Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mamos kampelis > Pasirūpink savimi > Sunkiai nuspėjama, bet išvengiama
Dalintis

Kai gimsta vaikutis, negalima nė akimirkai pamiršti ir savęs. Tinkamas gyvenimo būdas ar dietos negali garantuoti, kad moteris visada bus sveika. Kai kurios ligos, viena iš jų – vėžys, nežinia kada ir iš kur ateina. Net ir pavadinimas šios ligos kaip gyvūno, kuris vaikšto atbulai, o tai reiškia – sunkiai nuspėjamai...
 
Iš onkologinių ligų pagal paplitimą pasaulyje antrą vietą užima gimdos kaklelio vėžys. Europos Sąjungoje pagal mirštamumą nuo gimdos kaklelio vėžio, deja, pirmauja Lietuva.
 
Plačiau apie šią ligą ir kaip jos išvengti, kalbamės su Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos prezidente docente dr. Audrone Arlauskiene.


Kas yra gimdos kaklelio vėžys?
 
Gimdos kaklelio vėžys – tai liga, kuria gali susirgti bet kurio amžiaus moteris. Jis prasideda pačiame gimdos kaklelyje – tai yra gimdos dalyje, kuri atsiveria į makštį, – ir negydomas gali tapti mirties priežastimi.
 
Kaip dažnai sergama gimdos kaklelio vėžiu?
 
Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys yra antrasis iš dažniausių moterų onkologinių susirgimų. Lietuvoje 2005 m. jis diagnozuotas daugiau nei 500 moterų.
 
Kas sukelia gimdos kaklelio vėžį?
 
Įrodyta, kad gimdos kaklelio vėžį sukelia lėtinė onkogeninių žmogaus papilomos viruso tipų infekcija. Šis virusas labai paplitęs. Nustatyta 15 onkogeninių ŽPV tipų, o 16 ir 18 tipai sukelia iki 71,5 proc. visų infekcijų. Kiti dažniausiai pasitaikantys – 31 ir 45 tipai; visi jie sukelia iki 80 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų.
 
Kas rizikuoja susirgti gimdos kaklelio vėžiu?
 
Tiek jaunos, tiek vyresnio amžiaus moterys rizikuoja susirgti gimdos kaklelio vėžiu dėl naujos arba kartotinės žmogaus papilomos viruso infekcijos. Įrodyta, kad net iki 80 proc. visų moterų bent kartą per savo gyvenimą užsikrės žmogaus papilomos virusu. Rizika prasideda nuo pat pirmųjų lytinių santykių.
 
Ar gali prezervatyvai apsaugoti nuo žmogaus papilomos viruso?
 
Deja, prezervatyvai negali visiškai apsaugoti nuo žmogaus papilomos viruso, nes jis gali būti perduodamas tiesiog liečiantis genitalijų srities odai.
 
Ar ŽPV infekcija yra išgydoma?
 
Pakitimai, kuriuos sukelia žmogaus papilomos virusas, gali būti nustatomi patikros metu paėmus citologinį Pap tepinėlį. Tačiau toks metodas, nors ir labai geras, negali nustatyti visų pokyčių. Pokyčiai, priklausomai nuo jų laipsnio, gydomi chirurginiu būdu, jonizuojamąja spinduliuote arba chemoterapija.
 
Ar yra kitokių prevencijos priemonių?
 
2007 m. Lietuvoje jau prieinamos vakcinos nuo gimdos kaklelio vėžio.
Naujomis prevencijos priemonėmis turėtų susidomėti kiekviena moteris, kuri rūpinasi savo sveikata. Jums reikėtų kreiptis į savo ginekologą ar šeimos gydytoją ir pasikalbėti apie naujausią apsaugą nuo gimdos kaklelio vėžio.
Taip pat labai svarbu reguliariai atlikti citologinį gimdos kaklelio tepinėlio tyrimą. Dėl jo reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją ar akušerį-ginekologą.
 
Faktai
 
Kas 2 minutės pasaulyje nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris.
 
 
Gimdos kaklelio vėžys – baisi nelaimė, kurios kaltininkas – žmogaus papilomos virusas.
 
 
Gimdos kaklelio vėžio diagnozė kiekvienai moteriai sukelia didžiulį psichologinį stresą ir socialinio gyvenimo pokyčius.

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą