Dantų priežiūra yra vienas iš svarbiausių higienos aspektų. O tai susiję ne tik su dantų ir dantenų švara, tačiau ir su gaiviu burnos kvapu, mūsų sveikata ir gera savijauta, pasitikėjimu savimi. Dažniausiai dantų valymo ir burnos higienos kontekste susiduriame su maisto likučiais bei kitais nešvarumais, lengviau ar sunkiau pašalinamomis dantų apnašomis. Neretą kamuojanti problema – pigmentinės dantų apnašos. Tad aptarkime, kas tai, kodėl atsiranda ir ar galima jas pašalinti patiems namų sąlygomis, pavyzdžiui, burnos irigatoriumi.
Kas yra pigmentinės dantų apnašos?
Pigmentinėmis vadinamos intensyvesnės spalvos dantų apnašos, kurios tiesiogiai dantenų uždegimo nesąlygoja, tačiau žmonėms paprastai yra nepriimtinos estetiniu požiūriu. Šios apnašos gali būti pilkšvos, žalsvos, taip pat neretai pasitaiko rusvos spalvos ar tamsiai rudos. Būna atvejų, kai pigmentinių apnašų spalva yra juoda. Paprastai jų spalvai ir išvaizdai įtakos turi tai, kas sąlygojo tokių apnašų atsiradimą.
Kaip susiformuoja pigmentinės apnašos ant dantų?
Pigmentinių apnašų susidarymą gali paskatinti tokie veiksniai kaip rūkymas, kava ir arbata, pigmentų turintys maisto produktai (pavyzdžiui, ciberžolė, burokėliai ar pan.), kai kurie skalavimo skysčiai, kai kurie medikamentai (pavyzdžiui, geležies preparatai) ar pan. Pigmentinių apnašų atsiradimą paskatinti gali ir netinkami dantų valymo įgūdžiai bei prasta burnos higiena.
Efektyvi kova su pigmentinėmis apnašomis bei prevencinės priemonės
Jei pigmentinės apnašos jau įsisenėjusios, dėl efektyvaus ir saugaus jų pašalinimo geriausia kreiptis į stomatologą ar burnos higienistą. Tačiau yra nemažai patarimų, kaip užkirsti kelią tokių apnašų susidarymui. Verta į tuos patarimus atsižvelgti ir išvengti neestetiškos išvaizdos bei ne itin malonių procedūrų.
Norint užkirsti kelią pigmentinių apnašų susidarymui labai svarbu tinkamai pasirūpinti dantimis ir visa burnos ertmės higiena. Pirmiausia – taisyklingas dantų valymas. Juos valykite du kartus per dieną ne trumpiau kaip porą minučių. Naudokite gerą šepetėlį bei kokybišką dantų pastą. Labai svarbu tinkamai pasirūpinti tarpdančiais, kurie yra puiki terpė maisto likučiams ir kitiems nešvarumams, bakterijoms kauptis. Dantų šepetėlis efektyvaus tarpdančių valymo neužtikrins, todėl tam turėkite tarpdančių siūlą ar šepetėlį, o geriausia – burnos irigatorių, kuris nešvarumus pašalins net iš itin sunkiai pasiekiamų vietų, kurios bus neprieinamos nei tarpdančių siūlui, nei tarpdančių šepetėliui.
Burnos skalavimui naudokite vandenį arba specialų burnos skalavimo skystį. Jei renkatės pastarąjį, atsižvelkite į tai, kad jo sudėtyje nebūtų alkoholio, dažiklių ar kitų nepageidautinų medžiagų. Burną skalaukite arba šepetėlių valykite ir tada, jei vartojote dažiklių turinčio maisto.
Svarbu kas pusmetį atlikti profesionalią burnos higieną.
|