ir jokiu būdu iki vienerių metų vaikučiui neduokite margarino.
 
Virtas daržoves išgriebkite iš skysčio ir labai smulkiai sutrinkite ar suplakite plaktuku. Kol išdygs pirmieji dantukai (tai greičiausiai atsitik apie 7-8 mėnesį), košytė turi būti ypatingai gerai sutrinta. Be jokių gabaliukų. Tada ant sutrintų daržovių pamažu užpilkite skystį, kuriame jos virė, ir labai gerai išmaišykite, kol gausis vientisa masė. Būtent tai vadinama tyre. 
 
Jei košės (tyrės) išvirėte perdaug, suvalgykite pati arba duokite suvalgyti tėveliui. Vaikui vakarykštės košės duoti negalima.
Nors tai Jums ir neatrodo skanu, iki vienerių metų vaikeliui maisto sūdyti ar saldinti nereikia. Mažylio inkstai dar nesubrendę tokių produktų filtravimui.
 
Net ir skysta tyre vaikutį reikia valgydinti šaukšteliu, o ne girdyti iš buteliuko. Vaikas turi pratintis maistą valgyti, o ne tik gerti.
 
Šeštam mėnesiui persiritus į antrąją pusę, sutrinkite obuolio ir duokite jo paragauti mažyliui. Iš pradžių po nedaug – vos ant šaukštelio galo. Arba išspauskite šio vaisiaus sulčių. Parduotuvinės – nerekomenduotinos.
Jei skysti viduriukai, šešių su puse mėnesių amžiaus kūdikiui galima duoti sutrinto banano. Tačiau storuliukai šiuo vaisiu neturėtų dažnai gardžiuotis. Jis labiau tinka nemėgstančiam daug valgyti, mažai svorio priaugančiam vaikeliui. Beje, niekada savo atžalėlei neduokite dar nesunokusio ar pernokusio vaisiaus.
 
Maisto produktai, tinkantys šešių mėnesių kūdikiui
 
Daržovės: bulvė, morka, kopūstas.
Antroje mėnesio pusėje galima supažindinti ir su:
brokoliu,
žiediniu kopūstu,
aguročiu,
cukinija,
patisonu.
Aliejus: alyvuogių, sojų, kukurūzų, saulėgrąžų, rapsų. Geriausia šaltuoju būdu spaustas, nerafinuotas.
Sviestas
Šešių su puse mėnesių galima paragauti trinto obuolio ir banano, namuose spaustų obuolių sulčių
 
Parengė Audronė Pociutė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentaraiinga Data: 2017-10-08 20:10:25
Kūdikio
chia Data: 2013-11-29 23:11:37
Įdomus požiūris dėl alejaus, rašote, kad duoti nerafinuota šaltai spausta, o toliau rašot kad aliejų reik pavirti košėje, ir kokia tada nauda iš to aliejaus? :)

Daine Data: 2013-10-10 22:10:43
Sveiki, norejau pasiteirauti, o kiek kartu per diena reikia duoti vaikui kieto maisto. jei tai tik pirmas menuo, kai vaikas pradejo valgyti kieta maista.

J. Data: 2013-01-21 09:01:31
Mes nutarėm primaitinti nuo 5 mėn. Tuoj bus 6. Labiausiai mėgsta moliūgo tyrelę ir kviečių košę su obuoliu. Dar bulvė su morka visai neblogai :)

dziude Data: 2013-01-09 21:01:27
Labai dziaugiuosi kad atradau si puslapi,nes mums uz keliu dieneliu prasides tas naujas zingsnis-primaitinimas,ir as jaudinuosi kad nezinau nuo ko pradet. dabar ramiau :)

Data: 2011-04-04 13:04:15


 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą