Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 
> Donorystė Dalintis

APIE KRAUJO DONORYSTĘ
 
Donoras yra pagrindinis šaltinis kraujui gauti. Donore – lotyniškai duoti, dovanoti.
Kiekvienas mūsų šalies pilietis turi teisę į nemokamą gydymą krauju, jo komponentais bei preparatais, todėl turime propaguoti nemokamą donorystę. Tik neatlyginamas kraujo davimas donorui teikia moralinį pasitenkinimą.
Savanoris donoras – tai asmuo, kuris duoda kraujo, plazmos arba forminių elementų savo noru, negaudamas už tai atlygio pinigais ar kita materialine forma.
 
Donoras gali būti atleistas nuo darbo tik tą dieną, kai duoda kraujo. Donoras po kraujo davimo gali būti vaišinamas užkandžiais, apdovanojamas atminimo dovanėlėmis, neturinčiomis materialinės vertės (vadovaujantis Lietuvos Respublikos kraujo donorystės įstatymu). Donorystė – tai kraujo, plazmos ar kitų kraujo komponentų, kurie bus naudojami gydymo tikslams, davimas.
Pagrindinis donorystės bruožas – savanoriškumas. Niekas negali priversti žmogaus duoti kraujo. Jis pats turi tam pasiryžti. Asmuo, pareiškęs norą duoti kraujo, privalo medicininio patikrinimo metu pateikti visus duomenis apie esamas, persirgtas ligas.
 
Rekomenduojama, kad donoras būtų ne jaunesnis kaip 18 metų ir ne vyresnis kaip 65 metų. Donoro pulsas turi būti reguliarus – 50–110 k./min, arterinis kraujo spaudimas ne didesnis kaip 180/100 mmHg. Hemoglobino turi būti: moterims ne mažiau kaip 125 g/l, vyrams – 135 g/l. Vyrams leidžiama duoti kraujo ne daugiau kaip 5 kartus per metus, moterims – ne daugiau kaip 4 kartus. Tiek vyrams, tiek moterims tarp kraujo davimo turi būti ne mažesnė kaip 2 mėnesių pertrauka. Vienkartinė standartinė kraujo davimo dozė 450 ml (±10 proc.).
 
Per savaitę iš donoro plazmos galima paimti ne daugiau kaip 1 litrą, o per metus – ne daugiau kaip 15 litrų.
Kai donoras duoda tik plazmos, jis vadinamas plazmos donoru. Procedūra, kurios metu iš donoro paimama plazma, vadinama plazmofereze. Tarp plazmoferezės procedūros ir kraujo donorystės turi būti ne mažesnė kaip 48 valandų pertrauka, o tarp kraujo donorystės ir vėliau atliekamos plazmoferezės turi praeiti ne mažiau kaip 1 mėnuo.
 
Donoru gali būti tik sveikas žmogus. Prieš kraujo davimą svarbus vaidmuo tenka mitybai: reikėtų vengti valgyti aštrių, riebių maisto produktų (kiaušinių, majonezo, riebios mėsos, silkių, keptų bulvių, tarkuotų bulvių patiekalų, picos, traškučių ir pan.). Būtina vartoti daug skysčių: dvi tris dienas prieš kraujo davimą reikia išgerti iki 3 litrų. Geriausia tinka vanduo arba negazuoti gaivinamieji gėrimai. Nepiktnaudžiauti kava. Taip pat prieš kraujo davimą reikėtų nerūkyti 10–12 val.
 
Absoliučios donorystės kontraindikacijos: AIDS, autoimuninės, onkologinės ligos, epilepsija, cukrinis diabetas, širdies ydos, išeminė širdies liga, aritmija, trombozė, tuberkuliozė, venerinės ligos, hepatitas, alkoholizmas, narkomanija, lėtinės inkstų, kvėpavimo sistemos ligos. Laikinas kontraindikacijas nustato gydytojas, apžiūrintis donorą. Reikia atkreipti dėmesį, jog po vakcinacijos turi praeiti tam tikras karantino periodas, kad žmogus galėtų būti donoru.
 
Ruošiantis kraujo ar jo komponentų perpylimo operacijai, kad būtų išvengta galimo neigiamo poveikio, taikomos profilaktikos priemonės. Patikrinamos kraujo saugojimo sąlygos, terminai. Kraujas laikomas buitiniuose šaldytuvuose nuolatinėje +4°C(±2°C) temperatūroje ne ilgiau kaip 21 parą, jeigu jis paruoštas stikliniuose induose su konservantu glugiciru arba citroglukofartatu.
 
Dabar dažniausiai kraujas laikomas plastikiniuose induose su konservantu CPDA, į kurio sudėtį įeina dekstrozė, adeninas. Toks kraujas gali būti saugomas 35 paras. Šaldytuve, kuriame saugomas kraujas, turi būti termometras (2 kartus per parą termometro duomenys turi būti užrašomi į žurnalą). Kiekvieną dieną saugomą kraują būtina apžiūrėti. Parenkant terpę transfuzijai, itin svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar tara hermetiška, ar etiketė teisinga, kokie galiojimo terminai, ar nėra makroskopinių pakitimų. Konservuoto kraujo plazma turi būti skaidri, gelsvo atspalvio, tarp globulinės masės ir plazmos turi būti aiški riba.
 
Nesvarbu, kada buvo nustatyta kraujo grupė, paskutinį kartą prieš perpilant kraują, būtina:
1. Dar kartą patikrinti ligonio kraujo grupę(ABO).
2. Patikrinti donoro kraujo, esančio flakonuose arba maiše, grupę.
3. Atlikti tapatumo mėginį (pagal ABO sistemą).
4. Atlikti tapatumo mėginį (nustatyti rezus faktorių).
5. Atlikti biologinį mėginį.
 
Net ir labai stropiai tiriant donorus negalima garantuoti, kad perpilant kraujo žmogus neužsikrės kokia nors pavojinga liga.
Donorų kraujas dažniausiai tikrinamas dėl hepatito C ir B, AIDS, sifilio. Tačiau net ir moderniausia aparatūra negalima nustatyti ligos pačioje jos pradžioje. Šito negali žinoti net pats donoras, nors dažnai tik dėl pinigų duodantys kraujo asmenys nėra linkę sakyti visos tiesos apie savo sveikatą. Tiriant donorų kraują ieškoma antikūnų ligą sukeliantiems virusams, tačiau ne visada šiuos antikūnus galima nustatyti, nes kraujyje jie pradeda gamintis tik po tam tikro laiko.
 
Tik ką užsikrėtęs donoras pats dar neserga, bet per savo kraują jau gali platinti ligą. Pavyzdžiui, užsikrėtusio hepatito C virusu žmogaus kraujyje antikūnai pradeda gamintis tik po 3–6 mėnesių nuo susirgimo pradžios, o AIDS virusu – dar vėliau, po pusės metų. Be to, dėl hepatito C viruso donorų kraujas tikrinamas tik nuo 1992 metų. Iki tol niekas nemanė, kad ši liga gali būti perduodama per kraują. Galbūt po kelerių metų mokslininkai nustatys naujų ligų, apie kurias dabar nieko nežinome, tačiau perpilant kraują jos gali būti platinamos.
 
Parengė Deimantė Končiuvienė
Šaltinis: www.donoryste.lt

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą