Pasaulyje nieko negali būti tyriau už mažuosius romukus ir julijas, mylinčius mamas ir tėtes, sesutes ir broliukus... Tik nevertėtų pamiršti, kad jie ne belyčiai angelai, o būsimieji „vyriškiai ir moteriškės". Todėl staiga prabudęs mažųjų „kūniškasis pradas" (o gal tik smalsumas?) mus priverčia pasijusti lyg muilą prarijus...Psichiatrė Jolanta Trinkūnienė pataria, kaip elgtis, kai vaikai jums sukuria keblių „kūniškų" situacijų.
„Noriu patikti tėveliui“
Urtei - šešeri. Kai mama paprašo, kad ji (grįžusi iš darželio ar eidama miegoti) persirengtų, mergaitė ant rankos užsimeta pluoštelį drabužių ir atsliūkina į tą kambarį, kuriame yra tėtis. Tada iš lėto nusimeta po vieną drabužėlį. Likusi su apatinėmis kelnaitėmis (o kartais nusimeta ir jas) siūbuodama lyg nendrelė vaikštinėja. Be to, mielai pasikapsto tarp vyresnės sesers apatinių baltinių. Radusi liemenėlę užsisega ant pilvo ir vėl suka ratus aplink tėtį. Kai kartą mama liepė liautis, Urtė parietusi nosytę žvilgtelėjo į ją ir išdrožė: „Noriu patikti tėveliui“.
Kaip elgtis?
J.Trinkūnienės komentaras:
Šio amžiaus mergaitės yra linkusios idealizuoti tėtį. Jis joms yra autoritetas. Dažnai šešiametės, kurdamos ateitį, savęs neįsivaizduoja be tėčio. Gali būti, kad mergaitė trokšta užimti mamos vietą ir dėl tėčio dėmesio įvairiais būdais bando konkuruoti su mama ir vyresne seserimi.
Jokiu būdu nedrausminkite ir negėdykite jos. Geriau pabandykite išsiaiškinti, kodėl šitaip elgiasi. Idealu butų, jei pokalbį pradėtų tėtis. Pavyzdžiui, kai mergaitė žaidžia, t.y. esant ramiai aplinkai paklaustų: „Ką tu man jauti? Kodėl kartais apsirengi sesers drabužiais? Ką tuo nori parodyti?"
„Spaudžiasi prie nugaros"
Dainiui - penkeri. Berniukas pripratęs miegoti su mama. Kiekvieną vakarą atsigulę pasišnabžda, sukuria pasakėlę ir bando užmigti. Kai mama nuo jo nusisuka, vaikas prisispaudžia jai prie nugaros, ranka apkabina, kartais užkelia koją. Vieną vakarą moteris pajuto, kad sūnus gana dviprasmiškai prie jos spaudžiasi ir tyliai šnopuoja. Ji pasitraukė šiek tiek atokiau. Vaikas lyg kramtomoji guma vėl prilipo. Ir vėl tie patys judesiai... Kai mama paklausė: „Ką darai?", Dainius nusisuko kitą pusę, susirietė į kamuoliuką ir tyliai gulėjo.
Ar mama teisingai pasielgė?
J.Trinkūnienės komentaras:
Pirmiausia didelė klaida, kad mama iki šiol miega su vaiku. Jau vienerių metukų pipiras privalo turėti savo lovą. Šitaip jis augs savarankiškesnis, labiau savimi pasitikės. Tad pirmiausia po truputėlį pratinkite, kad vaikas miegotų vienas.
O tai, kad berniukas naktį pajuto erekciją, nieko baisaus. (Ultragarsiniais tyrimais yra nustatyta, kad erekcija vyksta net gemalui.) Jokiu būdu negalima nei drausti, nei gėdinti, nes vaikystėje patirta gėda vėliau gali išsivystyti iki impotencijos. Tad esant konkrečiai situacijai mamai reikėjo „šito" nepastebėti.
Ar slėptis nuo vaikų?
Šeimoje auga penkerių metų sūnus ir trejų duktė. Kai mama nueina į miegamąjį persirengti, berniukas lyg pašvilpus atsiduria šalia. Atsistoja priešais ir įsistebeilija. Jo žvilgsnis įdėmiai tyrinėja nuo pažastų iki kelių. Todėl mama visuomet skuba ką nors užsimesti ant pečių. Kita vertus, kai tėtis maudosi, dukrelė būtinai įsiprašo į vonios kambarį su knyga ir maldauja, kad tėvelis paskaitytų. Kai į „skaitoves" siūlosi mama, mergaitė atsako, kad nori pasėdėti šalia tėčio.
Ar reikia slėpti savo kūną nuo vaikų?
J.Trinkūnienės komentaras:
Tai priklauso nuo šeimos. Vieniems suaugusiesiems nuogas kūnas nėra tabu. Kiti labai drovisi. Tai, kad penkiametis domisi priešinga lytimi, normalu. Nerimauti vertėtų tada, jei mažasis domėtųsi tik tuo: nuolat sekiotų mamą, žiūrėtų tik tokius žurnalus ir filmus...
Trejų metų vaikui yra labai svarbu sužinoti, kuo gi skiriasi priešingos lyties žmogus. Todėl mažoji ir eina į vonią. Ir jei tėtis vieną kartą ramiai, pavyzdžiui, iliustruodamas knygele („Iš kur aš atsiradau"), paaiškins, kuo skiriasi mergaitės ir berniukai, vaiko smalsumas bus patenkintas.
„Neišmoks gėdytis brolio"
Šeimoje auga pametinukai: trimetis Darius ir pusantrų metukų Miglė. Kaip ir dera pametinukams, vaikai nuolat pešasi. Tačiau kai reikia sesutei pakeisti sauskelnes, Darius pirmasis pripuola ir prašo, kad jam patikėtų šį darbą.
Iš pradžių mama džiaugėsi, kad turi pagalbininką. Tačiau močiutė teigia, kad tai gana pavojinga, vien jau dėl to, kad mergaitė neišmoks „gėdytis" brolio (o gal ir visos vyriškosios giminės). Kita vertus, abu vaikai mėgsta kartu maudytis vonioje. Šitaip patogiau - mama sutaupo laiko ir vandens. Tačiau gal vertėtų juos atskirti?
Kaip elgtis auginant skirtingų lyčių pametinukus?
J.Trinkūnienės komentaras:
Tai, kad sūnus pakeičia sauskelnes, puiku - jis globoja sesutę. Gali būti, kad vaikas pasijaučia didelis mamos pagalbininkas. O močiutės nuogąstavimai yra be pagrindo. Juk vaiko ateičiai ir charakteriui tikrai nedaro įtakos tai, kas jį vysto: močiutė ar pagalbininkas broliukas.
Jei vaikai maudosi kartu, irgi nėra nieko blogo ir nereikėtų jų bandyti atskirti. Tai įvyks natūraliai, kai vienas jų pareikš, kad jam daug maloniau maudytis vienam. Galima tai paskatinti, pavyzdžiui, paklausti: gal nori maudytis vienas? Juk tau bus geriau - daugiau vietos, galėsi pasiimti žaislų.
„Noriu būti mama"
Kai trejų metukų Adomas paklausė, kada jam užaugs „papukai", mama kikeno ir kaip smagią istoriją pasakojo savo draugėms. Mažylio argumentas buvo: „Užaugęs būsiu mama". Šiandien Adomui jau septyneri ir mamą verčia nerimauti tai, kad jis iki šiol žaidžia su vyresnės sesers lėlėmis. Automobiliai, laiveliai, net ugnimi plieskiantys šautuvėliai dulka lentynose.
Vyras pyksta ir sūnų vadina „mergiote". Draugė ramina, kad auga tiesiog švelnus, „šeimyninis" berniukas. Tačiau mama nerimauja: ar šiuo metu galima nustatyti sūnaus seksualinę orientacija?
Ką daryti, kad jis būtų vyriškesnis?
J.Trinkūnienės komentaras:
Nieko bloga, jei berniukas žaidžia su lėlėmis. „Kalti" visuomenės stereotipai, teigiantys, kad berniukas negali būti gležnas, negali verkti. Ar visuomenei rūpi, kad vaikas, tramdydamas ašaras, labai blogai jaučiasi? Tačiau jei berniukas pradėtų domėtis mergaitiškais drabužiais, jei mamai guostųsi, kad norėtų būti mergaitė, argumentuodamas, kad jis jaustųsi geriau būdamas moterimi, tada reikėtų kreiptis j psichologą. Beje, tokiam vaiko „pasirinkimui" galėjo turėti įtakos ir tai, kad mama nėštumo metu labiau laukė dukters.
Vilija Jonaitienė