Mama - tai angelas žemėje (nežinomas autorius)

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mamos kampelis > Patarimai mamai > Pavojingi kambariniai augalai
Dalintis

Beveik kiekviename bute rasime "žaliųjų draugų" - kambarinių augalų. Vieni mėgsta dygliuotus kaktusus, kiti – gražiai žydinčias ir kvepiančias gėles, dar kiti augina palmes, egzotinius augalaus.
 
Augalai puošia mūsų gyvenamąją aplinką, teigiamai veikia žmonių nuotaiką. Prižiūrėdami juos pamirštame rūpesčius, pabūname arčiau gamtos  Jie į aplinką išskiria deguonį ir sugeria anglies dvideginį, kenksmingas medžiagas, tokiu būdu švarindami mūsų aplinką, gerindami mūsų sveikatą.
 
Atsargiai!
 
Tačiau yra augalų su kuriais reikia elgtis atsargiai! Dauguma kambarinių augalų gali provokuoti alergiją, kai kurie jų nuodingi. Augalai gali sužeisti - spygliais, dygliais, aštriais lapų kraštais ar galais. Be to, pavojų kelia trąšos bei žemė vazonuose. Gėlių žemėn įsimetę pelėsiai išsekusiems, mažiau atspariems žmonėms gali rimtai pakenkti. Medikai perspėja, kad patalpose, kuriose yra silpnų ligonių, kambarinių gėlių laikyti nevertėtų. Kai kuriose Europos šalyse net priimti įstatymai draudžiantys nuodingus augalus auginti viešose vietose, pirmiausia dėl vaikų saugumo.
 
Nereikia pamiršti, kad maži vaikai skina augalų, kuriuos gali pasiekti, lapus ir į burnytę kiša, pakrapšto ir žemę vazone. Nuo nuodingų augalų dažniausiai nukenčia būtent vaikai. Vieni augalai sukelia kvėpavimo, kiti - virškinimo sistemos sutrikimus, o treti nudegina odą, alergizuoja ar  sužeidžia. Alergiškam vaikui užtenka kai kurių augalų medžiagų tik ikvepti.
 
Vaikams labai knieti pačiupinėti ar paragauti kvapnius didžiulius brugmansijų žiedus. Tai durnaropių giminaitės, jos labai nuodingos. Nuodingos ir Kalėdų žvaigždės - puansetijų sultys. Jeigu neplanuojate jos pražydinti kitais metais, išmeskite nelaukdami, kol pradės džiūti ir kristi lapai, nes vaikas gali rasti ir suvalgyti. Turbūt atkreipėte dėmesį, kad ant oleandro lapų ir žiedų dažnai būna nustipusių musių. Paukščiai ir gyvūnai, paragavę šio augalo, nugaišta. Oleandras pavojingas ir žmonėms. Fikusų nukritusį lapą suvalgęs arba baltų sulčių lyžtelėjęs mažylis gali  atsidurti ligoninėje. Nuodų sudirginta gerklė patinsta ir kūdikis ima dusti. Nekarpykite ir nepersodinėkite fikusų prie mažų vaikų, nes iš žaizdų bėgančios sultys garuoja ir gali sukelti alergiją. Karpažolių visos augalo dalys yra nuodingos, pieniškose sultyse yra odą ir gleivinę dirginančių medžiagų, į jų aštrius spyglius galima susižeisti. Difenbachijų, filodendrų nuodingi lapai ir sultys sukelia burnos ertmės sudirginimą, trikdo kvėpavimą. Kambarinė gėlė sansevjera bei dracena turi labai nuodingų saponinų, nors spėjama, kad jos gali turėti ir kitų dar neatpažintų nuodingų medžiagų.  Daugelis mėgsta auginti raudonas ir geltonas uogytes (panašias į mažas paprikas), tai koralinė kiauliauogė, suvalgius didesnį kiekį šio augalo vaisių, galima rimtai apsinuodyti. Krotonai, monsteros, kalijos, anturiai, klivijos, pachipodiumai turi medžiagų, dirginančių odą ir gleivinę. Paparčiai  sunokina sporas, kurios skraido kambaryje ir alergizuoja. Jukos, pandano, agavos – aštrūs lapai; kaktusų ir kai kurių karpažolių – spygliai.
 
Jau įvyko! Ką daryti?
 
Apsinuodijus pykina, vėmiama, oda išblykšta, pila šaltas prakaitas, gali atsirasti traukulių, sąmonės pritemimas ar praradimas, regėjimo sutrikimai ir kt. Pirmoji pagalba: sukelti vėmimą, sugirdyti aktyvuotos anglies. Būtina nedelsiant kreiptis į ligoninę, paimti ir apsinuodijimą sukėlusį augalą arba jo dalį.
Alergija augalams, jų sultims, kvapui, žiedadulkėms, eteriniams aliejams pasireiškia sloga, dusuliu, kosuliu, gerklės ir akių perštėjimu, ašarojimu, patinimais, odos niežuliu. Pirmoji pagalba: pasitraukti nuo alergizuojančio augalo, sudirgintą vietą nuplauti tekančiu vandeniu, jeigu reikia - išgerti priešalerginių vaistų, saugotis saulės (UV spinduliai aktyvina augalų syvuose esančius fotokumarinus, kurie ir sukelia odos pažeidimą). Kuo skubiau kreiptis į gydytojus, ypač jeigu pradedama dūsti arba smarkiai tinsta kūnas. Jei nuodingo augalo sultys pateko į akis, išplauti jas vėsiu tekančiu vandeniu ir važiuoti į ligoninę. Dauguma tėvų ne iš karto atpažįsta alergijos simptomus ir vaikus vis gydo nuo peršalimo.
 
Patarimai, kaip išvengti nelaimių
 
Pasidomėkite, ką auginate savo namuose. Prieš įsigyjant augalus būtina išsiaiškinti ar jų dalys (lapai, stiebai, sėklos, svogūnėliai) nenuodingos, atkreipkite dėmesį į įspėjančius ženklus augalo aprašyme.
 
Nestatykite kambarinių augalų vaiko kambaryje ar bent jau arčiau kaip 5m nuo vaiko lovytės. Nuodingus augalus visai išneškite. Augalus bute sustatykite vaikams nepasiekiamose vietose, taip apsaugosite, kad vaikai nesuvalgytų nuodingų augalų lapų, žiedų, vaisių, neįsidurtų.
Stenkitės naudoti skystas arba vandenyje tirpias trąšas. Jos greičiau įsisavinamos ir giliai susigeria į dirvą, todėl mažiau garų patenka į orą. Gėles ant palangės dažnai užpuola kenkėjai (erkės, amarai), jokiu būdu nenaikinkite kenkėjų bute.
Nuo pat mažens mokykite vaikus grožėtis augalais, neskinti ir nevalgyti jų dalių.
 
Konsultavo Kauno botanikos sodo gėlininkystės mokslo sektoriaus vedėja Judita Varkulevičienė
 
Kristina Fišienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentaraiidomu Data: 2013-09-11 13:09:43
Radau, kad monstera išskiria fitoncidų, turi teigiamos įtakos sveikatai, savijautai ir imunitetui. tai kaip yra iš tikrųjų?

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą