Mama - tai angelas žemėje (nežinomas autorius)

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 
 

 
 

 
 
 

Mažylis > Bendravimasir auklėjimas > SOS! Mano vaikas – nesavarankiškas!
Dalintis

Jūsų vaikui treji metukai, o jis dar nemoka pats pavalgyti? Jūsų vaikui šešeri, bet jį vis dar tenka aprengti ir palydėti į vonią? O gal Jūsų vaikui jau 25, bet jis vis dar nesugeba pats priimti sprendimų?
 
Turbūt pastebėjote, kad kai kurių vaikų atrodo nereikia mokyti savarankiškumo, jie patys net neprašomi išmoksta susitvarkyti žaisliukus, eidami miegoti tvarkingai susideda rūbelius. O pirmoje klasėje jų net nereikia kontroliuoti, patys susideda kuprinę ir savarankiškai ruošia namų darbus.
 
“Aš stengiausi visados pasakyti, kaip reikėtų vieną ar kitą dalyką padaryti, - pasakoja 12 metų Ugnės mama Rūta, - o dažniausiai pabrėždavau, kad aš manau, jog tau reikėtų taip daryti, bet tu daryk, kaip tau atrodo”. Pasak Rūtos, dukra keletą kartų pabandė išrasti dviratį iš naujo, bet netrukus įsitikino, kad mama dažniausiai būna teisi.
 
Nupešti vištą
 
“Prisimenu, kaip mane pačią mama mokė savarankiškumo, - šypsosi mama Ginta, - ji nuolat kartojo, kad mergaitė turi išmokti viską daryti, nes gyvenime moteriai tenka daryti daugybę darbų”. Kai Gintai buvo septyni ar aštuoni metai, mama pakvietė ją pasižiūrėti ir pasimokyti pešti vištas ir dar palydėdavo pamokslu: “Pažiūrėk, vaikeli, kaip reikia nupešti vištą, tau to reikės gyvenime, aš tai neatvyksiu kiekvieną kartą į tavo šeimą, kai reikės nupešti vištą… “
 
Psichologė Sigita Dirgėlienė pastebi, kad vaiko savarankiškumą ugdome visą jo gyvenimą, patariame jam, kaip būti savarankišku, net gi tada, kai jis tampa suaugusiu žmogumi.
 
Pasak psichologės, labai svarbūs yra pirmieji vaiko savarankiškumo žingsniai. “Vienerių metų vaikas jau pradeda norėti savarankiškai žaisti su savo žaisliukais, vėliau pradeda norėti pats valgyti”, - sako S.Dirgėlienė. Labai svarbūs yra tretieji vaiko gyvenimo metai, kai savarankiškumas, anot psichologės, trykšte trykšta. “Vaikas jau supranta, kad daug ką gali padaryti pats, - sako S.Dirgėlienė,- jis nori tai įrodyti ir aplinkiniams”. Tuo metu dažnai pasigirsta frazės: “Aš pats!”, “Aš galiu ir pats!”, “Jūs man nieko nepadėkit!”, “Man nieko nereikia!”
Būna taip, kad vaikas apsirengia “kreivai”, susisagsto sagas ne taip, kaip reikia, pildamas į puodelį vandenį, prilaisto visas grindis ir t.t. Psichologė S.Dirgėlienė pataria jokiu būdu nežlugdyti vaiko noro būti savarankiškam, leisti, kiek įmanoma daugiau.  Tėvams reikėtų užtikrinti, kad vaikui būtų saugu jo savarankiškumo “eksperimentams”…
 
Pats į mokyklą
 
Daugelis tėvų prisipažįsta, kad  neturi kantrybės laukti, kol vaikai patys padarys vieną ar kitą darbą. Kartais tėvų pasitikėjimą vaikams tenka tiesiog užsitarnauti. 
 
Mama Neila sako, kad vaikų savarankiškumas ugdosi lyg pats savaime, tik svarbūs yra pirmieji kartai: pirmasis nuėjimas į mokyklą ir grįžimas iš jos, pirmoji kelionė į parduotuvę ir t.t.   “Parodėme visą maršrutą, kaip vaikui keliauti ir kitą kartą jį jau išleidome vieną, bet patys sekėme iš vaikui nematomo atstumo, kaip jam seksis ši kelionė”, - pasakoja Neila. Jos šeimoje tokia metodika pasiteisino, dukros ir į parduotuvę išėjo, gavusios sąrašiuką, ką nupirkti. Kai tėvai įsitikino, kad ir produktus teisingus nupirko, ir pinigus gerai suskaičiavo, pasitikėjimas jau buvo užtarnautas.
 
Mama Ginta pasakoja nelengvai mokiusi sūnų savarankiškumo, nes kai jis buvo mažas, viską stengdavosi padaryti pati, neturėdavo kantrybės, neišlaukdavo, kol vaikui pavyks užsirišti batus, apsirengs, susisegs visas sagas. Visgi vaikui augant atėjo toks laikas, kai teko pasitikėti vaiku ir leisti jam savarankiškai užrakinti buto duris, pasišildyti maistą mikro bangų krosnelėje.  “Mamos nusiramina tada, kai įsitikina, kad neįvyko jokia tragedija, namie nekilo gaisras, neužklydo vagys, vaikas puikiai susitvarkė su užduotimi, tad kuo toliau, tuo labiau juo pasitiki…”, - sako mama Ginta.
 
Sunkiausia - vaikui nepadėti
 
Psichologė Sigita Dirgėlienė pataria tėvams apsišarvuoti kantrybe. “Sunkiausia tėvams būna nepadėti vaikui”., - sako psichologė. O kaltas yra tėvų skubėjimas ir noras, kuo greičiau viską padaryti. Pasak specialistės, tėvams reikėtų pasakyti sau, kad labai svarbu skirti bent dešimt minučių nuvedus ar pasiimant vaiką iš darželio, leisti jam pačiam nusirengti ir apsirengi.  “Tuo metu juk galite su ramiai pasikalbėti, aptarti dienos įvykius”, - pataria psichologė. Ir vėliau, namie, kitose situacijose reikia stengti kuo mažiau daryti už vaiką.
 
Kodėl tai yra labai svarbu? S.Dirgėlienė sako, kad vėliau vaikai įpranta, kad tėvai viską padaro už juos. Išeina į mokyklą, o nemoka kurpinės susidėti, pats neapsirengia, nemoka susirišti batų raištelių ir t.t. Nemokėdamas būti savarankiškas, vaikas nesuka sau galvos, kad užmiršo kūno kultūros aprangą, knygą, pieštukus ir t.t. “Kai vaikas nuo mažens mokomas savimi pasirūpinti, tai ir vėliau jis moka daryti, visa tai pavyksta labai natūraliai”, - sako psichologė S.Dirgėlienė.
 
Savarnakiškumas = atsakomybė
 
Pasak psichologės, išmokytas savarankiškumo vaikas užauga atsakingu žmogumi. “Savarankiškumas yra labai susijęs su atsakomybe, kaip vaikas elgiasi ir tolimesniame gyvenime, tapdamas mokinuku, paaugliu. Savarankiškumas turi būti labai skatinamas, nes labai daug duoda asmenybės brandai ir formuoja suvokimą, kaip spręsti įvairias situacijas ir suaugusiųjų gyvenime”, - sako psichologė S.Dirgėlienė.
Tėtis Liutauras pastebi, kad daugeliui yra tekę sutikti žmonių, kurie neturi savo nuomonės, dažnai yra priklausomi nuo kitų valios. “Tai greičiausiai yra pasekmės to, kad jie buvo auginti šiltnamio sąlygomis, nemoka savimi pasirūpinti”,-  įsitikinęs pašnekovas. Jo nuomone, tai pražūtinga šiais laikais, ir ypač berniukams, kurie užaugs mamyčių sūneliais ir nesugebės rūpinti ne tik savo šeima, bet savimi.
Auksė Kontrimienė
Fotografė Jūratė Čiakienė
Tel. 8 686 53636


Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentarai 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą