Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mažylis > Bendravimasir auklėjimas > Paskatinkime vaikučius kalbėti
Dalintis

Besivystantys kūdikiai dar mamos pilvelyje girdi tėvų balsus, mamos širdies plakimą, mamos dainavimą, grojančią muziką... Todėl vaiko klausa tik gimus jau būna išlavėjusi. Kūdikis labai greitai atpažįsta garsus ar muziką, kurią girdėjo prieš gimdamas, atsisuka į tą pusę, iš kurios sklinda balsas. Puikiai atskiria mamos ( tėvelio, sesutės balsą, jei buvo kalbintas dar negimęs ) balsą nuo svetimo žmogaus.
 
Bendravimas su vaiku
 
Nuo pat pirmos gyvenimo dienos kūdikis turi gebėjimų bendrauti su aplinka - reaguoja emocijomis (kūno judesiai, veido mimika ) bei pojūčiais (per odą, regą, klausą, uoslę). Vaikai mėgsta būti šnekinami. Todėl skatinkite vaikelį ir toliau domėtis jį supančiu pasauliu bendraujant  su juo, dainuojant, skaitant knygeles, pasakojant, kas nupiešta paveikslėliuose, pavadinant žaisliukus. Sužadinkite vaikui smalsumą.
 
Suteikite vaikui galimybę lavinti visus 5 pojūčius: jis turi matyti, klausyti, liesti, ragauti, pajusti daiktus. Tai padės vystytis jo kalbai bei emocinei raidai. Pastebėta, kad protinės vaiko savybės labiau priklauso nuo bendravimo kokybės, supančios  aplinkos, nei nuo paveldimumo.
 
Stenkitės kuo daugiau kalbėtis su vaiku, žiūrėti jam į akis. Te vaikas mato jūsų žvilgsnį, mimiką, kūno judesius. Mažylis  atsakys jums susidomėjusiu žvilgsniu, šypsena, pirmu išrtartu garsu. Šypsena atsakykite į jo šypseną, su meile žiūrėkite mažyliui į akis. Tik tėvų elgesys ir kalba vaikui yra pavyzdys, mažylis išmoks kalbėti taip, kaip kalba tėveliai ir artimieji.
 
Jei šeimoje auga daugiau vaikų, bendraukite su visais, tačiau raskite laiko pakalbinti kiekvieną iš jų.
 
Vaikeli, įsiklausyk!
 
Ugdykite savo vaikelio klausą: kalbėkite aiškiai, kalbinkite ir dainuokite jam įvairia intonacija, lėtai ir greitai, garsiai ir pašnibždomis. Tačiau nekalbėkite su vaiku tik mažybiniais maloniniais žodeliais. Įsiklausykite į įvairius supančius garsus, mokykite išskirti juos iš aplinkos (pvz. lauke automobilių ūžimą, miške – paukščių čiulbėjimą, namie – tekančio vandens garsą, laikrodžio tiksėjimą ir pan.). Klausykitės vaikiškų muzikos įrašų, įgarsintų pasakų, radijo laidelių.
 
Kiekvieną vakarą skaitykite knygutes, leiskite jas vartyti ir mažyliui.
  
Nuolat pasakokite, kokius veiksmus atliekate: ,, Dabar nurengiame marškinėlius, o dabar nuauname  batukus,, . Taip vaikas greičiau susies daiktą bei veiksmą su tariamu žodžiu.
 
Pažaiskime
 
Masažuokite pirštelių "pagalvėles" ir vaikams nuo 1 – 1,5 metų duokite kuo daugiau dirbti su smulkiais žaisliukais: konstruktoriais, mozaikomis, kaladėlėmis ir pan. Galima apsieiti ir be žaislų – leiskite vaikui iš vieno indo į kitą po vieną perdėti pupas, žirnius, sagas, akmenukus. Tik būtinai būkite šalia ir stebėkite, vaikas smulkias daleles gali įsidėti į burną ir paspringti. Būtent pirštelių pagalvėlėse  yra kalbos centrai, kurie lavinami žaidžiant žaidimus su smulkiomis detalėmis.
 
Pagal užsienio spaudą parengė Kristina Fišienė
Fotografė Jūratė Čiakienė
Tel. 8 686 53636


Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą