
Jau seniai bandoma surasti kažkokią stebuklingą formulę, kuri padėtų geriau suprasti žmogaus asmenybę. Tačiau tokia stebuklinga formulė, deja, neegzistuoja. Buvo atliekama daug visokiausių tyrimų, kuriamos įvairiausios, kartais net ir beprotiškos teorijos, vis bandant paaiškinti asmenybę ir ją lemiančius veiksnius. Viena tokių teorijų yra gimimo eiliškumo teorija arba šeimos konsteliacijos teorija. Gimimo eiliškumas gali būti apibūdinamas kaip asmens padėtis tarp jo ar jos brolių ir seserų. Pirmasis gimimo eiliškumą kaip asmenybės vystymąsi įtakojantį faktorių, aprašė A.Adler, kuris išskyrė 5 pagrindinės gimimo eiliškumo pozicijas: pirmagimis, antragimis, vidurinysis, jaunėlis ir vienturtis.
Kelta idėja, kad gimimo eiliškumas gali tapti raktu į kitų žmonių charakterio, asmenybės bruožų, minčių bei elgesio supratimą. Kartu ši teorija gali pateikti užuominas apie tai, kodėl žmonės linkę tapti tokiais, kokie yra. A.Adler teigė: „Nesvarbu kelintas vaikas šeimoje gimei. Svarbu tai, kad kiekviena gimimo pozicija pateikia visai skirtingą aplinką vystymuisi“. Bet kuriuo atveju gimimo eiliškumas nėra paprasta 1 - 2 – 3 sistema, pagal kurią visi pirmagimiai yra visiškai vienodi, vidurinieji vaikai būna tik tokie, o jaunėliai tik šitokie ir t.t. Tai tiesiog tendencijos ir bendri bruožai, kurie tinka bendru atveju. Bet kuriuo atveju nereikia pamiršti, kad kiekvienas vaikas yra individualus ir unikalus. Gimimo eiliškumo teorijos tėra dar vienas bandymas suprasti žmogaus poelgių esmę.
Ši teorija teigia, kad pirmagimiai dažniausiai yra daug pasiekiantys, atsakingi ir organizuoti perfekcionistai (siekiantys viską daryti tobulai). Jie ryžtingi, laikosi taisyklių, sprendžia problemas, kritiški, nerimastingi, ambicingi, sąžiningi, patikimi, trokštantys įtikti bei paklūsta autoritetams. Jie vadovaujasi šūkiu „ Aš buvau pirmas, pirmas ir liksiu“.
Viduriniams vaikams būdingas lankstumas, diplomatiškumas ir dosnumas. Jie taikdariai, darantys kompromisus, draugiški ir visuomeniški, bet linkę į manipuliaciją ir konkurenciją. Antrasis vaikas iš pradžių vadovaujasi šūkiu: „ Mes labiau pasistengsime!“, kadangi jam tenka susidurti su tobuluoju pirmagimiu. Vėliau, gimus dar vienam vaikui, o antrajam tapus viduriniuoju vaiku, jo šūkis keičiasi: “Gyvenimas yra nesąžiningas“.
Jaunėliai mėgsta rizikuoti. Tai draugiškos, kūrybingos, nepaklūstančios autoritetams asmenybės, turinčios gerą humoro jausmą. Malonūs, gyvybingi, gero būdo, pritariantys, manipuliuojantys, neatsakingi ir maištingi. Jauniausias vaikas vadovaujasi moto: „Aš esu tituluotas (privilegijuotas)“.
Vienturčiai itin mėgsta tobulumą. Jie dar labiau organizuoti nei pirmagimiai. Tai išlepinti egoistai, turintys elgesio problemų bei perdėtą pranašumo jausmą. Tačiau jie populiarūs, nepriklausomi, visuomeniškai subrendę bei emocionalūs. Gyvenime vienturtis remiasi šūkiu: „ Mane pažinti reiškia mane mylėti“.
Bus daugiau.
Laima Tamavičienė, psichologė