Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Sveikata nuo A iki Ž > N - R > Apči ! Atrodo peršalau!
Dalintis

Tikrai liūdna sirgti ir gulėti lovoje. O mažą vaikutį išlaikyti lovoje kartais ir visai neįmanoma. Tik nukrenta temperatūra, ir jis jau bėga žaisti.  Ar įmanoma apsaugoti vaikus nuo virusų, jeigu kažkuris šeimos narys jau susirgo? Pediatrė ir vaikų psichiatrė Aurima Dilienė sako, kad nebūtinai virusai turi išguldyti visą šeimą.Jeigu suserga vienas iš šeimos narių, tai visai nebūtinai turi visi susirgti. Taip nėra, kad liga išguldo kaip epidemija. Jeigu šeimoje iš tikrųjų visi yra labai pavargę, arba šeimoje blogas mikroklimatas, vyksta nuolatiniai konfliktai, tada ligos gali pažeisti visus”, - sako gydytoja.

 Pasak gydytojos A.Dilienės, galimoms peršalimo ligoms reikia ruoštis iš anksto. Ji pataria  visai šeimai rudens sezono pradžioje pavartoti vitaminus, multivitaminus. O kai subjūra orai,  prasideda lietūs ar šlapdribos, būtina gerti vitaminą c. “Dabar yra ir tokio kramtomo vitamino c, galima surasti vaistinėse. Jeigu vertinate natūralų vitaminą c, reikia taip suorganizuoti savo mitybą, kad kasdieną ant stalo būtų tam tikri kiekiai žalių daržovių, vaisių, - sako gydytoja A.Dilienė.  Jos teigimu, tai tikrai labai padėtų ir pastiprintų organizmą, tada gal ir pavyktų nesusirgti peršalimo ligomis ir neužsikrėsti virusais. 
 
Tėvai neretai guodžiasi, kad jeigu vienas vaikas, tarkime iš darželio parsinešė virusą ir susirgo, būtinai susirgs ir kiti vaikai. Gydytoja pataria taip negalvoti ir nepanikuoti. “Mažesnis vaikas galbūt ir užsikrės, nes jo imunitetas netreniruotas. Vyresni vaikai jau yra susidūrę su tomis bacilomis savo gyvenime, jie turi apsaugą,  o jeigu jie yra  linksmi, patenkinti, tai greičiausiai ir neužsikrės,”- sako gydytoja A.Dilienė. 
 
Kaip reikia gydyti virusines ligas? Ką tėvai turėtų žinoti?
 
Svarbiausia, ką reikia žinoti -  tai sergant vartoti daug skysčių. Reikia duoti vaikui kuo daugiau gerti, nesvarbu ko, kad tik gertų. “Patys skysčiai organizme padeda numušti temperatūrą. Kuo mažiau ligonis geria, tuo temperatūra ilgiau laikosi. Taip pat reikėtų vartoti temperatūrą mažinančius vaistus, kad nenualintų organizmo, kad jis lengviau kovotų su virusu”, - sako gydytoja A.Dilienė. Pasak jos, aukšta temperatūra apkrauna širdies darbą, apsunkina ir visas kitas organų sistemas. Tad turėti paracatamolio ar ibuprofeno namuose visada verta.
 
Kada jau reikia mušti temperatūrą vaikui?
 
Gydytoja sako, kad yra visokių teorijų. “Teorija, kad temperatūrą reikia mušti tik tada, kai ji pakyla virš 38,5 man truputėlį yra rizikinga. Todėl, kad mes negalime matuoti kas sekundę ir matyti, kada pakyla  iki 38,6 laipsnių. Aš pati iš savo patirties siūlyčiau žiūrėti, kaip ligonis jaučiasi: kartais vaikas ir turėdamas 39 laipsnius, neblogai jaučiasi, bet tiek jokiu būdu nereikia laukti. Jeigu 37, 5 ir tikrai vaikas jaučiasi labai blogai, galima numušti temperatūra ir nekankinti”, - sako gydytoja A.DIlienė.
 
Gydytojos teigimu, jau susirgusio vaiko neverta gydyti įvairiomis liaudies medicinos priemonėmis, nes sergantis vaikas paprastai neturi apetito, todėl prievarta brukti imbiero ar spanguolių su medumi tikrai neverta. Visos šios priemonės profilaktiškai gali padėti kitiems šeimos nariams, kurie dar neserga.
 
Higienos instituto  Visuomenės sveikatos tyrimų skyriaus vedėja Rolanda Valintėlienė įspėja, kad virusinių susirgimų nereikia gydyti antibiotikais. “Higienos institute atlikti tyrimai rodo, kad antibiotikai Lietuvoje skiriame tikrai dažnai. Yra nemažai situacijų, kai jie skiriami per dažnai. Antibiotikai tai yra vaistai, kurie veikia bakterijas, neveikia virusų. Tad jie turėtų būti naudojami tik bakterinių infekcijų gydymui. Tarkim, vaikams kvėpavimo takų infekcijas, ypatingai viršutinių kvėpavimo ligų infekcijas dažniausiai sukelia virusai. Taigi antibiotikai tokių infekcijų gydymui neturėtų būti skiriami”- sako R.Valintelinė.
 
Ar gydytojas gali nuspręsti apžiūrėjęs vaiką, kokios kilmės yra infekcija? Juk simptomai yra labai panašūs...
 
R.Valintelienės teigimu, ir bakterijos, ir  virusai yra labai maži, todėl gydytojai jų matyti negali. Tam, kad patvirtinti, ar infekcija yra virusinė, ar ją sukėlė virusai ar bakterijos, reikalingi tyrimai. Mikrobiologiniai tyrimai yra tikslesni, bet ir bendrieji, tokie kaip kraujo tyrimai parodo ne patį sukėlėją, bet jau leidžia  diferencijuoti, ar tai viruso, ar bakterijos sukelta infekcija.
 
Medikai prognozuoja, kad gripas Lietuvoje pradės siautėti tik sausio pabaigoje. Kaip galime pasiruošti būsimai epidemijai? Gal dar ne vėlu pasiskiepyti? Pediatrė ir vaikų psichiatrė A. Dilienė sako, kad gripo epidemija dar tik bus, metų pabaigoje ir sausio pradžioje siautėjo “taip vadinami blogi virusai”. Pasak gydytojos, dabar vis dar puola viršutinių kvėpavimo takų virusai, nors jau diagnozuojami ir pavieniai gripo atvejai,  o sausio gale, vasario mėnesį jau laukiama rimtesnio gripo antpuolio.
 
Profesorius Vytautas Usonis pastebi, kad vaikus skiepyti nuo gripo galima nuo šešių mėnesių amžiaus. Jo teigimu, gripo vakcina vaikus galima skiepyti nuo šešių mėnesių amžiaus. “Reikėtų pasitikslinti konkrečią vakciną, planuojant skiepyti, bet tą turėtų padaryti gydytojas. Todėl, kad gamintojų rekomendacijos gali šiek tiek skirtis. Priklausomai nuo vakcinos tipo, vienas galima skiepyti nuo 6 mėn. amžiaus, kitas truputį vyresniems vaikams. Į tai reikėtų atkreipti dėmesį,”- sako profesorius V.Usonis. Pasak jo, Amerikos pediatrų akademija, įvairios Europos profesionalios medikų draugijos, oficialios institucijos išskiria dvi ypatingos rizikos grupes, tai yra vaikai nuo 6 mėn. amžiaus iki 5 metų amžiaus ir  asmenys vyresni nei 65 metų amžiaus, kuriems ypač rizikinga susirgti gripu, galimos pasekmės. 
 
Profesoriaus Vytauto Usonio teigimu,  pernai Lietuvoje jau buvo pradėta nemokamai skiepyti nuo gripo tam tikros grupės vyresnio amžiaus žmonių. Profesorius tikisi, kad šiais metais nebus pamiršti ir vaikai. 
 
Kalbant apie pačius mažiausius kūdikius, pati racionaliausia yra vadinamoji „kokono strategija“, kurios esmė – pasiskiepyti visiems, kurie supa mažylį: mamai, tėčiui, sesutėms, broliukams, seneliams, auklėms ir t. t. Pasak profesoriaus Vytauto Usonio, nuo gripo galima pasiskiepyti ir nėštumo metu, tad vaikučiu būtų pasirūpinta dar iki jo gimimo.   
 
Auksė Kontrimienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentarai 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą