Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mamos kampelis > Pasirūpink savimi > Kaip numesti tuos prakeiktus kilogramus?
Dalintis

Daugelis mamų susiduria su problema, kaip atsikratyti nėštumo metu ar vaiką auginant namuose priaugtų papildomų kilogramų. Artėjant vasarai itin aktualu pasirūpinti savo figūra. O sunerimti verta, kai kūno masės indeksas, kuris paskaičiuojamas svorį dalinant  iš ūgio, viršija 25.
 
Susitark su savimi, pataria psichologai
 
Psichologai sako, kad nutukimas žmogaus stresinės įtampos būsenos rezultatas. Žmogus,  patiriantis įtampą stresą, dažnai patenkantis į konfliktus, paprastai būna linkęs tukti, arba atvirkščiai - labai smarkiai sublogti. “Moteriai, kuri nusprendė numesti svorio, reikia pagalvoti, kada aš valgau, ką aš valgau, kodėl aš valgau, nes dažnai yra valgoma susinervinus, arba atvirkščiai, sugrįžusi po dienos darbų namo, moteris atsipalaiduoja ir šluoja viską, kas pakliūna po ranka, nes visą dieną nevalgė”, - pastebi psichologė Sigita Dirgėlienė. Ji pataria moterims bandyti pačiai sau atsakyti į klausimą, kas vyksta jos gyvenime, ką norėtų pakeisti. O už pokyčius verta sau sugalvoti kažkokius apdovanojimus. “Aš kalbu apie psichologinius apdovanojimus, tarkime, tai galėtų būti kažkokia rami veikla, pasivaikščiojimas gamtoje, o gal linksmas pabūvimas su draugais”, - sako psichologė S.Dirgėlienė. Ji įsitikinusi, kad kuo daugiau dėmesio skiriame sau, tuo labiau mažėja stresas. Todėl būtų labai gerai, kad jau pirmomis dienomis, kai moteris pradeda laikytis dietos, sugalvotų dar kažkokių veiklų, kurios yra labai malonios ir kuriomis ji galėtų pakeisti norą įlįsti į šaldytuvą.
 
Ne dietos, o judėjimas
 
Sporto trenerė Diana Mazgelienė pataria moterims neskubėti bandyti įvairiausių dietų, bet kuo daugiau judėti. Keliauti su  vaikeliu kuo daugiau į lauką. Kuo sunkesnis vežimėlis, tuo geriau. Trenerė siūlo mamoms rinktis kalnuotas vietoves, stumti vežimėlį į kalną ir nuo kalno. “Labai gerai dirba ir užpakalinė ir priekinė šlaunų dalis. Galima namuose mankštintis su vaikeliu, pritraukti jį prie savęs, nuleisti žemyn, taip irgi dirba raumenukai”, - sako trenerė D.Mazgelienė. Jos teigimu, labai gerai namuose turėti specialų kamuolį. Nusipirkusios jį, rasite ir instrukciją, kaip sportuoti. 
 
Pratimai su kamuoliu yra tikrai saugūs, ant kamuolio niekada nepasidarysite sau žalos, skirtingai nei atėjus į treniruoklių salę, nežinodamos, kaip sportuoti, jeigu neklaustumėte patarimų, galima ir pakenkti sveikatai. Jeigu net iš piešinukų neaišku, kaip daryti pratimus, galima nueit į bet kokį sporto klubą nusipirkti vieną asmeninę treniruotę, o treneris tikrai parodys, kaip daryti pratimus ir ant žemės, ir ant kamuolio. Toliau moterys gali sportuoti namie, jeigu neturi laiko eiti į sporto klubą.
 
Kiek laiko per dieną reikėtų sportuoti?
 
Trenerė D.Mazgelienė pataria pradėti sportuoti po gimdymo nuo 15 min. Žinoma, dar vaikščioti su vežimėliu ne mažiau pusvalandžio per dieną. Vėliau treniruotę ilginti iki pusvalandžio per dieną. “Aišku, galima šeštadienį, sekmadienį pasidaryti išeiginę”, - atlaidžiai šypsosi trenerė. Sportuodamos motinos jausis kur kas geriau, turės daugiau energijos. Būtų gerai mankštai rinktis rytines dienos valandas.
 
Kilogramus barstyk baseine
 
D. Mazgelienės nuomone, svorį mažinti padeda ir plaukimas. Plaukiant baseine ar vasarą ežere, žinoma, ne gulint burbuliukų vonioje, dirba daug raumenų. “Jeigu moterims skauda nugarą baseinas yra ypač gerai”, - sako trenerė.   Plaukiojimas sustiprina nugaros raumenis, daug raumenų dirba plaukiant. Tarkime moteris namuose padaro pilvo presą stiprinančius pratimus, vėliau nueina į baseiną, tai tikrai gali tikėtis puikių rezultatų.
 
O ko negali daryti pagimdžiusi moteris?
 
Jeigu moteriai buvo atliktas cezario pjūvis, trenerė pataria mankštintis pradėti itin atsargiai. Tris mėnesius po operacijos geriau neskubėti. “Po cezario pjūvio nerekomenduočiau jokių plačių prisėdimų, nedaryti plačių kojų tempimų, iš viso po gimdymo reikėtų atsargiau su tais kojų skėtimais, su pritupimais, nes ir kaulai dar nebūna pilnai sugrįžę į savo vietas”, - pataria trenerė D.Mazgelienė. Visoms gimdyvėms ji nepataria kilnoti sunkių dalykų. Kartais ir vaikelį geriau duoti nešioti tėčiui. Netampyti  vežimėlio, ypač jeigu jį reikia nusigabenti iš penkto aukšto. 
 
Ar galima sukti lanką?
 
Trenerė pataria neskubėti griebtis lanko, ypač jeigu moteris vargina nugaros skausmai. Per nėštumą nugaros raumenys nusilpsta, tad sukant lanką galima pakenkti nugarai. “Jeigu moteris jau sustiprėjusi, sportuoja, pilvo preso, nugaros raumenys jau sustiprėję,  gali ji ir tą lanką sukti”, - sako D.Mazgelienė. Visgi ji labiau pataria laipioti laiptais ar smagiai pašokti įsijungus muziką.
 
Daugelis mamų susiduria su problema, kaip atsikratyti nėštumo metu ar vaiką auginant namuose priaugtų papildomų kilogramų. Artėjant vasarai itin aktualu pasirūpinti savo figūra. O sunerimti verta, kai kūno masės indeksas, kuris paskaičiuojamas svorį dalinant  iš ūgio, viršija 25.
 
Dietologė Ramunė Stasytienė sako, kad neteisingai elgiasi moterys, kurios ką tik pagimdžiusios puola laikytis dietų. “Jeigu pagimdžiusi moteris maitina kūdikį savo pienu,  siūlyčiau nesiimti, nes labai daug energijos sunaudojama pieno pagaminimui, tai sudaro apie penkis šimtus kalorijų”, - sako dietologė. Žinoma, ji nepataria moterims valgyti už du ar už tris, bet gali daugiau save palepinti nei būdama nėščia. “Nėštumo metu moterys turi valgyti tik už save, nes daugelis tikrai priauga daug papildomo svorio,  kurį po to labai sunku numesti”, - pataria R.Stasytienė. 
 
Saikui – taip, riebalams – ne
 
O valgyti reikėtų saikingiau. Pirmiausia atkreipti dėmesį į riebalų kiekį maiste, kad produktai nebūtų per daug riebūs. Vaikeliui, kurį mama žindo, gauti  per daug riebalų irgi nėra sveika. Bene didžiausia klaida, kurią daro daugelis viršsvorį turinčių žmonių – kramsnojimas. “Negalima nuolat  kramsnoti, juk būna taip, kad pavalgėme pusryčius, po jų vėl kažką užkremtame, po pietų - vėl dar kažką įsimetame į burną ir taip be pabaigos. Dažniausiai kramsnojimui pasirenkame ne pačius geriausius maisto produktus, o kokius nors traškučius, duoniukus ir t.t.”, - sako dietologė R.Stasytienė. Pusę bėdos, jei išalkusi sutriaukšite obuolį ar morką, bet ne riešutų ar traškučių saują.
 
Penki maitinimai per dieną...
 
Penki maitinimai per dieną... kalbame ne apie kūdikį, o apie mamą. Dietologė R.Stasytienė pataria nustatyti sau režimą: tarkime penki pavalgymai per dieną. Pavalgius reikia stengtis bent kokias tris valandas nieko nevalgyti, o tik gerti daug vandens, nes pieno gamybai yra labai reikalingi skysčiai. Siūloma išgerti iki trijų litrų per dieną vandens arba arbatų. “Jeigu susidarys ritmas, bus labai gerai, bet paprastai tie kūdikiai neleidžia mums susidaryti jokio grafiko, todėl reikėtų bandyt, jeigu tai yra manoma,  prie tam tikro valgymo ritmo pripratint ir kūdikį, o pačiai pavalgyti per pertraukas, kai kūdikis jau būna sotus ir laimingas, o gal net ir miega”, - sako dietologė R.Stasytienė.
 
Baigiau maitinti, kaip numesti dešimt kilogramų?
 
Pasak dietologės, pagrindinė klaida, kad moterys puola laikytis dietų, badauti. Daug svarbiau yra valgyti, suvokiant, ką suvalgo ir kiek suvalgo. Reikia sugebėti pavalgyti, bet taip pavalgyti, kad maistas patenkintų visus organizmo poreikius, bet jo nebūtų per daug. “Stebėkite svorio pokyčius bent kartą per savaitę. Jeigu darote viską teisingai, turite  valgymo režimą, nepersivalgote, nevalgote greito maisto, o daugiau natūralių maisto produktų, svoris turėtų  stabilizuotis, jeigu jis buvo labai padidėjęs, apie pusę kilogramų  jau turėtų sumažėti”, - sako dietologė R.Stasytienė. Laikantis drastiškos dietos, galima numesti ir po du kg per savaitę, bet didelė tikimybė, kad tie kilogramai labai greitai sugrįš. Jei po savaitės jums pavyksta dar 400-500 g. sumažinti svorį, reiškia, kad esate  teisingame kelyje.  Dar labai pravartu analizuoti, kada apetitas labai išauga, kada norisi daugiau pavalgyti. Tai žinodamos, galite prieš valgymą išgerti vandens ar natūralių sulčių. Tada kur kas mažiau sutalpinsite maisto.  ”Jeigu po savaitėlės svoris dar sumažės, viskas daroma teisingai. Paprastai moteris netrukus pradeda nenorėti neteisingo maisto, tad svoris pamažu ir mažėja”, - sako dietologė R.Stasytienė.
 
Dienos racione – visavertis maistas
 
Kas yra visavertis maistas? Pasak dietologės R.Stasytienės,  tai kuo mažiau  perdirbtas, daugiau natūralus maistas, kuriame yra pakankamai baltymų, angliavandenių, ne per daug riebalų. “Anngliavandeniai turėtų būti irgi ne rafinuoti. Jeigu tai yra ryžiai, tai ne balti ryžiai,  o laukiniai, nepoliruoti natūralūs ryžiai. Pavyzdžiui, batonas yra labai rafinuotas angliavandenis, o grūdėta duona, kuri nors ir turi kalorijų, jinai yra nerafinuotas produktas”, - dietologė R.Stasytienė. Pasak dietologės, jeigu moteris valgo daugiau  nerafinuotų angliavandenių, daugiau daržovių, iš mėsos ar žuvies gauna baltymų, jei visa tai yra liesa, teisingai paruošta, tada jinai gali suvartoti ir daugiau kalorijų nei rekomenduojama norint atsikratyti viršsvorio, bet svoris jai krenta. Pats kūnas gražėja, stangrėja. “Jeigu mes tik skaičiuosime kalorijas, ir nežiūrėsime, ką aš valgome, pavyzdžiui, galiu suvartoti 1200 kalorijų per parą, suvalgiau bandelę (300 kcal) šokoladuką (300 kcal) obuolį, daržoves, kadangi sveika... Šitaip valgant gal tas svoris ir krenta, bet kūnas darosi negražus, toks minkštas”, - dietologė R.Stasytienė. Ateis toks metas, kai svoris nebekris, nes organizmas negauna visų tų maistingų medžiagų, kurias turi gauti, todėl pradės kaupti atsargas.
Vertingą maistą reiktų pabandyti susiskirstyti į kokius keturis penkis maitinimus per dieną, nes jeigu žmogus valgo du kartus per dieną, jisai peralksta ir paskui vakare labai nori valgyti, tad gresia persivalgymas, o tai yra blogiausia.
 
Ar veiksmingas nevalgymas po 18 valandos?
 
Pasak dietologės R.Stasytienės, nevalgymas po 18 val. ne visada pasiteisina, tinka tikrai ne kiekvienam žmogui. “Jeigu moteris visą dieną dirba, šeštą valandą grįžta namo, išvargusi, nori atsipalaiduoti, o viena iš atsipalaidavimo priemonių jai yra būtent skaniai pavalgyti, tai gali būti labai sunku psichologiškai: kokia aš vargšė - net ir šito malonumo negaliu sau leisti...” – sako dietologė R.Stasytienė. Tačiau, jeigu moteris dieną sugeba laikytis maitinimosi rėžimo, valgo pusryčius, pietūs ir pavakarius, tai ir didelio poreikio  valgyti po 18 val. nėra, nes pakankamai sotus, užtenka kalorijų, organizmo poreikiai patenkinti. “Jeigu įpranta neapsunkintu skrandžiu eiti miegoti, tai tikrai puiku”, - dietologė R.Stasytienė.  
 
Nieko nebus, jei nejudėsi
 
Dietologė sako, kad jeigu žmogus sportuoja, jam daug lengviau laikytis valgymo plano. Pasikeičia, pagreitėja sportuojančio žmogaus medžiagų apykaita, tada jisai pradeda norėti valgyti dažniau, pradeda rinktis teisingesnius maisto produktus, nes nuo saldainiuko bus sotus dešimt minučių, o nuo grūdėtos duonos riekelės jisai bus sotus pusvalandį mažiausiai. Ir dar pasirinkus tinkantį ir patinkantį sportavimo būdą, apima labai geras jausmas, kad darai sau gera, jog esi valingas, randi laiko savimi pasirūpinti. Pasitikėjimas savimi ir mokėjimas save mylėti neabejotinai puikus ginklas kovojant su tais prakeiktais kilogramais J
 
Ponios Irenos patarimas:
 
Pavasaris yra toks laikas, kai mūsų organizmams labai trūksta vitaminų, įvairių mineralinių medžiagų, patarčiau rytais gerti vaisių kokteilius. Labai toks yra geras receptas: vienas greipfrutas, keturi apelsinai, du bananai. Ir sotu, ir maistinga, ir jokių kalorijų. Rytais išgerti puodelį ar stiklinę suplakto kokteilio, tai tikrai iki pietų nereikės nieko valgyti. Daugiau žalumynų, jau atsirado salotyčių, atsirado ridikėliai, valgyti tokius. Vengti angliavandenių, tai pagrindinis principas.
 
Auksė KontrimienėKomentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentaraixx Data: 2012-07-14 18:07:03
nu jau nesekit pasaku,kad kokteiliuose nera kaloriju.sudekite tuos vaisius ir paziurekite kiek ju gausis

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą