Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 

 
 

 
 
 

Sveikata nuo A iki Ž > N - R > Jei vaiką pykina automobilyje...
Dalintis

Daugeliui šeimų pavasario ir vasaros savaitgaliai bei atostogos prasideda nuo važiavimo automobiliu. O  ką daryti, jei vaiką pykina ?  Pykinimas automobilyje  visada labai išgąsdina tėvus.
 
Kaip teigia šeimos gydytoja Angelė Čereškienė, kūdikiams važiavimas automobilyje sveikatos sutrikimų sukelia itin retai. 1-6 metų vaikai šiuo atžvilgiu yra jautriausi ir pykinimu kelionių metu skundžiasi apie 30% vaikų. Subręndus nervų sistemai, mokykliniame amžiuje šių negalavimų iš vis nebebūna. Bet pasitaiko atvejų, kai pykinimas automobilyje išlieka visam gyvenimui.
 

Kodėl pykina?
 
Pykina todėl, kad smegenyse susidaro taip vadinamas „sensorinis neatitikimas“, kai objektas, į kurį įdėmiai žiūrima pro langą yra stabilus, bet kūnas jaučia judėjimą. Todėl smegenys gauna prieštaringus signalus, ir prasideda supimo ligai būdingi simptomai: galvos svaigimas, pykinimas, išblyškimas, silpnumas, šaltas prakaitas, seilėtekis, vėmimas. Mokslas šį negalavimą vadina kinetoze.
 
Prieš kelionę
 

Anot gydytojos Angelės Čereškienės, prieš kelionę vaikas turi būti gerai pailsėjęs, nes nuovargis gali išprovokuoti negalavimą. Jei tik įmanoma rinktis kelionės laiką, vasarą geriau išvažiuoti ryte arba vakare, nes dienos karštis sustiprina pykinimą.
 
Jei yra  galimybė, ilgesnes keliones reikia suplanuoti tuo metu, kai vaikas paprastai miega, mat miegančių mažylių nepykina.
 
Ruošiantis išvykai, patartina pavalgydinti vaiką prieš pusvalandį ar valandą sočiu, bet lengvai virškinamu maistu. Reikėtų vengti valgyti saldumynų, riebaus maisto  bei gazuotų gėrimų. Pasiimti su savimi lengvų užkandžių bei vandens.
 
Nevertėtų priminti vaikui apie pykinimą. Nereikia sakyti jam, kad štai šį kartą nepykins – taip tik vaikas susijaudins ir  psichologiškai blogai jausis vos pajutęs galvos svaigimą. Tegul mažylis nesibaimina kelionės. Svarbiausia, kad kelionės įspūdžiai būtų susiję tik su smagiu laiko praleidimu ir aplinkos pasikeitimais.
 
Nors pro šalį skrieja įdomūs vaizdai ir automobilyje visada norisi sėdėti prie lango, tačiau vaiko kėdutę reikia įtvirtinti per vidurį galinės  automobilio sėdynės, kad mažylis matytų prieš save kelią bei  paraginti vaiką nesidairyti į šalis ir pro užpakalinį automobilio langą, o žiūrėti tik į kelio priekį. Pravažiuojamų objektų mirguliavimas ir kaita pykinimą tik sustiprina.
 
Į kelionę pasiimti popierinių servetėlių bei tuščią indą ( jei kartais vaikas staigiai pradėtų vemti ).
 
Kelyje
 
Keliavimas automobilyje gali būti neįtikėtinai įdomus. Puikus užsiėmimas - žaidimai, kurie paskatins jūsų vaiką žvelgti į tolį: vardyti, kokios spalvos mašinos važiuoja priekyje, aptarti, kokius kelio ženklus pravažiuojate, skaičiuoti šviesoforus ir pan. Taip pat minkite mįsles, vardinkite daiktus iš kurios nors vienos raidės, spėliokite žodžius ir pan.
 
Negalima skaityti  knygų automobilyje, tai  išprovokuoja pykinimą, be to, judančios raidės ir paveikslėliai pernelyg vargina akis. Galima  į kelionę pasiimti ausinuką ir keletą garso kasečių ar kompaktinių diskų su pasakomis ir dainomis, kurioms drauge su vaiku galėtumėte pritarti.
 
Vaikas jausis geriau, jei langas bus šiek tiek pravertas (vienoje pusėje, kad nesusidarytų skersvėjis). Grynas oras visada veikia stebuklingai. Jei lango atidaryti negalima – te būna įjungtas kondicionierius. Tik svarbu per daug neatšaldyti automobilio patalpos, nes galima peršalti. Apie rūkymą automobilyje negali būti jokios kalbos.
 
Vaiko savijauta kelionės metu labai priklauso nuo vairavimo įgūdžių. Jeigu vairuotojas staigiai stabdo, jei kelyje daug posūkių, kalnelių, supykins dažniau, nei važiuojant ramiai ar lygiu ir tiesiu keliu.
 
Užkandžiams automobilyje patartina duoti vaisių, javainių, džiūvėsių. Geriausias gėrimas kelionėje yra vanduo, o ne vaikų mėgstami gazuoti saldūs gėrimai.
 
Dažni sustojimai naudingi ne tik vaikui, bet ir visiems važiuojantiems. Stoti galima visur: aikštelėse,  parkuose, lankytinose vietose. Te vaikai pabėgioja, pasivaikšto, paspardo kamuolį. Idealu sustoti kas 2 valandas ir išlipus iš automobilio pabūti 15 minučių.
 
Mama, man bloga...
 
Labai svarbu pastebėti pirmuosius vaiko pykinimo simptomus. Atkreipkite dėmesį į tai, kad vaikas pabalęs, stipriai prakaituoja, vangus. Vos tik pasirodo pirmieji pykinimo simptomai, parodykite vaikui tolimus objektus kelio priekyje. Gydytoja Angelė Čereškienė sako, kad vaikui palengvėja, jei jis atsigula ant galinės sėdynės. Kai kūnas yra horizontalioje padėtyje, supimo simptomai švelnesni. Galima susigūžti į kamuoliuką, galvą prilenkiant prie kelių, tada irgi mažiau pykina. Ypač pasistenkite prablaškyti vaiką ir nuolat neklausinėti apie savijautą.
 
Daugumai vaikų kelionės metu padeda kramtoma guma (jei jie jau moka kramtyti nenurydami), mėtiniai ledinukai. Čiulpimas sušvelnina supimo siunčiamus impulsus į smegenis. Galima išmėginti ir šaltą gėrimą su mėtomis ar citrinomi, tik jokiu būdu  ne šiltą arbatą – šiltas skystis gali sudirginti skrandį ir sustiprinti pykinimą.
 
Būtinai sustabdyti automobilį, jei vaikas jau pradėjo skųstis pykinimu, galvos svaigimu. Automobilio judėjimas sustiprina negalavimą, o atsistojęs ant tvirto pagrindo bei pailsėjęs jis pasijus geriau. Pasiūlyti vaikui atsigerti.
 
Vaistai nuo pykinimo
 
Jei vaiką pykina labai dažnai, pasitarkite su gydytoju, kokius vaistus jis rekomenduotų. Jei pykina tik retkarčiais, vaistais geriau nepiktnaudžiauti. Nes  visi vaistai nuo supimo ramina nervų sistemą, vaikas pasidaro vangus.
 
Smagios kelionės !!!
 
Kristina Fišienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



Data: 2018-01-18 00:01:13


 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą