Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Kūdikis > Auklėjimas > Lyderis… vystykluose
Dalintis

Kiekviena mama širdies kertelėje turi vilties savo leliuką ateity pamatyti prie solidžiausio įmonės vadovo stalo. Maža to. Trokštame, kad išsvajotame poste ne tik gerai jaustųsi jis, bet ir pavaldiniai gerbtų bei mylėtų. Juk šiandien jis mums yra svarbiausias, tad kodėl negalėtų toks ateity būti ir kitiems?
 
Tačiau ką reiškia būti gerbiamam? Dar mokykloje dažnai atrodydavo, kad ypač gerbiamas mokytojas tas, kuris garsiai kalba ir beveik niekada nesišypso. Tik suaugęs supranti, kad tikram vadui nereikia trypti kojomis ir šūkauti – jo ir taip visi klauso. Svarbiausia – ne dėl to, jog bijotų. Tiesiog jį myli ir gerbia. Psichologė Dovilė Komantienė sako, kad lyderiais negimstama. Jais tampama. Ir to verta mažylį mokyti pačiame „švelniausiame“ – kūdikystės amžiuje.
 
Kai negali turėti viso pasaulio
Ugdant lyderį reikėtų stengtis, kad kiekvienas vaiko poelgis būtų prasmingas. Tegu nuo mažų dienų išmoksta suvokti tai, ką jis daro. Jau pusės metukų pipiras ne tik sėdi lyg grybukas ant kilimėlio, bet ir moka apsiekti ir pasiimti žaisliukus. Tad pažaiskite žaidimą „Pasikeiskim“.
 
Į rankutes paduokite kubelį, tegu jį apžiūri. Neabejokite, žaislas bus apžiūrėtas iš visų pusių, sugrūstas į burną ir krimstelėtas. Dabar sakydami – „Pasikeiskim“ viena ranka paduokite jam kitokį kubelį, o kita paimkite iš vaikučio apseilėtąjį.
Iš pradžių pusmetukas, kaip ir kiekvienas savininkas, į save trauks abu daiktus. Tačiau po kelių „repeticijų“ pradės suvokti paslaptingąją žodžio „pasikeiskim“ reikšmę. Ir sąmoningai atiduos jums tuos žaislus, kurių turi po kelis arba kurie jam ne tokie įdomūs.
 
Taip vaikas suvokia, kad visko turėti neįmanoma, ir išmoksta pasirinkti tai, ko jis iš tikrųjų nori. O netrukus ir pats pasiūlys mamytei ką nors pasikeisti. Gal iš pradžių tai bus nuvalkiotas meškinas, kurį bandys „prastumti“ už virtuvinių puodų rinkinį. Mama gali nesutikti. Svarbu tai, kad vaikas po truputėlį mokosi derėtis, t.y. bando tėvus kuo nors sudominti ir iš to išpešti naudos tiek sau, tiek jiems. Ir tai vienas svarbesnių lyderio požymių – įsijausti į kito žmogaus vaidmenį ir jį sudominti.
 
Nelengva užduotis – valdyti kolektyvą
Kai tėvai su metinuku išeina pasivaikščioti į parką, paprastai žmogelis nuobodžiais sėdi vežimėlyje. Leiskite jam stumti vežimuką. Jei pajusite, kad mažiukas prakaituoja, ranka ar koja truputį padėkite. Valdyti vežimuką patinka kiekvienam vaikui. O kitą kartą eidamas į lauką prisikraus pilną vežimą (negi stumsi tuščią) „reikmenų“ (žaislų). Pasimėgaudamas stumdys po visą aikštelę. Jei netyčia apvers, kitą kartą stengsis išvengti staigių apsukų.
 
Kai vaikas nusisuks, iš vežimo išimkite pliušinį meškiną ir paguldykite jį vidury kelio. Ar pastebės? Greičiausiai taip. Ir dar pabars: „Meskis pabėgo“. Nedorėlis bėglys greitai mažomis rankelėmis bus paguldytas į savo vietą ir apkrautas kitais žaisliukais, kad nepajudėtų...
Kam guldyti žaislus ant tako? Pirmiausia, argi ne smagu jums ir mažiukui? Antra, vaikas stengiasi laikytis tvarkos, valdyti ir pasirūpinti savo „kolektyvu“.  Jei palygintumėte savo aktyvuolį su tingiai vežimėliuose sėdinčiais ramuoliais, jūsiškis, galima sakyti, daug daugiau bus nuveikęs ir patyręs.
 
Didysis stebėtojas virtuvėje
„Vienų metų vaikas sugeba daug daugiau, nei mums atrodo, - teigia psichologė. – mažas žmogus ne tik moka painiotis po kojomis ir verkšlenti išalkęs. Jis jau daug ką pastebi, įsimena ir net moka mąstyti.“ Sunku patikėti, tačiau psichologė sako, kad metų pipiras gali mamai pasufleruoti košės receptą.
 
„Žinoma, niekas negimsta mokėdamas. Iš pradžių košę virkite „dviese“. Saugiai pasodinkite vaiką virtuvėje ir imkitės ruošos. Kiekvieną savo judesį lyg per futbolo varžybas komentuokite: „Štai pakelis manų kruopų. Kurgi mano puodas?.. Vanduo jau užvirė. Paimu šaukštą ir beriu kruopas. Vienas šaukštas, du, trys. Truputį paverdame. Štai ir tavo mėgstama košytė. Iš šaldytuvo išimsiu mėlynių uogienės. Skanaus, pupuliuk“.
 
Kitą dieną, kai ketinsite virti košę, paprašykite mažojo kulinaro pagalbos: „Ką man dabar paimti?“ Jei mažiukas dar nemoka kalbėti, jis nutipens prie spintelės ir parodys (jei pasieks), iš kur ištraukti kruopas, pirštuku bakstels į puodų „slėptuvę“ ir t.t.
Yra pastebėta, jei pirmus savo gyvenimo metus vaikas tupi su mama virtuvėje, kurioje nuolat kunkuliuoja (tik saugokite nuo nelaimių) puodai ir mama su juo dalijasi gamybos paslaptimis, vaikas išmoksta daugybę patiekalų receptų. O jei dukrelei, įsijautusiai į „mamytės“ vaidmenį, padovanosite žaislinių indų komplektėlį, ji mielai smėlio dėžėje užsiims kulinarijos šedevrais.
 
Jūratė Petraitienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą