Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mokinukas > Bendravimas ir auklėjimas > Kišenpinigiai. Duoti ar neduoti?
Dalintis

Duoti ar neduoti vaikams kišenpinigių tapo senu kaip pasaulis klausimu. Kaip tėvams elgtis? Atrodo, vienareikšmio atsakymo čia negali būti.
 
Daugelis tėvų yra sutrikę ir nežino, duoti kišenpinigių ar ne. Jie taip susirūpinę šia problema, kad net pamiršta vaikams paaiškinti, kaip šie turėtų elgtis su gautais pinigais. Nesvarbu, kas tai būtų: kišenpinigiai ar mokestis už atliktą darbą, jūsų vaikai būtinai privalo įgyti finansinės atsakomybės.
 
Kišenpinigiai apibrėžiami kaip ,,suma, skiriama asmeninėms išlaidoms,,. Kišenpinigiai ir pinigai, skirti vaikui pavalgyti, yra skirtingi dalykai. Tais atvejais, kai kišenpinigių davimas visiškai pateisinamas ir tinkamas, didžiulę reikšmę turi sumos dydis ir jos įteikimo vaikui argumentai. Nuo to priklauso vaiko požiūris į gautus iš jūsų pinigus: ar laikys juos savo teisėtais, ar kaip apdovanojimą už atliktą pagal susitarimą darbą arba įvykdytas pareigas. Geriau būtų, jei tėvai nepratintų vaikų manyti esant teisėtas savo pretenzijas kiekvieną savaitę gautį nustatytą kišenpinigių sumą. Skirtingi šios problemos sprendimo būdai gali būti du pateikti pavyzdžiai:
 
,,Jonai, kadangi tau sukako dvylika metų, esi pakankamai suaugęs, kad gautumei kišenpinigių, kiekvieną penktadienį aš tau duosiu po 15 litų, kuriuos galėsi leisti taip, kaip pats norėsi."
 
,,Jonai, tu kiekvieną vakarą kruopščiai ruoši namų darbus, sportuoji, todėl mes geidžiame tau parodyti, kad vertiname tavo pastangas ir norime tave paskatinti. Kol tu savo laiką skirsi šiems užsiėmimams, mes tau kas savaitę duosim po 15 litų asmeninėms išlaidoms..."
 
Užmokestis už konkretų darbą
 
Diskusija tema ,,Ar duoti vaikams kišenpinigių, ar mokėti jiems tik už atliktą darbą?,, turi daugybę aspektų. Kišenpinigių mokėjimas gali išugdyti vaikų požiūrį į jų teisėtumą, o mokėjimas už konkrečius nudirbtus darbus taip pat gali turėti neigiamų padarinių – formuoti samdomo darbuotojo psichologiją. ,,Padaryk tai ir aš tau sumokėsiu 10 litų.,, Nors gauti atlyginimą už atliktą konkretų darbą ar užduotį yra svarbus auklėjimo veiksnys, jis gali būti laikomas tik viso proceso dalimi mokant vaiką finansinės atsakomybės.
 
Vaikų papirkinėjimas
 
Vaikai privalo suvokti, kad jie turi įnešti indėlį į savo šeimos gerovę, nesitikėdamas piniginio atlygio. Labai dažnai tėvai griebiasi papirkimo, bandydami priversti savo vaikus atlikti darbą, kuris turi būti nudirbamas apskritai be jokio finansinio atlygio. Bandydami papirkti savo vaiką, jūs atiduodate į jo rankas valdyti visą padėtį. Jūs jam atiduodate savo, kaip tėvų, valdžią. Daugelis tėvų tokią tėviško papirkimo formą bando teisinti, vadindami ją skatinimu.
 
Taip pat daugelis tėvų pinigais naudojasi kaip savo kaltės atpirkimu. Kadangi šitiek tėvų visas dienas dirba išsijuosę, vaikai po pamokų valandų valandas lieka be priežiūros, kai kurie tėvai tikisi pinigais kompensuoti meilę ir dėmesį.
 
Tėvų strategija
 
Yra siūloma strategija, kuri gali būti naudinga nustatant kišenpinigių problemos sprendimo būdą jūsų šeimoje. Tai keturių pakopų programa. Svarbiausia, kad šią politiką su savo vaikais vestumėte atvirai ir nuosekliai.
 
 
1 pakopa Asmeninio atsakingumo ugdymas. Nustatykite konkrečias pareigas, kurias turi atlikti jūsų vaikas dėl savo paties sveikatos, vystymosi. (pvz.: dantų valymas, turi būti paaiškintas kaip jo asmeninės pareigos). Už tokį darbą nepriklauso joks piniginis užmokestis.
 
 
2 pakopa Šeimos atsakomybės ugdymas. Nustatykite konkrečias pareigas, kurios įneša indėlį į šeimą, bet nesusiję su finansiniu atlygiu. Tai tie veiksmai, kurie padeda gerinti kasdieninę aplinką, kuri supa vaiką ( padengti stalą pietums, išplauti savo lėkštę, sutvarkyti savo kambarį ir kt.).
 
 
3 pakopa Kišenpinigių davimas ar apmokėjimas už konkretų darbą. Pasirinktinai, priklauso nuo tėvų asmeninio požiūrio į auklėjimą. Nustatykite gaires, kurios apimtų tuos pagrindinius darbus ir pareigas, už kurių atlikimą vaikas gaus teisėtą piniginį užmokestį.
 
 
4 pakopa Ugdykite savo vaiko verslininko dvasią. Skatinkite jį mąstyti apie tai, kaip jis galėtų prasimanyti pinigų. Pasiūlykite jam įvairių variantų ar papasakokite, kaip kiti vaikai užsidirba. Pasiūlykite taupyti pinigus. Labai svarbu ne tik kiek jūs vaikui duosite pinigų, bet ir tai, kiek jam jų liks. Tai bus vaiko kaupiamas kapitalas perkant kokį brangesnį daiktą. Labai svarbu išmokyti vaiką mąstyti apie tai, kaip išsaugoti pinigus, o ne kaip juos išleisti.
Apibendrinant belieka pasakyti, kad tik nuo mūsų pačių priklauso sprendimas duoti vaikams kišenpinigių ar ne; ir kaip juos duoti. Svarbiausia suprasti, kokių tikslų jūs tikitės pasiekti ir ko išmokyti vaiką, duodami jam pinigų asmeninėms išlaidoms.
 
 
Pagal R.T.Kijosakis, Š.L.Lechter ,,Turtingas vaikas-protingas vaikas” parengė
Kristina Fišienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentarai 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą