Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mažylis > Priežiūra > Normalus mažylio seksualinis elgesys
Dalintis

Paanalizuokime vaiko seksualinį elgesį per visą šį laikotarpį (1-3 metai) atidžiau.
 
1-erių metų kūdikis
Toliau aktyviai vyksta organizmo augimas. Bendravimas su vaiku padeda jam lengviau išsivystyti supratimą apie save kaip apie atskirą individą.
Vienerių metų vaikas yra labiau mobilus ir savarankiškas. Nors judesiai dar nėra gerai koordinuoti, rankomis vaikas jau išmoksta neblogai tyrinėti daiktus ir kūną. Galima pastebėti (ne pas visus vaikus), kaip vaikas kartais tikslingai stimuliuoja savo lytinius organus. Vaikai dažnai gali priešintis, kai yra aprenginėjami.
 
2-jų metų vaikas
Ypatingai didelis augimo šuolis įvyksta 2,4-3,6-ais vaiko augimo metais. Tretieji augimo metai yra svarbūs žmogaus seksualumui. Vaikas išmoksta laisvai valdyti ranką, įtraukiant ir lankstymus per alkunę. Tokiu budu jis žymiai lengviau „atranda“ savo genitalijas.
 
Vaikas mokosi kontroliuoti tuštinimosi procesus (pradeda kontroliuoti sfinkterį, pradeda skirti, kada nori tuštintis, o kada – šlapintis). Vaikas jau pradeda suvokti, koks elgesys gali būti geras, koks – blogas. Jis dar nelabai moka skirti, kad noras tuštintis ar genitalijų stimuliavimo sukeltas jausmas siejasi tik su tam tikra kūno zona. Vaikas pojūčius jaučia visur. Kadangi tai siejasi su vegetacine nervų sistema, kuri aktyviai vystosi 3-5 metų amžiaus periodu, todėl galutinai tualeto reikalus vaikas gali pramokti kontroliuoti tik 5-6 metų.
 
Bet kokios patirtos traumos, pažeidimai, apleistumas gali atsiliepti net ir suaugus, kai kalba eina apie lytinį gyvenimą ir tuštinimosi funkcijas. Todėl 2 metų vaiko „tualeto“ įgudžių neišlavėjimas yra normalus reiškinys. Vaikutis jau gali pabusti, kai užsinori į tualetą (ypatingai mergaitės).
Dvejų metų vaikai dar vis mėgsta būti nuogi, mėgsta išdykauti, bėginėti ir sekioti, ragauti, liesti, žaisti su vandeniu, žaislais. Vaikams vis dar išlieka labai svarbus motinos-vaiko fizinis kontaktas.
 
Jeigu vaikas yra baudžiamas, uždarant jį vieną kokiame nors kambaryje, vaikai gali pradėti mokytis žaisti vieni, stimuliuoti savo kūną lietimais (taip pat ir genitalijų srityje). Tokia stimuliacija gali pasidaryti kartais net vaiko nuolatiniu užsiėmimu.
 
3-jų metų vaikas
Tai yra vadinami savikontrolės metai, kai vaiko judesiai darosi labiau koordinuoti. Vaikas jau gali mokėti kontroliuoti sfinkterį.
Vaikai suaugusių veiduose jau nesunkiai atskiria, kada yra pritarimas, kada draudimas. Mažylis jau gali pasakyti „aš tave myliu“, gali išmokti skirti lytį („aš esu berniukas“), dažniau išmoksta skirti, kokios lyties jis nėra („aš esu ne mergaitė“). Mergaitės neretai eksperimentuoja šlapinimąsi atlikti stovint.
Vaikams gali sustiprėti domėjimasis motinos krūtimis. Jie gali žaisti vedybas su savo tėvais, „turėti“ savo vaikų. Trejų metų mažyliai jau gali užklausti, iš kur atsiranda vaikai.
 
Neretai gali pasireikšti kūdikystei būdingas elgesys: nori valgyti iš buteliuko, elgtis kaip kūdikiai (dažniau pastebima, kai šeimoje atsiranda naujas broliukas ar sesutė). Vaikai jau gali papasakoti apie tai, kad naktį sapnavo. Sapnai gali vaiką gąsdinti, o rytą vaikas gali net neprisiminti, kad sapnavo (o tėvai gal visą naktį dėl to nemiegojo).
Vaikas gali pasakoti apie kitus matytus vaikus ar įvykius, bet apie save dar nedaug gali pasakyti (neretai siekia, kad tėvai pasakotų apie jį: kaip gimė, ką darė, kaip atrodė ir pan.). Tokiu būdu vaikas ugdo supratimą apie save. Šiuo amžiaus periodu ženkliai pradeda vystytis protiniai gebėjimai: atmintis, kalba ir t.t.
 
Vaikas jau žymiai dažniau gali jausti nerimą ir išreikšti jį tokiais būdais: mikčiojimas, akių tankus mirkčiojimas, nagų kandžiojimas, piršto čiulpimas, nosies krapštymas, masturbacija, spjaudymas, rūbų ar plaukų kramtymas.
 
Mažylis gali siekti vis daugiau dominuoti. Ji (jis) gali komanduoti suaugusiems, reikalauti, gali labai pavydėti tėvų dėmesio. Elgesys gali tapti net ekscentriškas. Vaikas gali tapti ypač drovus arba labai ekspresyvus (pavyzdžiui, ekshibicionizmas). Toks elgesys paprastai reiškia viena – vaikas siekia tėvų ar artimųjų teigiamo dėmesio.
 
Mergaitėms toks elgesys pasireiškia rečiau, nei berniukams.
Trejų metų vaikai svečiuose gali pradėti užsispyrusiai išsirenginėti. Taip dažniau elgiasi berniukai. Tokiu būdu vaikas reikalauja daugiau dėmesio sau.
 
Guldant į lovą neretai mergaitės tėvų vis prašo, kad nuneštų, nurengtų ir paguldytų. Kartais jos gali prašyti tai daryti ir kitų žmonių, gali apie tai net kalbėti pora savaičių, „kaip norėtųsi, kad Jonas mane migdytų“. Vėlgi tai yra dėmesio prayymo būdas ir paprastai nereiškia kažkokių neigiamų seksualinės prievartos pasekmių. Deja, berniukai yra žymiai dažniau gėdijami, jeigu jie pabando tokiu būdu atkreipti į save dėmesį.
 
 
Trejų metų vaikas yra pakankamai pažeidžiamas. Jeigu suaugusysis turi pedofilijai būdingų bruožų, vaikas gali tapti lengva auka, nes lytinių organų stimuliavimas gali vaikui labai patikti. Čia neretai gali pasitaikyti tėvo-vaiko ar motinos-vaiko bendravimas su seksualiniu atspalviu (genitalijų glostymas). Paprastai tai vaikui nesukelia psichologinių traumų, kol nėra fizinių pažeidimų. Pavojus atsiranda, jeigu seksualizuotas elgesys tarp suaugusio ir vaiko tampa nuolatinis ir intensyvėja.
 
Evaldas Karmaza
Šaltinis: www.children.lt

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą