Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mokinukas > Vaikas ir aplinka > Mokymosi krūvis
Dalintis

Mokytojai nori, kad mokiniai gautų kuo daugiau žinių, tėvai - kad vaikai sėkmingai mokytųsi ir vėliau galėtų pasirinkti prestižinę specialybę. Šie lūkesčiai „atsiremia” į mokymosi krūvį. Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėjos pavaduotojos Audronės Šuminienės, tyrimais nustatyta, kad mokymosi krūvis auga dėl kelių priežasčių:
 
●  Ugdymo proceso organizavimo mokyklose (pamokų, kontrolinių darbų tvarkaraščių sudarymas ir kt.).
●  Ugdymo procesą reglamentuojančių dokumentų – Bendrųjų programų ir išsilavinimo standartų – per didelės apimties (ne visur tiksliai apibrėžti mokymosi rezultatai). Ne visi vadovėliai parengti pagal šiuos dokumentus, kartais mokymo priemonių turinys prasilenkia su programomis.
●  Mokytojų profesinės kompetencijos. Mokydami vaikus pedagogai daugiausia vadovaujasi vadovėliu, nors tai ne ugdymo turinys, o viena iš priemonių tam turiniui realizuoti. Užuot iš vadovėlio atrinkę reikalingiausius, būtiniausius dalykus, pedagogai mokiniams pateikia papildomų faktų, sąvokų. Taip pat mokytojams sunku diferencijuoti ir individualizuoti mokymosi krūvį – sėkmingiau besimokančiam vaikui turėtų būti skiriamos sudėtingesnės užduotys nei silpniau besimokančiam, ir atvirkščiai.
 
Kas reglamentuoja mokymo krūvį?
Ko ir kaip vaiką mokyti, nustato Bendrosios ugdymo programos ir išsilavinimo standartai. Juose yra numatyti tikslai, kuriuos kiekvienas mokinukas turi pasiekti, ir būdai, kaip tai turi būti padaryta. Kiekvienas moksleivis rezultatų siekia pagal individualias galimybes, savo tempu.
 
„Dabar Bendrosios programos yra perrašomos. Mąstoma, kaip pritaikyti reikalavimus įvairiems vaikams. Numatytus standartus ne visi mokinukai vienodai pasiekia – vienas minimaliai įvykdo reikalavimus, kitam gali būti keliami daug didesni.
Pavyzdžiui, vienas vaikas gali ne tik išmokti eilėraštį atmintinai, bet ir jį pakomentuoti, o kitam – kiek menkesnių gabumų – pakanka tik jį padeklamuoti“, – pasakoja Švietimo plėtotės centro direktoriaus pavaduotoja dr. Elena Motiejūnienė.
 
Tėveliai Bendrąsias ugdymo programas ir išsilavinimo standartus gali rasti Švietimo ir mokslo ministerijos tinklalapyje http://www.smm.lt/old/reformos_d/reformos.htm, taip pat http://www.pedagogika.lt/biblio.htm, o popierinį variantą – mokyklos bibliotekoje.
Švietimo ir mokslo ministerija yra patvirtinusi 2005–2007 metų Bendruosius ugdymo planus. Juos galima rasti internete adresu http://www.smm.lt/ugdymas/bendrasis/. Šis dokumentas reglamentuoja ugdymo procesą mokyklose. Jame yra apibrėžtas ir mokymosi krūvis.
 
Kontroliniai darbai
Vadovaujantis Bendraisiais ugdymo planais, per dieną gali būti rašomas tik vienas kontrolinis darbas. Švietimo ir mokslo ministerijos specialistė A. Šuminienė sako, kad atsiskaitymas už išmoktus dalykus neturėtų būti vaikui staigmena.
Kontrolinis darbas turėtų būti planuojamas. Apie jį mokytojas privalo informuoti ne vėliau kaip prieš savaitę. Moksleivis turi spėti susitaikyti psichologiškai. O gal per tą laiką ir tėveliai nori padėti savo vaikui pasiruošti. Anot A. Šuminienės neatleistina, jei mokiniai informuojami neteisingai, kada bus rašomas kontrolinis darbas.
 
Mokykloje turėtų būti sudaromas mėnesinis ar trimestro kontrolinių darbų tvarkaraštis. Mokytojas planuoja, už kokias temas vaikui svarbu atsiskaityti. Mokykla turėtų informuoti ir tėvus apie mokymosi planus, numatomus kontrolinius darbus.
A. Šuminienės teigimu, kontrolinis gali būti įvairių formų – nebūtinai tik rašto darbas, bet ir eksperimentas, muzikinis projektas, dailės darbelis ir t. t.
 
Svarbu planuoti ir kontrolinių darbų laiką – reikia apgalvoti, ar tuo metu vaikas bus darbingas, nepavargęs. Kontroliniams patariama skirti darbingiausią dienos metą – antrą ir trečią pamokas. Geriausia juos rašyti vidury savaitės – antradieniais ir trečiadieniais, nerekomenduojama – pirmadieniais ir penktadieniais. Labai dažnai kontroliniai darbai pasislenka į trimestro pabaigą. Mokytojai turėtų kontrolinius išdėstyti tolygiai, kad vaiko besibaigiant trimestrui neužgriūtų atsiskaitymų lavina.
 
Namų darbai
Namų darbai V klasėje ruošiami apie 1,5 val. Per šį laiką penktokas turėtų suspėti atlikti visas užduotis. Jei tądien buvo šešios pamokos, kiekvienos iš jų namų darbams tenka 15 min. Bet paprastai kai kurių dalykų, pvz.: matematikos, gimtosios kalbos, namų darbai užduodami ilgesnės trukmės, taigi tądien nieko neužduodama kitų dalykų.
 
„Kad penktokui prie namų užduočių netektų praleisti itin daug laiko, Švietimo ir mokslo ministerija rekomenduoja mokykloje steigti klasei dėstančių mokytojų metodinius būrelius. Jų metu pedagogai galėtų tartis dėl namų darbų. Jei, pvz., antradienį, lietuvių kalbos mokytojas duos didesnį darbą, tuomet galėtų nieko neužduoti matematikas“, – pataria A. Šuminienė. Ji primena, kad per atostogas namų darbai neužduodami.
 
Poilsis
Tarp pamokų turėtų būti pertraukėlės pailsėti, o viena iš jų – ilgesnė, kad vaikas per ją spėtų pavalgyti. Kai kurios mokyklos taip sudėlioja tvarkaraščius, kad penktokai valgo vieni. Didžiųjų pertraukų metu mokiniai turi suspėti ne tik mokyklos eilėje atstovėti, bet ir ramiai papietauti.
Mokantis namie irgi reikia daryti atsipalaidavimo pertraukėles. Nepatariama pradėti pamokų ruošos tuojau pat grįžus iš mokyklos. Tarp pamokų ir jų rengimo namie turi būti 1,5–2 valandų pertrauka.
 
Jūratė Galvonienė
Šaltinis: žurnalas „Pirmokas“

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą