 Vaikų kambarys turi būti spalvingas, linksmas ir saugus. Jame mažieji ne tik skaito knygeles ir dėlioja korteles. Todėl svarbu, kad užkliuvęs už ne vietoje pastatyto vazono jo nesukultų ir pats neparpultų. O kur dar kambario apdailos medžiagos, kuriomis vilioja gamintojai - vieni kainomis, kiti ekologiškai švariais daiktais. Ką pasirinkti ir kaip įrengti kambarį, kad mažajam būtų saugu ir jis augtų sveikas, kalbamės su gydytoja pediatre Audrone Kirdeikiene.
Ką patartumėte tėvams, niekaip negalintiems apsispręsti, kurį kambarį (didesnį ar mažesnį) ar kampą (šviesesnį ar prie durų) namie skirti vaikams?
Visi žinome auksinę taisyklę, kad visa, kas geriausia, skiriama vaikams. Todėl ir vaiko žaidimų vieta turi būti pati šviesiausia ir jaukiausia. Idealu, jeigu mažylis turi atskirą kambarį. Taip vaikui galima pastatyti tinkamiausius baldus, sukurti erdvią žaidimų vietą ir, žinoma, laikytis paros režimo (niekieno netrukdomas ir neblaškomas gali ramiai žaisti, miegoti).
Kas geriau vaikų kambariui: tapetai ar dažytos sienos, o gal jas vertėtų apkalti medžiu ar pakabinti kilimą?
Vaikų kambariui būtina rinktis tik ekologiškai švarias medžiagas. Netinka plaunami tapetai, nes jie nepraleidžia oro. Kadangi sienos ,,nekvėpuoja”, renkasi drėgmė. O tai negerai. Kilimų ant sienos, net ir ant grindų reikėtų atsisakyti dėl alergijos grėsmės. Juk juos sunku valyti, todėl kaupiasi dulkės, o tuomet atsiranda visko - nuo mikrobų, grybelių iki naminių dulkių erkučių. Visi šie gyviai dažniai vaikams sukelia alergijų.
Kokias spalvas rinkti sienų apmušalams: ryškias ar pastelines?
Vaiko kambariui nerekomenduočiau vien ryškių spalvų, nes tai labai vargina. Tokiame kambaryje gyvenantis mažylis gali blogai jaustis. Bus dirglus, pavargęs, guosis, kad skauda galvą. ,,Rėkiančios” spalvos ypač nerekomenduojamos iš prigimties aktyviems vaikams. Vaiko kambarį galima puošti tik ryškiais žaismingais akcentais, bet ne visas sienas. Juk jame vaikas ne tik žaidžia, bet ir ilsisi, be to, turi susikaupti ruošdamas pamokas.
Ar patartumėte visą vaikų kambarį ištiesti marga kilimine danga, o gal geriau laminatas ar linoleumas?
Jeigu vaikas nėra alergiškas, galima naudoti ir kiliminę dangą, tik būtinai geros (natūralaus pluošto) kokybės. Netaupykite. Vis dėlto idealu būtų natūralus parketas ar medinės grindys. Laikykitės taisyklės - vaiko kambario grindų danga turi būti lengvai valoma, geriausia drėgnai. Taip maksimaliai galima pašalinti tiek nešvarumus, tiek įvairius alergenus.
Vaiko kambaryje ištiesta kiliminė danga. Kas kiek laiko reikėtų ją keisti nauja?
Tai priklauso nuo kiliminės dangos kokybės ir jos priežiūros. Rekomenduočiau dangą pakeisti po 3-5 m.
Perkant vaikams baldų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad būtų saugu?
Vaikų baldai turi atitikti higienos reikalavimus. Paprastai jie gaminami iš patvarios ir netoksiškos medžiagos. Už kokybę atsako gamintojas. Jeigu taupydami prekę ketinate įsigyti turguje ar pas privatų asmenį, tuomet labai rizikuojate. Nesate tikri ne tik dėl to, kad baldai gaminti iš ekologiškai švarių medžiagų, bet ir dėl to, ar jie patvarūs (gali sulūžti, išklibti varžtai ir pan.). Juk beveik visi esame patyrę, ką reiškia nusipirkti nekokybišką, tačiau gražiai margintą patalynę. Visai neseniai mergaitei, miegančiai tokiuose pataluose, buvo ieškota rimtos alerginės ligos ir ji be reikalo gydyta, kol paaiškėjo tikroji priežastis - alergiją sukelia dažai.
Kur geriau statyti vaiko lovą - šviesioje vietoje ar toliau nuo lango?
Lovą galima statyti toliau nuo lango, juk miegant šviesos nereikia. Be to, nebijosite pravėrę langą išvėdinti patalpos. Tačiau kūdikio lovelę, kurioje vaikas praleidžia visą dieną, statykite šviesesnėje vietoje.
Kai šeimoje auga daugiau nei du vaikai, dažnai tėvai perka dviaukštę lovą. Kokio amžiaus mažyliams būtų saugu miegoti antrame aukšte?
Dviejų aukštų lovos turi apsauginį skersinį tam, kad miegodamas vaikas neiškristų. Pavojingiau, kad mažylis naktį per miegus ar dar apsnūdęs nesugalvotų tiesiai išlipti iš lovos ir kažkur eiti. Tokiems ,,naktibaldoms” ir ikimokyklinukams reikėtų miegoti tik pirmame aukšte.
Kokius daiktus siūlytumėte išnešti iš vaikų kambario?
Pirmiausia atsisakykite visų dūžtančių daiktų (veidrodžių, didelių vazų ir kt.), svarbiausia - televizoriaus. Jeigu vaikų kambaryje jis stovi, dažniausiai neišjungiamas ištisas valandas. Taip pat siūlyčiau atsisakyti gausos vazoninių gėlių ant palangių ir grindų. Nebent viena kita gėlytė, kuri pagyvina aplinką. Tik nesižavėkite egzotiškomis ir nuodingomis gražuolėmis. Gausesnis gėlynas naktį sunaudoja nemažai reikiamo deguonies ir gali atsirasti alergija gėlėms.
Kas kiek laiko reikėtų plauti grindis ir valyti dulkes vaikų kambaryje?
Kasdien. Būtina ir mažąjį šeimininką įtraukti į šias procedūras. Taip nuo mažų dienų vaikas išmoks valyti dulkes ir susitvarkyti kambarį.
Ar yra kokių nors ypatingų saugos reikalavimų, apie kuriuos dažnai nesusimąsto tėvai?
Rengdami bet kokią patalpą, visada apgalvojame, kas joje gyvens. Kiekvienas tėvelis žino savo atžalų temperamentą ir maždaug jaučia, kokių staigmenų galima iš jų tikėtis. Svarbiausia, auklėti mažylį, aiškinti, ko negalima daryti ir kodėl. Jeigu lova stovės toliau nuo lango, ant palangės galima užlipti ir pasidėjus taburetę ar kėdę. Panašiai ir dėl elektros kištuko lizdų. Jei vaikas matys, kad juos uždengiate, tai būtinai stengsis pakrapštyti. Žinoma, atsarga nepakenks. Tačiau būtina laikytis svarbiausios taisyklės - vieno mažylio ilgiau negalima palikti vieno. Net pagal visus saugos reikalavimus įrengtame kambaryje.
Ar vaikų kambaryje gali gyventi ir augintinių - žiurkėnų, papūgų, žuvelių ir pan.?
Akvariumas labai tinka (jo poveikis atpalaiduojamasis ir raminamasis), tik jei mažieji kartais nežaidžia futbolo ar krepšinio. Žiurkėnus ir papūgas rekomenduočiau apgyvendinti atskirame kampelyje, kuo toliau nuo lovos. Nors šiems gyvūnėliams geriausia būtų miegoti kitoje patalpoje.
Ar leisti darželinukui miegoti kartu su naminiu katinu ar šuniuku?
Į šį klausimą atsakysiu kategoriškai - NE. Tegul geriausias draugas miega jam skirtame guolyje.
Jūratė Petraitienė
|