Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Darželinukas > Vystymasis > Šlapių paklodžių drama
Dalintis

Ne viena mama skundžiasi, jog trejų ket­verių metų vaiko lovelė jau pradeda „pūti", o kambary pastoviai tvyro šlapimo kva­pelis. Daugelis mamų perka nakčiai sauskelnes. Tačiau iš pašalės jos girdi priekaištavimų, jog šitaip niekada neišmokys vaiko prabusti ir nueiti į tualetą. O po nakties be sauskelnių ryte akis bado šlapios paklodės ir nuo drėgmės paraudusi vaiko odelė... Viena mama guodėsi: laimei, ji turin­ti šildomą vandens lovą. Kai lova naktį sušlampa, per porą valandų išdžiūsta. Vai­kas prabunda sausas, tik ant paklodžių lie­ka geltoni debesėliai. Tačiau problema išlieka.
 
Kodėl šlampa vaikų paklodės?
Kaip teigia Vilniaus vaikų universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas vaikų urologas Kastytis Gricius, dažniausiai ši li­ga yra paveldėta. Yra tokia teorija, kad die­ną šlapimo kiekis pūslėje turėtų būti dides­nis, naktį mažesnis. Pasitaiko, kad ji dėl ne visai aiškių prie­žasčių negalioja, o būna net atvirkščiai. Ga­li būti ir sustiprėjęs šlapimo pūslės dirglu­mas, neįsidirbęs vadinamasis „stabdis".
 
Tačiau yra ir kitų priežasčių, vadinamų suaugusiųjų „nuopelnais": jei kartą vaikui neleidote nueiti į tualetą, kada jis prašėsi, jei jį per daug anksti arba per vėlai pradė­jote sodinti ant puoduko, aprėkėte arba skaudžiai nubaudėte. Vaikas gali pradėti šlapintis į lovą, kai šeimoje atsiranda konkurentas - mažasis brolis arba sesuo. Taip pat kai pradeda irti tėvų santuoka, kai vienas iš tė­vų nuolat girtauja arba vaikas jaučia stresą dėl nuolatinių tėvų barnių.
 
Gydytojas K.Gricius teigia, jog geriausią užpakaliu­ko draugą - sauskelnes reikėtų naudoti tik iki metų, nes jos apsaugo nuo diskomforto ir vaikui neišsivysto refleksas, kad apsisisiojus yra blogai.
Gydytojai teigia, jog iki trejų metų vai­kai dar turi teisę kartais šlapintis į lovą. Jei tai tęsiasi ir toliau, laikas skambinti varpais.
Šlapimo nelaikymas gali būti ne tik liga savaime, bet ir kitų ligų, pvz., diabe­to, epilepsijos, įgimtų šlapimo takų pato­logijos, simptomas. Jei nelaikymą sukelia nerviniai dalykai, pasireikš ir dar keletas negalavi­mų - mikčiojimas, begalinis jautrumas, ne­pagrįsta nuotaikų kaita. Jei „šlapinukas" patiria psichologinę traumą dar kartą, liga tik sustiprėja.
 
Keletas patarimų „šlapinuko" tėvams
Svarbiausia vaiką įtikinti, jog jis dėl to visiškai nekaltas. Jokiu būdu negalima jo barti, neleistina net lengva užuomina. Jei pastebėjote, kad močiutė piktai niurzga ar kieme vaikai tyčiojasi iš „šlapinuko", pri­valote vaiką apginti. Būtinai nuveskite jį pas gydytoją.
 
Kai apsilankysite pas gydytoją, jis pa­klaus apie nėštumo eigą, vaiko gimdymą. Pasiteiraus, ar nėra giminaičių, sergančių šia liga bei ko­kiomis ligomis sirgo pats „šlapinukas", kokias turėjo traumas (ypač galvos). Bus paklausta ir apie jūsų šeimos problemas. Labai svarbu, kad tėvai nustatytų, kiek kartų vaikas per naktį šlapinasi į lovą, kiek būna sausų nak­tų. Gal tai susiję su kokiais nors išgyveni­mais dieną. Šlapias naktis gali lemti mais­tas ir net orų permainos.
Pabandykite išsi­aiškinti, ar vaikas kvatodamas apsišlapina. „Pirmiausia reikėtų ištirti, ar tai nėra pa­tologija, - teigia urologas K.Gricius. Urologiniai tyrimai nėra malonūs, bet šian­dien mes tai galime padaryti be skausmo."
 
Nuo šiol visi tėvų poelgiai privalo būti apgalvoti iki smulkmenų. Jei vaikas mie­ga, namuose turi būti tylu, kitaip jam gali atsirasti nemiga, kurią sunkiai pašalinsite. Stebėkite, kiek laiko vaikas miega. 5-7 me­tukų mažylis per parą privalo miegoti 11 valandų, 8-12 metų - 10 valandų, paaug­liai - 9 valandas. Jokiu būdu negalima ža­dinti vaiko tik dėl to, kad jis nueitų į tuale­tą. Pats vaikas turi stengtis pajusti, kada jam atsikelti ir eiti ant puoduko.
 
Už kiekvieną sausą naktį pagirkite vai­ką, už šlapią nepriekaištaukite. Labai svar­bu perspėti „šlapinuko" mokytoją, kad jis žinotų apie vaiko ligą. Tai įpareigos moky­toją neduoti vaikui per didelio krūvio bei stebėti, kad kiti vaikai nežemintų ir nesity­čiotų. Jei nenorite, kad aplink jūsų vaiką nuo­lat purkštų dezodorantais, pri­valote jį išmokyti laikytis ypatingos higie­nos.
 
 
Į lovą dažniau šlapinasi:
berniukai,
vaikai iš sunkiai materialiai gyvenančių šei­mų,
pirmagimiai,
visiškai vienodi dvyniai,
atsilikusio psichologinio vystymosi vaikai.
 
 
Jūratė Jadkonytė

 

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentarai 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą