Jūsiškis nelankė darželio, o nuo rugsėjo jam teks keliauti mokyklon? Kas bus, kai pakliuvus tarp dvidešimties vienmečių iškils konfliktų? Kaip jį išmokyti bendrauti ir sutarti su kolektyvu? Apie tai pasakoja psichologė Edita Tamulevičienė.
Konfliktą turi spręsti pats
Psichologė sako, kad labai svarbu vaiką tinkamai nuteikti. Juk dar taip neseniai jo pasaulėlis saugiai sukosi tarp namų, smėlio dėžės ir parduotuvės.
Dabar gyvenimas pašėlusiai risis tarp svetimųjų – dvidešimties bendraminčių ir mokytojų. Teks prisitaikyti ne tik prie šių žmonių, bet ir prie režimo. Juk nenusnūsi vidury pamokos ir riestainio nesugrauši, kai reikia rašyti pirmąsias raides...
Nauja aplinka vaikui gali sukelti stresą. Ypač jei kiti mokinukai nepriima į savo būrį išskėstom rankom. Tada pradinukai tėvams guodžiasi, kad mokykloje juos skriaudžia (vaikai erzina, atima žaislus).
Kaip reaguoti į mažojo skundus? Prisiminkite, kad ir jūsų gyvenime dažnai pasitaiko konfliktinių situacijų. Vaikui teks išmokti jų išvengti. Jei jis nesutaria su Onute ar Petriuku, nes jie nesidalija klasėje esančiomis knygelėmis, nieko baisaus. Konfliktą vaikas gali išspręsti pats. Jūs tik pasiūlykite keletą sprendimo būdų: „Knygeles vartykite iš eilės, apsikeiskite jomis, užsiimkite kita veikla ir pan.“
Verta paklausti ir mokytojos, ar tikrai jūsų vaikui taip nesiseka. Pats nuskriaustasis taip pat gali atsakyti į klausimus, kurie tėvams atskleis tiesą: „Kas tavo draugai mokykloje?“; „Ar turi priešų?“; „Dėl ko susipykai su vaikais?“ Tik venkite beprasmiškai klausti: „Ar patinka mokykloje?“ Jei vaikui nesiseka, tai ir atsakymas aiškus.
Jūratė Petraitienė
Pagal žurnalą „Pirmokas“
|