Mama - tai angelas žemėje (nežinomas autorius)

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mažylis > Maitinimas > Kuris geresnis – lietuviškas ar atvežtinis obuoliukas?
Dalintis

Šis klausimas labiausiai mums kelia nerimą pavasarį ar vasaros pradžioje, kai savo užaugintų vaisių jau nebeturime, o atvežtieji neįkvepia pasitikėji­mo. Atėję į parduotuvę ilgai stoviniuojame prie prekystalių, iš kurių viliojamai į mus „žvelgia“ gražūs tarsi iš vaško nulipdyti vaisiai ir daržovės. Ir ne visuomet pasiryžę jų nusipirkti parduotuvę paliekame tuščiomis.
 
Mes atsisa­kome reikalingiausių maisto produktų iš baimės, kad chemi­nės medžiagos, kuriomis jie apdirbti, gali būti mums kenks­mingos. Apie tai, kaip yra iš tikrųjų, kalbamės su Respubliki­nio mitybos centro sektoriaus vedėja medicinos mokslų dakta­re Roma Bartkevičiūte.
 
Kuo svarbūs vaisiai ir daržovės?
Vaisiai ir daržovės - pagrindiniai vi­taminų ir mineralinių medžiagų šalti­niai. Ypač pavasarį, kai organizmas yra nusil­pęs, mažiau atsparus įvairioms ligoms, vita­minų ir mineralinių me­džiagų reikia gauti pa­kankamai. Pagal sveikos mitybos piramidę vaisiai ir daržovės yra ta grupė produktų, kurių kiekis neribojamas. Jų valgyti galima tiek, kiek norisi, kiek reikalauja organizmas.
 
Kaip rinktis vaisius ir daržoves?
Norėdami gauti reikiamą kiekį vita­minų, mineralinių me­džiagų, taip pat mikro­elementų, turime val­gyti kuo įvairesnių vai­sių ir daržovių. Tarkim, burokėliuose yra mik­roelemento kobalto, juoduosiuose serbentuose vitamino C, morkose - vitamino A (karotino) ir t.t.
Be abejo, kalbant apie vaikų mitybą svarbu, kad maistas būtų estetiškai pateiktas, „gražus", skaniai atrodytų ir tuomet vaikutis apetitu nesiskųs. To­kiu atveju renkantis apvytusią ar gra­žią daržovę visuomet pirmenybė teks gerai išlaikytai.
 
Konkretus pavyzdys
Jei obuolys yra apvytęs, vadinasi, buvo netinkamai laikytas: per šaltose ar per sausose pa­talpose, tuo metu svyravo aplinkos temperatūra. Dėl to jis neteko dalies drėgmės, vandens, vitaminų, drauge sumažėjo jo maistinė vertė. Mama neturėtų pirkti tų daržovių ar vaisių, kurie nusėti dėmėmis, turi kitų pirmų gedi­mo požymių.
 
Tokio obuolio mitybinė vertė bet kokiu atveju bus mažesnė nei gražaus raudonskruos­čio. Vien todėl, kad yra apvytęs, jis ne­gali būti kenksmingas ir yra tikrai tin­kamas maistui. Tačiau jei yra žinoma, kad tas truputį apvytęs lietuviškas obuolys tikrai buvo augintas be jokių chemikalų ir jį suvalgę gausime ma­žesnį kiekį vitaminų, tai galime suvalgyti du ar­ba tris tokius obuolius.
 
Tad kas geriau – lietuviški ar importiniai vaisiai ir daržovės?
Vaisiai ir daržovės pagal „tautybę" neskirstomi į lietuviškus, prancūziškus, lenkiškus ir pan. Jie skirstomi tik pagal biologines rūšis. Tarkim, viena bul­vių rūšis turi daugiau cukraus, kita - krakmolo. Bet vartotojui tos informa­cijos tikrai nereikia. Jam užtenka ži­noti, su kokiu vaisiu ar daržove jis gaus konkrečių vitaminų, mineralinių medžiagų.
 
Visi parduotuvėse esantys vaisiai ir dar­žovės turi būti patikrin­ti, ar neturi pašalinių medžiagų, galinčių pa­kenkti. Visi vaisiai, dar­žovės - ir lietuviški, ir iš užsienio atvežti - tinkami vaikų mi­tybai. Nes jei vaisius yra blogas, jis ne­turėjo patekti vartotojui. Tokių atvejų yra vienetai ir paprastai kruopščiai aiš­kinamasi, kodėl taip įvyko.
 
Ar vaikų stalui tinka egzotiniai vaisiai?
Nereikėtų vaikui siūlyti neįprastų egzotiškų vaisių (kivių, mandarinų, ananasų ir kt.), gerai nežinomų dar­žovių. Metų vaiką gali paberti nuo ne­įprasto vaisiaus, pvz., gabaliuko ananaso.
Jokius būdu negalimai teigti, kad ananasas vaikui sukelia bėrimą. Bet žmogus yra genetiškai užprogramuotas toleruoti vaisius ir daržoves to krašto, kuriame jis užaugo, gyvena ir gy­veno jo protėvių kartos. Visi mitybos specialistai mažiems vaikams rekomenduoja duoti obuolių, o ne kivių, ananasų, dar blogiau - kelių egzoti­nių vaisių tyrelių. Visada yra geriau vaikutį maitinti lietuvišku vaisiumi.
 
Jūratė Jadkonytė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentarai 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą