Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mokinukas > Vaikas ir aplinka > Internetas – mūsų draugas
Dalintis

Informacinių technologijų pamoka
Šiandieniniai tėvai juokauja, kad jų atžalos gimė mokėdamos dirbti kompiuteriu. Kai šitaip sparčiai vystosi technika, viskas aplinkui kompiuterizuojama, neišvengiamai ir mokiniai anksčiau supažindinami su informacinėmis technologijomis mokyklose. Nuo 2005–2006 mokslo metų V klasėje įvestas informacinių technologijų dalykas.
 
„Jo paskirtis – parengti moksleivį gyventi informacinėje visuomenėje, ugdyti jo informacinę kultūrą ir išprusimą,“ - sako mūsų pašnekovė Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Marytė Stričkienė.
Tačiau tai nereiškia, kad nuo šiol ir Jūsų namuose privalo būti kompiuteris. Valdyti kompiuterines sistemas vaikai mokomi ir išmoksta mokykloje. Todėl tėveliams dėl to papildomų rūpesčių tikrai neturi būti.
 
Per savaitę Jūsų mokinys turės 2 informacinių technologijų pamokas. Mokslo metų pradžioje vaikai bus supažindinami su darbo kompiuteriu pradmenimis: kaip juo naudotis nekenkiant sveikatai, pagrindiniai kompiuteriniai terminai ir sąvokos, kaip apsisaugoti nuo internete tykančių pavojų (virusų) ir pan. Vėliau bus mokoma piešti, ruošti tekstus, naudotis internetu bei elektroniniu paštu.
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai programos, su kuriomis mes, suaugusieji, susiduriame kiekvieną dieną. Tačiau turėtume pripažinti, kad šiuolaikinių informacinių technologijų galimybės yra daug didesnės, nei mes patys (dažnai savamoksliškai) jas esame įvaldę. Mūsų mokiniai bus nuo pat pradžių bus profesionaliai įvedami į informacinių technologijų pasaulį.
 
Jau dabar informacinių gebėjimų ugdymas pritaikomas ir kitų mokomųjų dalykų pamokose. Pavyzdžiui, geografijos pamokoje mokiniams daug naudingiau ir įdomiau naudotis virtualiu žemėlapiu nei popieriniu – virtualiame galima „nukeliauti“ net į tolimiausią pasaulio kampelį, susirasti kur kas įvairesnės ir įdomesnės vaizdinės bei tekstinės medžiagos.
Geometrinius brėžinius kur kas tiksliau ir aiškiau galima braižyti kompiuteriu, o ne ranka. Per užsienio kalbos pamoką patogiau naudotis kompiuteriniu žodynu nei įprastu. Tai tik maža dalelė pavyzdžių, kaip kompiuterį galima panaudoti kitose pamokose.
 
Saugus internetas
Kai atžala mokės dirbti kompiuteriu, laisvai nardys po internetą, ne vienam tėveliui iškils klausimas, kaip vaiką apsaugoti nuo virtualioje erdvėje tykančių pavojų. Juk penktokai bene patys smalsiausi – jie domisi viskuo, ypač tuo, kas draudžiama ar bent jau jų amžiui nepageidaujama. Vaikas tikrai bent kartą apsilankys pokalbių kambariuose bei tik suaugusiesiems skirtose svetainėse... Kibernetinėje erdvėje galima rasti daugybę pornografinių, smurtinių vaizdų, nešvankių tekstų.
 
Kad tėvai galėtų mokyti vaikus, kaip saugiai naudotis internetu, pirmiausia to turi išmokti patys. Šiuo metu jau yra galimybių apsisaugoti nuo nepageidaujamų interneto portalų, svetainių ar pokalbių kambarių. Tereikia naudoti interneto tinklalapių turinio filtravimo priemones.
Vienas iš variantų – nemokama programa NOAMI;  yra parengta jos naudojimo instrukcija bei vertimas. Šiuo metu kuriami ir kiti projektai. Daugiau informacijos apie apsaugą nuo kibernetinių siaubų tėveliai gali rasti svetainėse: http://www.draugiskas.internetas.lt/, http://www.vaikaiirinternetas.net/, http://www.pandasoftware.lt/ bei http://www.getnetwise.org/.
 
Ir visgi, puikiai suprantame, kad mūsų penktokas pradeda domėtis gyvenimu už šeimos ribų. Jam norisi laisvės. Todėl rekomenduojama namuose kompiuterį pastatyti tokioje vietoje (virtuvėje, svetainėje), kad praeidami tėvai galėtų nuolat užmesti akį į ekraną. Šitaip vaikui leisite jaustis nepriklausomam, netrukdysite jam įkyriais klausimais, bet kartu kontroliuosite padėtį.
Be to, nebijokite pasidomėti ne tik kokiuose tinklalapiuose lankosi  vaikas, bet ir kiek laiko prie jo praleidžia. Svarbu, kad kompiuteris neatimtų iš augančio vaiko viso laisvalaikio. Mokslininkai įrodė, kad nuo kompiuterio, kaip ir nuo žalingų įpročių, gali išsivystyti priklausomybė. Mokinukas turėtų užsiimti įvairiais dalykais, stebėkite, ar jis neužmiršo kiemo draugų, knygų, sporto, augintinio ir, žinoma, savo pareigų.
 
Pasistenkite, kad vaikas lankytųsi kuo įvairesniuose tinklalapiuose, todėl ir patys paieškokite tokių svetainių, kurios gali būti jam įdomios, rekomenduokite jas. Juk internetas gali pasitarnauti atliekant namų darbus, ieškant naujo pomėgio, draugų ar šiaip kokių užsiėmimų. Bet neužmirškite, kad tokio amžiaus vaikai siekia būti savarankiški, todėl siūlydami būkite atsargūs.
 
Pasak psichiatrės Godos Bačienės, iki 12 metų vaikas dažniausiai vadovaujasi savo tėvų vertybėmis, vėliau formuojasi jo paties pasaulėžiūra. Todėl būtent šiame amžiuje labai svarbu tėvams stengtis, kad jų atžala susiformuotų teisingas nuostatas. Vėliau vaikai pasidaro visuomeniškesni, pradeda domėtis tiesioginiais pokalbiais internetu, ieško naujų draugų. Šiuo atveju labai svarbu palaikyti kontaktą – dažnai, bet neįkyriai pasiteirauti apie internetinius draugus. Išsiaiškinti, ar vaikas su jais tik susirašinėja, ar ir susitikinėja.
 
Tėvams turėtų būti svarbu išsiaiškinti, ar vaikas be jų žinios susitikinėja su nepažįstamaisiais iš pokalbių svetainių. Nieko geresnio už atvirą ir nuoširdų pokalbį nebus – paaiškinkite vaikui, kad gražus slapyvardis gali „slėpti“ ir kokį nors nedorą žmogų. Tokio amžiaus paaugliai jau turėtų suprasti, kad internetiniai draugai gali būti ne tokie, kokiais prisistato.
 
Labai svarbu išmokyti vaikus saugoti savo privatumą. Būtina įkalti neatskleisti visos informacijos apie save interneto pokalbių kambariuose ar anketose. Tokio amžiaus vaikai naršydami įvairiuose portaluose labai mėgsta anketose įrašyti ne tik savo vardą ar elektroninio pašto adresą, bet ir tikrą adresą. Reikėtų paaiškinti, kad tai gali būti pavojinga. Būkite atidūs, nes Amsterdame jau atidaryta pirmoji Europoje priklausomybės nuo kompiuterinių žaidimų klinika. „Užsižaidusių” vaikų gražinimas į tikrovę kainuoja daugiau nei 1500 eurų.
 
Svajūnė Marcinkevičienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą