Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mokinukas > Vaikas ir aplinka > Pirmokėlio dienos režimas
Dalintis

Darželį lankantys vaikučiai paprastai yra įpratę prie gana tikslaus dienos režimo. Jeigu jūsų atžalėlę prižiūrėjo auklė ar močiutė, ji taip pat gyveno pagal nustatytą tvarką.
Pradėjęs lankyti mokyklą, vaikas daugelį dalykų turės išmokti atlikti pats, neraginamas rūpestingų auklėtojų ar močiučių. Mokinukui bus daug lengviau, jeigu jis įpras gyventi pagal dienos režimą.
 
Kodėl reikalingas dienos režimas? Kai vaikui yra aišku, ką ir kada reikia daryti, jis jaučiasi daug saugesnis. Šis jausmas pirmokui yra labai svarbus. Juk jį dabar užgriuvo tiek daug rūpesčių. Kaip viską suspėti, kada rasti laiko malonumams (žaidimams), o kada pareigai (paskaityti knygutę)? Tai padės padaryti dienotvarkė. Dėkojame „Northway“ medicinos centro šeimos gydytojai Giedrei Drumžlytei, kuri patarė, kaip ją sudaryti.
 
Susipažinkite: šio reportažo herojus – septynmetis berniukas Rapoliukas. Jis turi draugą Petriuką, kuris irgi ruošiasi į mokyklą. Apžvelgdami jų dieną, pabandysime parodyti, kokia galėtų būti pirmokėlių dienotvarkė. Suprantame, kad ne visose mokyklose pamokėlės prasideda tą pačią valandą, tad jeigu norėsite pasinaudoti mūsų patarimais, drąsiai juos koreguokite.
 
7.00 val. Iš lovelės strikt!
Rapolas lengvai atsibunda ir noriai keliasi iš lovos, nes nuo pat kūdikystės yra tikras „vyturiukas“, ne kartą į neviltį įvaręs savo mamą „pelėdą“. Tuo tarpu Petriukui labai sunku praplėšti akeles ir palikti saldaus miegelio karalystę. Jo mamai net širdį skauda žadinant pirmokėlį, kuriam nuo miego saldumo net seilytė nutįsta… Petriuko mama tikisi, kad anksti paguldytas miegoti vaikas pamažu įpras pabusti laiku.
 
7.10 val. Mankštelė
Rapolas nėra įpratęs rytą mankštintis, tad jis keletą kartų pritupia, kad greičiau sušiltų ir miegelis išbėgtų. Petriuko tėtis – krepšinio treneris, tad kartu su savo sūneliu kiekvieną rytą daro rimtą mankštą. Po jos berniukas jaučiasi žvalus ir energingas.
„Šio amžiaus vaikai jau gerai valdo savo kūną. Žaisdami mėgsta įvairius akrobatinius elementus. Į rytinės mankštos kompleksą galima įtraukti sudėtingesnių pratimų, ypač formuojančių taisyklingą kūno laikyseną, stiprinančių kojų, nugaros, pilvo raumenis. Rytinė mankšta turėtų trukti 10–15 minučių“, – pataria gydytoja.
 
7.15 val. Praustis ir valyti dantukus
Rapolas ir Petriukas žino, kad nuo septynerių metų dantukus jau gali išsivalyti patys. Iki šiol reikėdavo suaugusiųjų pagalbos. Ant šepetėlio jie užsitepa pusę suaugusiojo normos dantų pastos ir dantukus valosi lygiai tris minutes. Labai smagu, kai vonios kambaryje yra smėlio laikrodis, jį vartant ir pats valymo procesas nėra nuobodus. Kadangi 7 metų berniukai jau puikiai moka skalauti burną, jie valosi dantukus dantų pasta, turinčia fluoro.
 
7.30 val. Pusrytėliai
Rapolas nėra valgus berniukas, todėl pusryčiams mama jam paruošia pienuku balintos kakavos puodelį ir porą lietuviškų šokoladu glaistytų sūrelių. Mamos manymu, labai svarbu, kad vaikas išeitų į mokyklą sotus, todėl ji „nekankina“ berniuko lėkšte nemėgstamos košės. Rapolo draugas Petriukas abiem žandais valgo košę, tad jo mama išverda pusryčiams dribsnių košės. 
 
Pavalgęs Rapolas neužmiršta išgerti (sukramtyti) vitaminą, mat jis nėra labai valgus, tad negauna pakankamai vitaminų su maistu. Berniukas sparčiai auga, yra labai aktyvus, nenustygsta vietoje, todėl jam labai tinka kalciu ir magniu papildyti vitaminai. Petriukas taip pat yra labai aktyvus, daug sportuoja su tėveliu, todėl ir jam reikalingi multivitaminai.
„Multivitaminai ir multimineralai reikalingi vaikams, kad jie gautų organizmui vystytis būtinų medžiagų, kurių negauna su maistu. Daug judant ir sportuojant reikalingas kalcis ir magnis. Vitaminai būtini ir tam, kad vaikas geriau mokytųsi, koncentruotų dėmesį“, – komentuoja „Northway“ medicinos centro šeimos gydytoja G. Drumžlytė. 
 
7.45 val. Kelionė į mokyklą
Rapolui labai pasisekė – toje pačioje mokykloje mokosi jo vyresnis brolis, tad berniukai kulniuoja į ją kartu. Petriuką į mokyklą palydi mamytė. Pakeliui jie mokosi pereiti gatvę, žiūrėti, ar nevažiuoja mašinos. Mama moko Petriuką įsiminti kelią ir pakeliui negaudyti varnų.
 
8.00 – 11.30 val. Pamokėlės
Mokykloje Rapolas ir Petriukas mokosi skaityti, rašyti, skaičiuoti, piešti ir daugelio kitų dalykų. Per pertraukas žaidžia su draugais. Per didžiąją pertrauką Rapolas dar suspėja sugraužti į kuprinę įdėtą obuolį.
 
12.00 val. Pietūs
Rapolas valgo pietus mokykloje, kadangi jam teks pasilikti pailgintoje grupėje, kol broliui baigsis pamokos. Petriuko mama jau nedirba, nes laukiasi broliuko arba sesytės, todėl berniukas pietauti keliauja namo.
„Svarbu laikytis maitinimosi režimo, tinkamai paskirstyti energinę paros raciono vertę: pusryčiai turi sudaryti 25 proc., pietūs – 35–40 proc., pavakariai – 10 proc., vakarienė – 20–25 proc. paros maisto energinės vertės“, – teigia gydytoja G. Drumžlytė.
 
12.30 – 15.00 val. Pailginta grupė
Kadangi pirmokams pamokų ruošti nereikia, Rapolas skaito knygeles, piešia, spalvina, lipdo, žaidžia su draugais, kalbasi su mokytoja. Petriukas su mama išeina pasivaikščioti po lauką.
 
15.00 val. Kelionė namo
Sulaukęs vyresnio brolio, Rapolas kartu su juo keliauja namo.
 
15.30 val. Pavakariai
Po pietų jau praėjo nemažai laiko, Rapolas prašo brolio pavakarių. Jis valgo dribsnius su pienu. 
Petriukas su mama snaudžia pietų miegelio.
„Labai gerai, kai tokio amžiaus vaikas turi galimybę bent dvi valandas pamiegoti dieną. 6–7 metų vaikas turi miegoti 11–12 valandų, dienos miegelis padeda jam nepervargti“, – pataria gydytoja G. Drumžlytė.
 
16.00 – 19.00 val. Žaidimai lauke ar namuose
Kol brolis ruošia pamokas, Rapolas kitame kambaryje žaidžia su kareivėliais ir mašinytėmis arba žiūri animacinius filmukus. Kai brolis paruošia pamokas, abu berniukai išeina pasivaikščioti į kiemą, jeigu oras prastas, 1 valandą žaidžia kompiuteriu.
Petriuko tėčiui grįžus iš darbo, jie abu eina į netoliese esančią krepšinio salę pamėtyti į krepšį.
„Vaikui grūdinti labai svarbu pasivaikščiojimai tyrame ore, žaidimai lauke, žiemą – slidinėjimas, čiuožimas ir kt. Tai didina vaiko organizmo atsparumą, apsaugo nuo peršalimo ligų“, – sako gydytoja G. Drumžlytė.
 
19.00 val. Bendravimas su tėveliais, broliukais, sesutėmis
Namo grįžta mama ir tėtis. Didžiulis šurmulys, visi pasakoja dienos įspūdžius. Mama ruošia vakarienę. Brolis skuta bulves, o Rapolas dengia stalą.
Petriukas grįžta su tėveliu, juos pasitinka mama ir garuojanti vakarienė.
 
19.30 val. Vakarienė
Kadangi visa šeima dieną pietauja ne namie, Rapolo mama stengiasi, kad vakare visi valgytų sveikus ir maistingus patiekalus, daržovių salotų. Petriuko mama ruošia lengvą vakarienę, ji nenori, kad šeima eitų miegoti apsunkusiais pilvais.
 
20.00 val. Vonios linksmybės (prausimasis, dantukų valymas)
Rapolas prausiasi duše, vėl tris minutes valosi dantukus. Petriukui labai patinka pasilepinti vonioje, kur lentynėlėje jo laukia įspūdinga laivelių kolekcija. Jis taip pat neužmiršta išsivalyti dantukų. 
 
20.30 val. Vakaro pasakėlė
Rapolo mama skaito pasaką, o Petriukas labiau mėgsta klausytis dainelių, įrašytų į kasetę.
 
21.00 val. Saldžių sapnų!
Rapolas miega labai neramiai, todėl tėtis, mama ir brolis sumažina televizoriaus garsą, uždaro kambario duris ir kalba pašnibždomis. Petriuką pažadinti galėtų nebent tanko šūvis, tad namuose gyvenimas verda įprastu ritmu.
 
 
Kol herojai miega…
Puikiai suprantame, kad nėra nė vieno žmogaus, kaip du lašai panašaus į kitą. Žmonės skiriasi savo fiziniu išsivystymu, psichika, charakteriu, temperamentu, vidiniu pasauliu. Tad būtina kiekvienam vaikui sudaryti individualią dienotvarkę. Ji labai priklauso nuo šeimos gyvenimo tvarkos.
Vaikų darželyje ir pradžios mokykloje yra sudaroma visiems mažyliams bendra dienotvarkė. Tačiau ją reikia adaptuoti prie kiekvieno vaiko organizmo gyvybinių funkcijų kaitos per parą. Daugelis organizmo funkcijų kinta pagal paros laiką ir pasireiškia didesniu aktyvumu ryte ir dieną, mažesniu – vakare ir naktį.
 
Mokslininkai, ištyrę tūkstantį žmonių, nustatė du didelio protinio darbingumo periodus: pirmasis nuo 8 iki 12 val., antrasis nuo 17 iki 19 val. Žemas lygis nustatytas nuo 13 iki 15 val. ir naktį nuo 2 iki 5 val. Pagal darbingumo kitimą žmones imta skirstyti į „vyturius“, kurių darbingumas didesnis pirmoje dienos pusėje, „pelėdas“ – didesnis darbingumas vakare, ir „balandžius“, kurių darbingumas mažai keičiasi per visą dieną. Organizuojant vaikų ugdymą, poilsį, žaidimus, kūno kultūros pratybas, būtina atsižvelgti į biologinių ritmų kaitą.
 
Pateikdami šį žaismingą reportažą, neketiname pasiūlyti jau išbandyto recepto. Tik norime pasakyti, kad visos šeimos gyvenimas bus daug sklandesnis, ramesnis, jį mažiau vargins nereikalingi stresai, jei vaikai ir jūs patys gyvensite pagal dienos režimą.
 
Auksė Kontrimienė
Šaltinis: žurnalas „Pirmokas“

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą