Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mamos kampelis > Įdomieji skaitiniai > Kodėl Lietuvoje mažėja vaikų?
Dalintis

Turbūt esate girdėję seną lietuvišką posakį: žmogus per savo gyvenimą turi pasodinti medį, pastatyti namą ir užauginti sūnų. Namus statome, šalia ir medžių pasodiname, bet gimdyti vaikų tikrai neskubame. Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje vaikų nuolat mažėja. Kodėl nebenorime gimdyti ir auginti vaikų?
 
Noriu pagyventi sau

Šarūnė - jauna ištekėjusi moteris, bet vaikams jos ateities planuose vietos kol kas dar nėra. “Lietuvaitės pradeda gimdyti 18 metų, vis baigusios mokyklą, neturi nei pagrindo po kojomis, nei mokslus baigusios. Man dabar 25 metai, bet aš dar mažiausiai 5 metus nesiruošiu gimdyti”, - pasakoja Šarūnė.
Jiedu su vyru jau įsigijo namą, neblogai uždirba, daugiau negu statistinis vidutiniokas. Šarūnė mano, kad vaikai – tai tik papildomos išlaidos, papildomas rūpestis, todėl jiedu su vyru nori dar pagyventi sau, savo malonumui. Šarūnę stabdo ir tokia aplinkybė, ji dirba kūrybinį darbą, tad didžioji dalis atlyginimo jai išmokama honorarais, kurie niekaip neatsispindi Sodros išmokose. “Nelabai įsivaizduoju, kaip galėčiau pagimdžiusi vaiką gyventi iš minimumo”,- skaičiuoja jauna moteris.
 
Gerai gyventi ir niekuo nesirūpinti
 
Gausių šeimų bendrijos pirmininkė Angelė Kostagrizienė pastebi, kad Lietuvos šeimos labai sparčiai modernėja. Jauni žmonės neskuba tuoktis, o juo labiau gimdyti vaikus. “Santuoka neretai nukeliama vėlesniems metams, - sako A.Kostagrizienė,- žmonės pirmiausia nori susikurti materialinę gerovę, apsirūpinti būstu, pasiekti karjeros aukštumų, o tik tada pradeda galvoti apie šeimą”. Jos teigimu, žmonės tampa racionalesni, materialistai. “Neretai pasitaiko, kad moterys, nusprendusios gimdyti vėliau, po kurio laiko iš viso nusprendžia nebegimdyti, nes gerai gyvena, nereikia niekuo rūpintis”, - sako pašnekovė.
 
Būti mama - mada?
 
Šeimos gydytoja Jūratė Pauparienė pataria moterims gimdyti, bent jau viena arba du kartus. “Nėštumas ir gimdymas atitinka moters prigimtį ir gamtos jai deleguotas funkcijas”, - sako gydytoja. Jo nuomone, negimdžiusios ir neturinčios vaikų moterys išgyvena psichologinį diskomfortą, jos ilgisi to kūdikio, kurio neturi, padidėja onkologinių ligų (krūties, gimdos kaklelio, kiaušidžių vėžio)  tikimybė.
 
Psichologai pastebi tokią negerą visuomenėje vyraujančią nuostatą, kad būti mama yra tiesiog nemadinga, o viešai prisipažinti, kad esi namų šeimininkė ir tavo vienintelis rūpestis auginti vaikus, galima sakyti, gėda. Televizija, populiarūs žurnalai formuoja patrauklų visai kitokios moters įvaizdį. Madinga yra visada skubanti ir neturinti laiko, karjeros aukštumų siekianti moteris.
 
Daina augina 5 vaikus. Ji įsitikinusi, kad jokia karjera negali atstoti motinystė džiaugsmo. “Tikriausiai aš priklausau tam moterų tipui, kurioms motinystė užpildo visą gyvenimą. Būdama mama aš randu savirealizaciją visose srityse,  – sako Daina. - Daug ko nemoku, susiduriu su daugybe problemų, pavargstu, bet puikiai suprantu, jog svarbiausia atsirinkti tai, kas svarbiausia”.
Ji sako nesureikšminanti buities, nes tikrai nėra svarbiausia, kad vaikas būtų aprengtas būtinai išlygintais rūbeliais ir 5 kartus pamaitintas karšta sriuba. Svarbiausia, kad randame laiko pabendrauti, turime laiko atsakyti vaikui į klausimus tada, kad jie jam iškyla. “Vaikas jaučiasi labai saugus, kai visą laiką šalia yra suaugęs žmogus, - sako Daina, - labai smagu būti mama, bet tai nėra taip paprasta”. Reikia tobulėti, “augti” kartu su vaikais, neapkerpėti ir būti įdomiai.
 
Kiek kainuoja užauginti vaiką?
 
Nedidukėje apklausoje, kurią atlikome interneto svetainėje www.mamosdienorastis.lt, klausėme, kodėl gimdome vis mažiau vaikų. Beveik visos mamos nurodė finansinę priežastį: būtų daugiau pinigų, gimtų daugiau vaikų. Du berniukus auginanti Inga sako niekaip negimdysianti trečiojo vaiko, nes išlaidos, nors vaikai dar maži, yra tikrai nemažos. Ji su nerimu laukia to laiko, kai vaikus reikės pradėti ugdyti, nes būreliai yra itin brangūs.
Inga įsitikinusi, kad toli gražus neužtenka paleisti vaikus į pasaulį, reikia jiems daug ir duoti. “Kažkada skaičiau amerikiečių tyrimus, kieki šeimai kainuoja užauginti vaiką nuo gimimo iki pilnametystės. Tai už tą sumą Amerikoje galima nupirkti visai neprastą namą”, - sako mama Inga.
 
Valstybė kiekvienais metai skiria vis didesnę paramą, bet daugeliui jaunų moterų teko susidurti su darbdavio požiūriu, kuris iš jų apsidžiaugė sužinojęs, kad jo darbuotoja išsiruošė motinystės atostogų? Ir kaip sunku ištverti kolegų ir viršininko nebylius priekaištus, kai vėl tenka imti nedarbingumo lapelį vaikučiui slaugyti. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad pastaruoju metu tampa svarbus “Darbo aplinkos palankumo šeimai” terminas.
Apie tai diskutuojama ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje. “Dirbant ir turint vaikų, turi būti sudaromas lankstus darbo grafikas, žmonės neverčiami dirbti viršvalandžių, reikėtų atsižvelgti sudarant atostogų grafiką, kitaip tariant draugiška šeimai darbo aplinka yra būtina, jeigu mes norime, kad Lietuvoje gimtų daugiau vaikų”, - sako V.Blinkevičūtė.
 
Viengungių mokestis
 
Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas atkreipia dėmesį į dar vieną priežastį, kodėl šeimos nesiryžta gimdyti vaikų – tai būstas. Žmonės, kurie turi didesnes pajamas, būsto klausimą sprendžia sėkmingai, valstybė kompensuoja dalį palūkanų. Apie tai byloja nemažėjantis statybų bumas.
“Išlieka problema su tais, kurie neturi tokių pajamų, todėl reikalingas taip vadinamas socialinis būstas, - sako A.Sysas, - pridaryta daug klaidų. Padarėme visus šeimininkais, Lietuvoje 4 kartus daugiau žmonių turi nuosavą būstą nei turtingoje šalyje Danijoje”. Pasak Seimo nario, kai kuriems žmonėms sunku išlaikyti nuosavą būstą, o valstybė jiems negali pasiūlyti socialinio būsto. Todėl politiko teigimu, valstybė turės žengti šį žingsnį ir skirti žymiai daugiau pinigų socialiniam būstui.
 
Du vaikus auginanti mama Monika įsitikinusi, kad nenorintys kurti šeimos ir auginti vaikų žmonės turėtų mokėti viengungių mokestį. “Pažįstu porą, kuri jau penkeri metai gyvena kartu. Vaikų jie neturi ne todėl, kad negali, o tiesiog nenori. Jie jauni, jie nori keliauti, pamatyti pasaulį, sutvarkyti savo buitį. Ir jie, ir mes uždirbame panašiai, todėl mes, augindami du vaikus, sau galime leisti kur kas mažiau nei jie: mes tikrai negalime du kartus per metus atostogauti užsienyje”, - pasakoja Monika.
Ji mano, kad viengungio mokestis sulygintų abi šeimas, nes juk senatvėje būtent jos vaikai turės uždirbti pensijas ir savo tėvams, ir tai bevaikei šeimai, kuri gyveno savo malonumui.
 
Sunku prognozuoti, ar viengungių mokestis išgąsdintų užkietėjusius viengungius, tegu prognozuoja specialistai. Mums belieka pasidžiaugti, kad gimstamumo kreivė, dvylika metų negailestingai važiavusi žemyn, pagaliau stabtelėjo, 2006 metais gimė keliais šimtais vaikučių daugiau nei 2005 metais. Panašių rezultatų tikimasi ir šiais metais.
 
Auksė Kontrimienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentarai 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą