Ar naktį, o gal dienos metu griežiate dantimis? Kai kurie žmonės nekreipia dėmesio į šį įprotį, tačiau negydomas bruksizmas gali turėti neigiamų pasėkmių burnos ertmės sveikatai. Šiame straipsnyje, Šv. Kristoforo odontologijos klinikos specialistai, pristatys svarbiausius aspektus, apie bruksizmą ir jo gydymą.
Simptomai
.jpg)
- Nuskilę, nulūžę dantys;
- Įtempti žandikaulio raumenys;
- Miego sutrikimai;
- Jaučiamas galvos skausmas;
- Nukramtyta, pažeista vidinė skruosto pusė.
Bruksizmas gali būti dieninis ir naktinis. Dieną, jis dažniausiai pasireiškia, kai yra patiriama įtampa, ir kitos blogos emocijos. O naktį, bruksizmas atsiranda dėl sapnuojamų košmarų, miego apnėjos, knarkimo.
Kodėl išsivysto bruksizmas?
1. Stresas
Padidėjęs nerimas, pyktis gali nulemti dantų griežimą.
2. Amžius
Griežimas dantimis ypatingai pasireiškia mažiems vaikams, tačiau iki pilnametystės dažniausiai išnyksta.
3. Vartojami vaistai
Kai kurie antipsichotiniai vaistai ir antidepresantai gali lemti bruksizmą.
4. Genetika
Jeigu jūsų šeimos narys griežia dantimis, didelė tikimybė, kad ir jūs susidursite su šia problema.
Komplikacijos
Negydomas bruksizmas gali sukelti įvairias komplikacijas.
- Dantų pažeidimai. Dėl dažno griežimo sparčiai nusidėvi dantų emalis ir dantenos, todėl padidėja dantų jautrumas. Taip pat, dantys gali nuskilti, atsilaisvinti.
- Nuolatinis galvos skausmas. Negydomas bruksizmas gali sukelti stiprius galvos skausmus, net migreną.
- Kalbėjimo, kramtymo sutrikimai. Akivaizdu, kad dantų griežimas sukelia ne tik žandikaulio, bet ir visos burnos ertmės skausmus. Tampa sunku kalbėti bei valgyti.
Gydymas

1. Kapos
Kai pacientai naktį griežia dantimis, pažeidžiami viršutiniai ir apatiniai dantys. Dėl viršutinių dantų trynimo į apatinius, gali nusidėvėti dantenos ir emalis, o tai lemia dantų lūžius ir jų netekimą. Ant dantų uždėjus specialias kietas kapas, šio trynimo galima išvengti.
Ar gydymas kapomis skausmingas?
Uždėjus kapas, pirmosiomis dienomis galite jausti dantų jautrumą ir diskomfortą, bet jis greitai praeina.
2. Plombos
Jeigu bruksizmas pažeidė jūsų dantis, ir juose atsirado ertmė, odontologas gali rekomenduoti įsidėti dantų plombą.
3. Dantų atkūrimas implantais
Be abejo, nuolatinis griežimas gali lemti dantų netekimą. Tuo atveju, geriausias sprendimo būdas yra įsidėti dantų implantus. Jie ne tik atkuria prarastus dantis, bet ir stimuliuoja žandikaulio kaulo augimą.
Kaip išvengti bruksizmo?

- Užsiimkite meditacija. Tai palengvina stresą, nerimą ir padeda atsipalaiduoti. Taip pat, galite išbandyti jogą, pilatesą.
- Vakare venkite kofeino. Jis prisideda prie nerimo ir streso jausmo, ir skatina dantų griežimą. Pacientams, kurie susiduria su bruksizmu, rekomenduojama apriboti kofeiną, arba vartoti jį ryte.
- Reguliariai lankykitės pas odontologą. Apžiūrėjęs jūsų dantis, odontologas gali aptikti bruksizmo požymius ir laiku skirti atitinkamą gydymą.
- Skirkite dėmesį kokybiškam miegui. Susidarykite miego rutiną, kuri jums padės pailsėti.
Taigi, pristatėme jums pagrindinius aspektus, apie bruksizmą. Jeigu griežiate dantimis, nedelskite ir kreipkitės į odontologą. Laiku suteiktas gydymas gali padėti išvengti rimtų problemų.
|