Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mokinukas > Bendravimas ir auklėjimas > Nenustygstantys vietoje
Dalintis

Hiperaktyvus vaikas – kaip jam padėti sukoncentruoti dėmesį?
 
 
Dažnai tėveliai negali atsidžiaugti, kad jų mažylis yra ypač aktyvus, energingas, smalsus, linksmas bei drąsus. Tačiau ką daryti, kai atžala pernelyg dažnai nenustygsta vietoje – juda tarsi „prisukta“! Maža to, vaikui labai greitai viskas nusibosta, žaisdamas ar bendraudamas jis negali sutelkti dėmesio, nuolat trukdo aplinkiniams, beveik visada yra išsiblaškęs ir netgi agresyviai nusiteikęs. Mažylis yra hiperaktyvus. Kaip tokį išleisti į mokyklą?
 
Vaikas, kuriam reikia daug meilės
Kai kurie suaugusieji savo aktyvius nenuoramas bando sutramdyti griežtomis priemonėmis. Tačiau pyktis ir bausmės ne tik nepadeda, bet dar ir pablogina padėtį. Vaikas tampa dar agresyvesnis ir neramesnis. Tėvai nesuprasdami, kas iš tiesų vyksta, pradeda kaltinti save, kad atžalą blogai išauklėjo. Jie net neįtaria, kad jų namuose auga hiperaktyvus vaikas. Tai ypatingas mažylis, kuriam reikia kur kas daugiau dėmesio ir meilės nei paprastam vaikui.
 
Dar kūdikystėje tokie vaikai būna labai neramūs, verksmingi, reikalauja daugiau dėmesio. Jiems dažnai kartojasi valgymo ar miego sutrikimai. Darželyje ir mokykloje šiems vaikams pasireiškia mokymosi, kalbos, nerviniai bei nuotaikos sutrikimai. Dėl savo elgesio šie nenuoramos tikrai nekalti. Tai tam tikras psichikos sutrikimas.
 
Hiperaktyvūs vaikai kelia daug rūpesčių ne tik savo tėvams, bet ir mokytojams. Dažnai pasitaiko, kad tokius vaikus atstumia draugai bei mokytojai. Dėl to labai svarbu laiku diagnozuoti šį sutrikimą ir su tokiu mažyliu elgtis taip, kaip pataria specialistai. Anot mamos Renatos, auginančios hiperaktyvų vaiką, iki to laiko, kol buvo diagnozuotas šis sutrikimas, teko nueiti tikrus „kryžiaus kelius“. Tiek darželyje, tiek mokykloje teko iškęsti ne vieną „Linčo teismą“. „Tėvams labai sunku susitaikyti su šia vaiko negalia, priimti jį tokį, koks jis yra. Todėl paprastai tėvus užvaldo pyktis, jie pradeda nekęsti ne tik savęs, bet ir savo atžalos. Dažnai būna ir taip, kad tėtis neiškentęs įtampos palieka šeimą. Vienai mamai su tokiu vaikučiu būna dar sunkiau“, – guodėsi Renata.
 
Kaip atrodo hiperaktyvus žmogelis?
Tikslaus apibrėžimo, kas yra hiperaktyvus vaikas, kol kas nėra, nes tai dar ne iki galo ištirtas psichikos sutrikimas. Tačiau specialistai sutaria, kad tai – savikontrolės ir socialinio elgesio raidos sutrikimas. Jis, deja, yra nepagydomas. Pasak Kretingos psichikos sveikatos centro vaikų ir paauglių psichiatrės Teresės Ramanauskienės, hiperaktyvumo sutrikimas yra lėtinis. Jis prasideda vaikystėje ir gali tęstis net vaikui užaugus. Šis sutrikimas neigiamai veikia vaiko gyvenimą namuose, mokykloje ir bendruomenėje. Psichiatrų duomenimis, hiperaktyvių vaikų yra 3–5 proc.
 
Šį sutrikimą mažyliui galima diagnozuoti tada, kai ilgiau nei 6 mėnesius trunka bent 8 toliau išvardyti požymiai:
● Vaikas dažnai nenustygsta vietoje, nuolat mosuoja rankomis ar kojomis, rangosi kėdėje.
● Sunkiai ramiai nusėdi net tada, kai to reikalaujama – valgant, piešiant ir pan.
● Jį lengvai išblaško pašaliniai dirgikliai.
● Nekantriai trypčioja ir nervinasi, kai tenka ko nors palaukti.
● Dažnai skuba atsakyti į klausimą, nors dar neišgirdo jo viso.
● Niekada nebaigia piešti, daryti namų darbų, nesutvarko žaislų.
● Sunkiai susikaupia atlikdamas tam tikras užduotis (rašydamas, mokydamasis ar net žaisdamas).
● Dažnai nebaigęs vienos veiklos ją meta ir imasi kitos.
● Ypač daug kalba, klausinėja, komentuoja, įsiterpia į kitų pokalbius.
● Dažnai trukdo kitiems – kišasi į kitų vaikų žaidimus, reikalauja dėmesio.
● Paprastai atrodo, kad niekada neklauso, kas jam sakoma.
● Dažnai pameta savo daiktus, būtinus mokykloje ar namuose (žaislus, pieštukus, knygas, užduotis).
● Neretai imasi fiziškai pavojingos veiklos, neatsižvelgdamas į pasekmes (neapsidairęs išbėga į gatvę).
 
Su kokiomis problemomis susiduria tėvai ir mokytojai?
Judriems mažyliams mokykloje ypač sunku, nes čia reikia sukaupti dėmesį. O jiems sudėtinga tai padaryti ilgiau nei kelias minutes. Nors paprastai, anot psichiatrų, hiperaktyvių vaikų intelektas yra normalus, tik jie nesugeba mokytis pagal savo galimybes. Svarbiausia, kad kuo labiau nesiseka tokiems vaikams mokykloje, tuo mažiau jie nori stengtis. Mokykloje impulsyviu savo elgesiu ir emocijomis hiperaktyvūs vaikai dažnai trikdo nusistovėjusią tvarką. Jie blaško ne tik mokytoją, bet ir visą klasę.
 
„Tiek darželiuose, tiek mokykloje mums teko išgyventi tikrą pragarą. Auklėtojos bei mokytoja ne tik kad nemėgo, bet tiesiog nekentė mūsų vaiko. Jos visais įmanomais būdais bandė jo atsikratyti. Labai svarbu, kad tėveliai, auginantys tokius vaikus, kalbėtųsi su mokytojomis, paaiškintų joms, kad šiam mažyliui reikia ypatingo dėmesio. Kol mokytoja stovi šalia tokio vaiko, jis puikiai klausosi ir atlieka visas užduotis. Jai pasitraukus vaikas vėl ima dairytis ir nuobodžiauti. Suprantu, kad mokytojoms nelengva, bet mūsų atžalai reikia tik daugiau dėmesio ir švelnumo“, – skaudžia patirtimi dalijosi viena mamytė.
 
Kaip elgtis su hiperaktyviu vaiku?
Anot psichiatrės T. Ramanauskienės, blogai, kai tėvai nekreipia dėmesio į hiperaktyvumo simptomus, vildamiesi, kad vaikas juos išaugs. Tai gresia papildomomis bėdomis – nerimo sutrikimu, depresija, savižudišku elgesiu. Todėl auklėjant hiperaktyvų vaiką, tėvams rekomenduojama vadovautis tokiais pagrindiniais principais:
Vaikas turi tuoj pat pajausti savo elgesio pasekmes, todėl jį reikia girti, kai jis gražiai elgiasi, o kai blogai – drausminti.
Hiperaktyvūs vaikai mažiau reaguoja į žodinius pagyrimus. Todėl kai nenuorama būna geras, tėveliams rekomenduojama jį apkabinti, paglostyti, paskatinti maža dovanėle, saldumynais ar ypatingomis išvykomis.
Stenkitės, kad visų šeimos narių reikalavimai vaikui būtų vienodi. Negali tėtis drausti, o mama atlaidžiai šypsotis ir leisti mažyliui netinkamai elgtis.
Problemiškas situacijas reikėtų pasistengti planuoti iš anksto, pvz., jeigu su vaiku išsiruošiate į svečius, aptarkite, kokio elgesio iš jo tikitės. Priminkite, kokio paskatinimo vaikas gali tikėtis, jeigu bus mandagus ir gražiai elgsis.
Nuolat prisiminkite, kad jūsų vaikas kiek kitoks, taip bus lengviau išlikti atlaidesniems ir supratingesniems. Pasistenkite išsaugoti humoro jausmą.
Ir svarbiausia – išmokite atleisti savo atžalai. Kiekvieną vakarą, kai vaikai užmiega, prisiminkite jų elgesį ir jiems atleiskite. Atsikratykite pykčio, nusivylimo ir kitų nemalonių jausmų, kurie dieną kilo dėl mažojo nenuoramos elgesio.
 
 
Kaip išmokyti vaiką sukoncentruoti dėmesį?
▪ Planuokite vaiko dieną, nes jis nesugeba nieko numatyti į priekį ar įžvelgti pavojaus. Kiekvieną kartą, kai mažylis išeina iš namų į mokyklą, priminkite jam, kuriuo keliu jis privalo eiti, kas jam draudžiama daryti ir kt.
▪ Rekomenduojama griežta dienotvarkė.
▪ Svarbu parinkti tinkamą aplinką vaiko namų darbų ruošai – raskite tokią vietą, kur būtų mažiausiai blaškomas dėmesys.
▪ Galima naudoti „maskuojamą triukšmą“ (pvz., klasikinę muziką). Švelnūs muzikos garsai turėtų padėti vaikui užmigti, ruošti namų darbus ir pan.
▪ Pasistenkite, kad vaikas galėtų „išlieti“ savo energiją sportuodamas, bėgiodamas ar žaisdamas. Jis turėtų kuo mažiau laiko žiūrėti televizorių ar sėdėti prie kompiuterio.
▪ Prieš duodant vaikui užduotį, būtina įsitikinti, ar jis tikrai ją girdėjo. Pašaukite mažylį vardu, paplokite jam per petį, paimkite už rankos ir sakykite žiūrėdami į akis.
▪ Paliekant savo atžalą vieną namuose būtina užrašyti, ką ji turi padaryti, mat žodinius pavedimus tokie vaikai dažniausiai pamiršta.
▪ Stenkitės nesmerkti ir nebarti vaiko kitų akivaizdoje, nes jis susierzins, nusimins, kad vėl kažką padarė ne taip.
▪ Laikykitės nurodymų, tačiau kai tik vaikas parodys, kad gali būti savarankiškas, pasitikėkite juo ir leiskite jam veikti pačiam.
▪ Bendradarbiaukite su vaiko mokytoju, koordinuokite pastangas ir dalykitės pasisekimais.
 
Jei įtariate, kad vaikas turi šį sutrikimą, nedvejodami kreipkitės pagalbos į specialistus. Kiekviename mieste ir rajone yra psichikos sveikatos centrai, kur dirba vaikų ir paauglių psichiatrai bei psichologai. Hiperaktyvumui gydyti yra ir specialių vaistų. Juos rekomenduos specialistai.
Lietuvoje oficialiai įkurta pirmoji tėvų, auginančių hiperaktyvius vaikus, bendrija. Ji veikia Vilniuje, Klaipėdoje ir Panevėžyje. Vaikų su aktyvumo ir dėmesio sutrikimu tėvai nutarė vienytis, kad lengviau įveiktų sunkumus. Susitikimuose jie bendrauja su psichologais, mokosi naujausių, efektyvių hiperaktyvių vaikų auklėjimo metodų, dalijasi savo asmenine patirtimi ir kartu ieško išeičių.
 
Svajūnė Marcinkevičienė
Šaltinis: žurnalas „Pirmokas“

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



Data: 2012-09-17 09:09:19
Labas mamos, rugsėjis - vaikų kūrybos metas. Mūsų mažoji lanko labai nuostabią studiją, kurioj mokosi piešti, kurti. Kaip tik šiandien radau akciją ir negaliu nepasidalinti: http://www.pinigidas.lt/akcijos/miestas/0/vilnius/37/keturios-muzikos-judesio-dailes-ir-keramikos-pamokeles-kudikiams-ir-vaikams-iki-6-metuku Gražių kūrybiškų rudens dienų! :)

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą