Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 
> Vaikų dantukų priežiūra Dalintis

 

Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad visame pasaulyje  per 60 %  trimečių ir  78 % penkerių–šešerių metų vaikų dantys yra pažeisti ėduonies ir vaikai kenčia dantų skausmą. Tik kas aštuntas ikimokyklinio amžiaus vaikas yra lankęsis pas datų gydytojus.
 
Ypatingai dantims pavojingas saldus maistas bei saldūs gėrimai ( net natūralios sultys ). Burnoje esančios bakterijos cukrų per 20 minučių paverčia tam tikra rūgštimi, kuri graužia dantų emalį, vystosi dantų ėduonis ( kariesas ), atsiranda nemalonus burnos kvapas. Todėl labai svarbu įprasti sveikai maitintis, nustoti nuolat gurkšnoti vien tik limonadą, sultis bei kruopščiai valyti dantis.
 
Patarimai, kaip prižiūrėti kūdikių ir vaikų dantis
 
Vos išdygus pirmajam dantukui, būtina pasirūpinti jo valymu, nesvarbu, kad po kelerių metų jis iškris. O nuo šešerių pradedantys dygti pirmieji nuolatiniai dantys mums bus reikalingi visam gyvenimui. Todėl geriausias ir pigiausias būdas apsaugoti vaikų dantis - tinkamai juos prižiūrėti– išmokyti vaikus taisyklingai bei reguliariai valytis dantis.
 
Vaikų dantis valyti du kartus dienoje - ryte prieš ar po pusryčių ir vakare prieš einant miegoti. Kūdikiams pirmuosius dantukus valyti sudrėkintu marlės gumulėliu. Minkštas dantų šepetėlis bei vaikiška dantų pasta bus reikalinga tik išdygus krūminiams dantukams. Rekomenduojama iki trejų metų, kol vaikas dar nemoka  išspjauti pastos bei išskalauti burnos ertmės, naudoti dantų pastą be fluorido. Nuo trijų metų - vaikišką dantų pastą su fluoridu, o išdygus nuolatiniams dantims, vaikas turi naudoti suaugusiesiems skirtą dantų pastą. Pastos kiekis ant šepetėlio - kaip mažojo piršto nago dydis. Dantis privalu valyti 3 minutes. Svarbu nepamiršti dantų šepetėlio antrąja puse nuvalyti liežuvio, ant kurio taip pat kaupiasi  mikroorganizmai.
 
Vaikai turi patys stengtis valytis dantukus, tačiau tėveliai turi jiems padėti ne tik patarimais, kaip tai atliekama, bet ir imti dantų šepetėlį bei iš naujo kruopščiai valyti vaikų dantis.
 
Taip pat  pagal galimybes dantis vaikams išvalyti iš karto po saldinto ir rūgštaus maisto bei gėrimų vartojimo, kol rūgštys nesuminkštino danties emalio.
Vakare išsivalius dantis negalima vaikui duoti jokių saldžių gėrimų, tik vandens. Tokiu būdu bus išvengta “buteliuko” karieso.
 
Dantų šepetėlis turi būti keičiamas kas 2-4 mėnesiai, kol šereliai nepradėjo deformuotis.
 
Nuo 5m vaikai gali naudotis dantų krapštukais. Jais būtina po kiekvieno valgymo išsivalyti tarpdančius, o geriausia – naudoti specialų tarpdančių siūlą. Šių priemonių pagalba net iš siausiausių tarpdančių pašalinami maisto likučius bei mikroorganizmus. Rekomenduojama pasinaudoti tarpdančių siūlais vakare prieš valantis dantis, tada  į švarius dantų tarpus lengviau patenka dantų pastos fluoras.
Po valgio, kai nėra sąlygų išsivalyti dantų, tarpdančių, praverčia becukrė kramtomoji guma. Tai ypač patinka vaikams. Kramtant burnoje pagausėja seilių, kurios ir apvalo dantis.
 
Būtina du kartus per metus nuvesti vaikus pas vaikų odontologą, kuris  suteiks žinių apie burnos higieną bei atliks  profesionalias higienos procedūras. Dar laukiant gydytojo laukiamąjame, papasakoti vaikui, kas yra dantų gydytojas, ką jis daro, kokias žinias gali suteikti ir kaip pagydomi vaikų dantukai.
 
Paraginti  vaikus gerti vaisvandenius, kolos ir kitus saldžius gėrimus su šiaudeliu, kad šiaudelis burnoje būtų kuo giliau. Taip skystis per šiaudelį pateks iškar į gerklę, neskalaus dantų ir gėrime esanti rūgštis negrauš danties emalio.
 
Tėveliai dažnai klysta manydami, kad nereikia taisyti ėduonies pažeistų vaikų pieninų dantų. Juos būtina taisyti, nes tai pagrindas  dar neišdygusiems nuolatiniams dantims. Bet kokia infekcija burnos ertmėje yra pavojinga vaiko sveikatai.
 
Pagal užsienio spaudą parengė Kristina Fišienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą