Mama - tai angelas žemėje (nežinomas autorius)

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Kūdikis > Vystymasis > 20 dantukų
Dalintis

Pirmojo dantuko laukiame nekantraudami. Kada išsikala paskutiniai, ne visada ir pastebime. Tačiau iki dvejų su puse metukų mažylio burnoje turėtų būti 20 baltukų. Taigi mitai ir tikrovė apie juos. Komentuoja gydytoja odontologė Jurgita Grigaitienė.
 
Tik gimusio vaikučio burnoje jau yra daugumos dantų užuomazgų. Tik pasirodo jie 6-9 gyvenimo mėnesį. Pirmieji - apatiniai kandžiai. Paskui išdygsta viršutiniai. Šiek tiek vėliau, 14-16 mėnesį, pasirodo pirmieji krūminiai dantys. 16-20 mėnesį - iltiniai baltukai, o 20-30 mėnesį - antri krūminiai dantys.
 
Kuo dantukai vėliau išdygs, tuo bus stipresni.
Netiesa. Kiekvienam mažiukui dantys dygsta skirtingai. Iš dalies tai priklauso nuo mamos amžiaus. Jaunų mamyčių vaikams dantukai išdygsta anksčiau nei vyresnių. Pirmagimių dantukai irgi pasirodo anksčiau, nei jų vėliau gimusiems broliukams ar sesutėms.
 
Pasitaiko ir tokių mažylių, kurie gimsta turėdami dantukus. Neišsigąskite, šie dantukai kaip ir nereikalingi. Jie arba iškris patys arba nesunkiai „leisis” ištraukiami. Tačiau nutinka ir taip, kad tikrieji pieninukai išauga per anksti, t.y. per pirmus kūdikio gyvenimo mėnesius. Mamos guodžiasi, kad skauda maitinant krūtimi, bet vis dėlto šiuos dantukus būtina saugoti.
 
Nieko baisaus, jei dantukai vėluoja.
Netiesa. Jei 12-16 mėn. vaikas dar neturi dantų, būtina kreiptis pas vaikų stomatologą. Tik gydytojas, padaręs rentgeno nuotrauką, nustatys, ar yra dantukų užuomazgų, ar jos taisyklingai išsidėsčiusios, dėl kokių priežasčių vėluoja. Labai retais atvejais tenka protezuoti. Beje, pasitaiko ir kitokių nesklandumų - išdygsta daugiau dantukų, nei numatyta gamtos, arba būna du suaugę.
 
Visi pieniniai dantukai dygsta su skausmu.
Ir taip, ir ne. Dauguma, ypač pirmieji, dygsta skausmingai, tačiau tai įprastas fiziologinis reiškinys. Juk dantukai turi prasiskverbti per dantenas ir išdygti nesužalodami gleivinės (nekraujuoja). Todėl ir skauda. Dygstant dantukams gali padidėti seilėtekis, šiek tiek paburkti burnos gleivinė. Vaikutis tampa neramus, irzlus. Gana dažnai pakyla organizmo temperatūra. Tačiau didesnių negalavimų pasitaiko labai retai. Todėl jei pakyla aukšta temperatūra, vaikutis verkia, negalima visos bėdos suversti besikalantiems dantukams.
 
Jei jaučiate, kad kūdikiui niežti ar skauda, galima dantenas pamasažuoti raminamaisiais lašiukais (renkantis atkreipkite dėmesį, kad būtų be cukraus). Arba duoti pagraužti specialų dantenas atšaldantį ratuką. Jis pravers, ypač tada, kai vaikas viską kiša į burną. Dar šiuo metu (7 mėn.) galima leisti „pasikasyti dantenas” duodant pagraužti kietesnę duonos kriaukšlę.
 
Dantukų stiprumas ir sveikata paveldimi.
Iš dalies tiesa. Kariesas atsiranda dėl įvairių priežasčių: dėl burnoje įsikūrusių mikroorganizmų, ardančių emalį, dėl cukraus, maitinančio bakterijas, dėl mineralų trūkumo organizme, dėl seilių sudėties. Tačiau labai daug lemia ir paveldima kaulinio audinio struktūra. Todėl tėveliams, kuriems nuolat tenka būti stomatologų pacientais, reikėtų atidžiai sekti ir atžalų dantukų būklę. O tiems, kurie turi sveikus dantis, verta prisiminti, kad ir vaikų dantys bus sveiki tik tada, jei rūpinsitės jų higiena.
 
Beje, gal ir keistai skambės, tačiau dažnai kariesas atsiranda persirgus kitomis ligomis, t.y. susilpnėjus imunitetui. Jei mažiukas vis serga peršalimo, infekcinėmis ligomis, reikėtų dažniau lankytis ir pas stomatologą. Kariesas - ne tik dantukų bėda. Dažnai tai viso organizmo būklės rodiklis. Kad ir kaip būtų keista, tai būdinga tik vaikams.
 
Krūtimi maitinamo kūdikio dantukų valyti nereikia.
Netiesa. Mamos piene irgi yra rūgščių, kurios užsilikusios burnoje gali sukelti kariesą, ypač jei „dantytą” kūdikį maitinate naktimis. Vaikui miegant burnoje seilių būna nedaug, jos negali apiplauti dantų paviršiaus, šitaip rūgštys tirpdo jų emalį. Išsaugoti dantukus galima tik juos valant - iš pradžių sudrėkintu marlės gabalėliu. Jei vaikas geria iš buteliuko arbatą, sultis, pieną, po valgio taip pat būtina valyti dantukus. Labai kenksminga ilgiau palikti kūdikį su arbatėlės ar sulčių buteliuku. Šitaip ilgam laikui dantukus „panardiname” į rūgščią terpę.
 
Neringa Žukauskienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą