Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Sveikata nuo A iki Ž > I - M > Kraujas – gyvybės eleksyras
Dalintis

Kraujo paskirtis – palaikyti žmogaus gyvybę. Šis stebuklingas skystis sudaro 6–7 proc. visos kūno masės. Kraujas per širdį, arterijas, venas ir kapiliarus išnešioja maisto medžiagas, hormonus, vitaminus, šilumą į organizmo audinius ir paima atliekamas medžiagas bei anglies dioksidą.
Kraujyje yra šiek tiek antikūnų, kurie gina organizmą nuo infekcijų. Netekus daugiau kaip 20 proc. kraujo, iškyla pavojus gyvybei.
 
Kraujas – kas tai yra?
Tai skystas organizmo audinys, kuris susideda iš ląstelinių elementų ir plazmos. Ląsteliniai elementai – raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai), leukocitai, trombocitai. Veikiant širdžiai ir įvairiems kitiems organizmo faktoriams, kraujas nuolat juda. Nepaprastai sudėtingas įvairiausio spindžio kraujagyslių tinklas sudaro kraujui galimybes kontaktuoti su visais organais bei ląstelėmis ir aktyviai dalyvauti medžiagų apykaitoje, neurohumoralinėje organizmo funkcijų reguliacijoje bei kitose gyvybiškai svarbiose organizmo veiklos srityse. Bet kokie kraujo pakitimai sutrikdo normalų organizmo funkcionavimą. Kraujas kaip veidrodis atspindi visus organizmo būklės pakitimus.
 
Kraujo ląstelės sudaro 45 proc., o skystoji kraujo dalis plazma – 55 proc. viso kraujo. Plazma – gelsvos spalvos skystis, kurį sudaro vanduo, baltymai, riebalai, angliavandeniai, vitaminai, hormonai, fermentai, mikroelementai. Vidutiniškai 1/13 – 1/14 kūno svorio sudaro kraujas, taigi žmogaus organizme jo teka apie 5 litrus. Šiame tūryje yra 25–30 bilijonų eritrocitų, 50 000 milijonų leukocitų ir 1–2 bilijonai trombocitų.
Organizme yra kraujo gamybos organai, kuriuose nuolat gaminami kraujo forminiai elementai. Dėl to kraujas nuolat atsinaujina, pasipildo. Šie procesai aktyviausiai vyksta kaulų čiulpuose, limfiniuose mazguose.
 
Eritrocituose yra kvėpavimo pigmentas hemoglobinas, kuris transportuoja deguonį iš plaučių į audinius, o iš pastarųjų į plaučius neša anglies dvideginį.
Leukocitai saugo organizmą, jie naikina bakterijas, mikrobus, taip pat gamina antikūnus, galinčius kovoti su mikrobais.
Kraujyje yra antigenų (baltymų kompleksai) ir antikūnų (globulinai), pagal kuriuos nustatomos kraujo grupės.
Kraujas reguliuoja pusiausvyrą tarp krešėjimą skatinančios ir krešėjimą stabdančios sistemos. Dėl to kraujas nesukreša ir būna gyvybingas. Kraujo krešėjimo procese dalyvauja 13 faktorių bei daugybė kitokių medžiagų.
 
Kraujo grupių suderinamumas
Dar senų senovėje buvo pastebėta, kad sumaišius skirtingų žmonių kraują kartais jis sukreša, kartais – ne. Tai priklauso nuo to, kokių grupių kraujas buvo sumaišytas. Kraujo grupė nustatoma pagal dvi sistemas: ABO ir rezus. Pagal ABO sistemą skiriamos keturios kraujo grupės: O(I), A(II), B(III) ir AB(IV). Jeigu sumaišomas dviejų nesiderinančių grupių kraujas, vienos kraujo grupės antikūnai sulipina kitos kraujo grupės raudonuosius kūnelius – žmogus gali mirti.

Rezus sistema pagrįsta agliutinogeno rezus (Rh) buvimu eritrocituose. Šį agliutinogeną turinčio žmogaus kraujas yra rezus teigiamas, o neturinčio – rezus neigiamas. Daugumos žmonių kraujas yra rezus teigiamas. Dėl rezus nesuderinamumo gali gamintis antikūnai rezus faktoriai. Labai pavojinga rezus teigiamo žmogaus kraują perpilti rezus neigiamam žmogui.

Kraujas ir iš jo gaminami medikamentai pasižymi dideliu gydymo efektu, jų paklausa kasmet auga. Gydymas krauju, jo komponentais bei preparatais yra susijęs su daugybe mokslinių, biologinių, socialinių problemų, iš kurių svarbiausia – donorystės.
 
Šaltinis: www.donoryste.lt

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentaraijonas Data: 2015-11-28 22:11:17
Parasykit kas gamina kraują!!!

 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą