Mama - tai angelas žemėje (nežinomas autorius)

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Kūdikis > Vystymasis > Naujagimio paveikslas
Dalintis

Naujagimis – mažas žmogutis, kuris skiriasi nuo suaugusiojo ne tik ūgiu, proporcijomis, bet ir savita išvaizda. Tad apžiūrėkime sveiką naujagimį atidžiau.
 
Galva
Lyginant jos proporcijas su visu naujagimio kūneliu, mažylio galva gerokai didesnė nei suaugusiojo. Vaikelio kakliukas plonytis, o apatinis žandikaulis trumpas ir nusklembtas.
Kūdikio momenėlis iki pusės metų būna 2–2,5 cm skersmens. Didįjį momenėlį dengia elastingas audinys. Kartais mažyliui kvėpuojant momenėlis pulsuoja. Saikingai momenėlio paviršius išsipučia vaikui rėkiant. Pakėlus kūdikį, momenėlis šiek tiek įdumba ir pulsuoja, o paguldžius išsilygina. Didysis momenėlis mažėja palengva ir visiškai užauga vaikui sulaukus maždaug vienerių ar pusantrų metų.
 
Pirmoji šukuosena
Vieni mažiukai gimsta visiškai pliki, kiti – turi plaukus. Jei vaikutis gimė su kelių ar keliolikos cm plaukučiais, dar nereiškia, kad galėsite pinti kaseles. Pirmieji plaukai išslinks. Pirmiausia nuplinka pakaušis, o po to išslenka ir kiti plaukai. Tik tada atauga tikrieji. Beje, dažniausiai naujagimio kūnelis – krūtinė, rankos, nugara – būna pasidengęs lengvais it pūkas plaukeliais. Šie irgi laikui bėgant išnyksta.
 
Švelnioji odelė
Naujagimio oda būna raukšlėta ir raudona, neretai marmurinė ar išmarginta raudonais taškučiais, kurie palietus pabąla. Odelės raudonumas intensyviausias pirmąją-antrąją dieną po gimimo. Vėliau paraudimas blyškėja.
Smulkus blyškus išbėrimas ant skruostų ir nosies be pėdsakų išnyksta dažniausiai pirmomis gyvenimo savaitėmis. O baigiantis pirmajai savaitei išnyksta purpurinės odos gyslutės ir dalis nešvaraus epidermio. Dėl to naujagimio oda kiek pleiskanoja.
 
„Angelo pabučiavimas“
Kartais ant vos gimusio vaikučio kaktos ar kaklo išryškėja rausva dėmė. Jei dėmė ant kaklo, ji vadinama „gandro žnybiu“, o jei ant kaktos – „angelo pabučiavimu“. Iš kur tos dėmės atsiranda? Ar tai reiškia, kad jos ir liks? Gydytojai nuramina, kad šios dėmės – tai tiesiog išsiplėtusios smulkiosios odos paviršiaus kraujagyslės. Nerimauti nereikia, nes pirmaisiais gyvenimo metais dėmės pranyksta.
 
Žydros akelės
Beveik visų naujagimių akys būna žibuoklių žydrumo. Pasirodo, akių spalvą lemia rainelėje esantis pigmento kiekis. Ką tik gimusio mažylio rainelės pigmentinės ląstelės neturi pakankamai pigmento, todėl akys būna žydros. Nuo pusės metų akių spalva pradeda keistis ir tik baigiantis pirmiesiems metukams ar net antraisiais išryškėja tikroji, iš tėvų paveldėta spalva.
 
Žvairuoti galima!
Tačiau tik naujagimiams. Dažnai tėveliai sunerimsta, pastebėję ką tik gimusį vaikelį žvairuojant. Tačiau gydytojai nuramina, jog tai dar nereiškia, kad atžala ir liks žvaira. Tiesiog raumenys, judinantys akies obuolį, dar nėra pakankamai sustiprėję. Todėl naujagimiui sunku fiksuoti žvilgsnį.
Gali būti, kad pirmaisiais vaiko gyvenimo mėnesiais viena akis nukrypsta stebėdama kokį daiktą, o kita nespėja ir šiek tiek „vėluoja“. Pirmuosius tris mėnesius toks žvairavimas yra natūralus reiškinys, todėl nėra dėl ko nerimauti.
 
Kartais fiziologinis žvairavimas užtrunka ilgiau – iki šešių mėnesių. Tai ypač pastebima vakarais – kai akių raumenys pavargsta ir nusilpsta. Norėdamos patikrinti, ar kūdikio akys juda kartu, lėtai traukite žaisliuką nuo vienos veido pusės link kitos (20–30 cm atstumu nuo naujagimio veido). Sunerimti reikėtų, jei vaikas žvairuoja ilgiau nei tris mėnesius ir jam niekaip nepavyksta abiem akytėm koordinuotai sekti daikto. Tokiu atveju kreipkitės į specialistą.
 
Vyriškasis „siurprizas“
Naujagimio berniuko sėklidės atrodo kiek per didelės, lygiant su likusia „aparatūros“ dalimi. Tai vienas gimimo siurprizų – hidrocelė, naujagimio kapšelyje susikaupęs skystis. Paprastai po kelių savaičių hidrocelė išnyksta.
 
Kas lieka sauskelnėse?
Neišsigąskite, pirmosios naujagimio išmatos yra žalios spalvos. Jos vadinamos „mekonijomis“. Ir šlapimas iš pradžių gali palikti rausvą atspalvį ant palučių. Dėl to nerimauti irgi nereikia. Medikai sako, kad tai „pereinamoji būklė“. Kaip dažnai vaikutis gali norėti „ant puoduko“? Naujagimis per dieną gali tuštintis 5–12 kartų (kiek kartų maitinamas, tiek ir tuštinasi).
Beje, pasitaiko, kad vaikutis nesituština parą ar net pusantros, bet jei jam nepučia pilvuko, jis gerai jaučiasi ir yra maitinamas mamos pienu, greičiausiai viskas gerai (pasitaiko, kad organizmas įsisavina beveik visą mamos pieną). Arba tiesiog tokia naujo žmogučio organizmo ypatybė.
 
Šaltinis: žurnalas „Naujagimis“

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentarai 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą