Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 
> Antibiotikai negydo virusų !? Dalintis

Ar gydytojai nepiktnaudžiauja skirdami vaikams antibiotikus? Ką tėvams reikėtų žinoti apie gydymą antibiotikais? Ir kodėl karščiuojantį vaiką reikia vežti į polikliniką? Į šiuos klausimus atsakys Higienos instituto Visuomenės sveikatos tyrimų skyriaus vedėja dr. Rolanda Valintėlienė.
 
Ar medikai ne pernelyg dažnai vaikams skiria antibiotikus?
 
Higienos institute atlikti tyrimai rodo, kad antibiotikai Lietuvoje skiriame tikrai dažnai. Yra nemažai situacijų, kai jie skiriami per dažnai. Antibiotikai tai yra vaistai, kurie veikia bakterijas, neveikia virusų. Tad jie turėtų būti naudojami tik bakterinių infekcijų gydymui. Tarkim, vaikams kvėpavimo takų infekcijas, ypatingai viršutinių kvėpavimo ligų infekcijas, dažniausiai sukelia virusai. Antibiotikai tokių infekcijų gydymui neturėtų būti skiriami.
 
Ar gydytojas gali nuspręsti apžiūrėjęs vaiką, kokios kilmės yra infekcija? Juk jų simptomai yra labai panašūs...
 
Bakterijos ir virusai yra labai maži, be abejo, gydytojai jų matyti negali. Norint įsitikinti, ar infekcija yra virusinė, ar ją sukėlė bakterijos, reikalingi tyrimai. Mikrobiologiniai tyrimai yra tikslesni, bet ir bendrieji kraujo tyrimai gali parodyti jei ne patį ligos sukėlėją, tai bent jau leidžia  diferencijuoti, ar infekciją sukėlė virusas, ar bakterijos. 
 
Gydytojai ne visada skiria tyrimus, gal tėvai turėtų tiesiog jų reikalauti?
 
Tėvai turėtų rūpintis savo vaiko sveikata, domėtis. Kitose šalyse atlikti tyrimai rodo, kad gydytojo sprendimą dažnai įtakoja ir tėvų nuomonė: ar reikalingas tyrimas, ar reikalingi antibiotikai. Manau, kad tėvai galėtų būti aktyvesni, teirautis, kodėl vienu ar kitu atveju yra skiriami antibiotikai, ar tikrai yra patvirtinimas, kad jais gydoma bakterinė infekcija.
 
Kodėl medikai skuba skirti antibiotikus, o ne bando virusinių ligų gydyti kitais būdai? Paprastai, jei vaiko karščiavimas nepasibaigia per tris dienas, gydytojai dažniausiai paskiria antibiotikus.
 
Kai prasideda peršalimų laikotarpis, gydytojų krūviai yra labai dideli. Nedrįsčiau sakyti, kad visi medikai neskiria tyrimų, pagal galimybes jie yra skiriami. Kad paprasčiau būtų tą padaryti, siūlyčiau tėvams ne kviestis gydytoją į namus, o vykti su sergančiu vaiku pas gydytoją į polikliniką ar šeimos medicinos centrą, nes tik ten yra visos diagnostikos galimybės. Tyrimai gali būti atlikti  tik tuomet, kai vaikas atvyksta į gydymo įstaigą. Deja, į namus atėjęs gydytojas tokių galimybių neturi.
 
Kuo pavojingi yra antibiotikai?
 
Kaip ir kiti vaistai, antibiotikai turi įvairių pašalinių reiškinių. Tačiau vienas iš pagrindinių tų nepageidaujamų reiškinių yra tai, kad antibiotikai žudo ne tik patogenines ligą sukeliančias bakterijas, bet ir gerąsias žmogaus mikrofloros bakterijas: žarnyno bakterijas, odos bakterijas. Todėl  sutrinka kai kurios organizmo funkcijos. Dar viena blogybė, kad antibiotikai, žudydami gerąsias bakterijas, skatina atsparių antibiotikams bakterijų atsiradimą. Atsparios antibiotikams bakterijos gali būti perduodamos ir kitiems šeimos nariams, kitiems žmonėms. Jeigu tokios atsparios bakterijos sukels infekciją, jas gydyti bus labai sudėtinga, reikės dar stipresnių antibiotikų, galbūt netgi gydymo ligoninėje.
 
Kuo pavojingas nebaigtas gydymas antibiotikais?
 
Ir nebaigtas antibiotikų kursas, ir savo nuožiūra sumažinta antibiotikų dozė skatina atspariųjų vaistams bakterijų atsiradimą. Paskirus gydymą antibiotikais, jeigu jis yra reikalingas, labai svarbu laikytis gydymo dozės, vaistų gėrimo cikliškumo. Jeigu vaistas paskirtas gerti du kartus per dieną, jis ir turi būti geriamas du kartus. Jeigu tris - tai tris kartus. Kartais simptomai nusilpsta anksčiau, bet laikytis gydymo kurso yra būtina. 
 
O kaip yra kitose šalyse?
 
Lyginant Lietuvą su kitomis Europos valstybėmis, vienur antibiotikai yra vartojami dažniau, kitur  rečiau. Lyginantis skandinavais, mūsų gydytojai dažniau skiria antibiotikus pneumonijos, kvėpavimo takų uždegimų, bronchito ar tonzilito atvejais. Iš mūsų tyrimo matyti, kad tyrimai atliekami dar nepakankamai dažnai, nors situacija gerėja. Kita mūsų visuomenės yda yra tai, kad žmonės yra linkę patys gydytis antibiotikais. Žmonės, sukarščiavę, blogiau pasijutę, norėdami greičiau pasveikti, skuba vartoti antibiotikus. O jų labai dažnai turime namuose, likusių nuo praeito gydymo, nebaigto gydymo. Šioje srityje (save begydantys antibiotikais) mes esame pirmaujantys Europoje, žodžiu mes esame blogoje situacijoje. Turime keistis patys, turime gauti daugiau informacijos apie antibiotikų žalą ir būti konservatyvesniais spęsdami, ar juos vartoti. 
 
Čia kaltas visuomenės neišprusimas?
 
Per mažai savo sveikata domisi žmonės, medikai taip pat nėra suinteresuoti skleisti informaciją. Mes, lietuviai, pasižymime tuo, kad nesame tauta, kuri labai jau domisi savo sveikata. Naujos tendencijos, nevartoti antibiotikų, kai jų iš tiesų nereikia, galėtų būti viena iš tokių sričių.
 
Kada antibiotikų jau neįmanoma išvengti?
 
Kaip minėjau, antibiotikai turi būti skiriami tuomet, kai yra bakterinė infekcija, kai žinoma, kad infekciją sukėlė bakterijos. Sprendžia gydytojas.  Yra tokių bakterinių infekcijų, kurios medicinoje vadinamos savaime praeinančiomis infekcijomis. Tarkim, mikoplazmos, kurios dažnai vaikams sukelia kvėpavimo takų infekcijas, yra priskiriamos prie savaime praeinančių infekcijų. Tad ne visais atvejais nustačius šias bakterijas, yra reikalingi antibiotikai. Konkrečios ligos atveju sprendimą priima gydytojai.
 
 Auksė Kontrimienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą