Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Sveikata nuo A iki Ž > N - R > Rankų plovimas mus saugo nuo infekcijų
Dalintis

Rankų plovimas – įprasta kasdienė, tačiau labai svarbi asmens higienos procedūra. Jas plauname ne tik tam, kad būtų švarios, bet ir tam, kad apsaugotume save ir aplinkinius nuo užkrečiamų ligų.
 
Jei neplausime rankų....
 
Šeimos gydytoja Angelė Čereškienė pastebi, kad dauguma žmonių neplauna savo rankų taip dažnai, kaip reikėtų. O juk lankomės viešose įstaigose, viešajame transporte, žaidžiame  kieme su kamuoliu, liečiame gyvūnus – tiesiog kontaktuojame su įvairiausiomis bakterijomis. Ant mūsų rankų knibždėte knibžda milijonai įvairiausių mikroskopinių gyvių, kurie tik ir taikosi patekti į akis, nosį, burną, ir galiausiai sukelti infekciją.
 
Kaip teigia gydytoja Angelė Čereškienė, dėl nepakankamos rankų higienos galima susirgti  dizenterija, šigelioze, hepatitu A, rotavirusu, skrandžio, žarnyno infekcijomis, turėti kitų negalavimų. Užterštose smėlio dėžėse vaikai nesunkiai gali užsikrėsti echinokokoze, toksokaroze, toksoplazmoze, mikrosporija bei kitomis parazitinėmis užkrečiamomis ligomis.
 
Kiekvienais metais visame pasaulyje nuo viduriavimo miršta daugiau kaip 3,5 milijono jaunesnių kaip penkerių metų vaikų. Paprasčiausias rankų plovimas su muilu besivystančiose šalyse gali išgelbėti milijonų vaikų gyvybes.
 
Kada ir kaip plauti rankas?
 
Pirmiausia rankas plauname, kai tik pastebime, kad jos nešvarios, tačiau poreikis plauti rankas priklauso nuo aplinkybių. Rankas reikėtų plauti maždaug kas valandą, ypatingai :                               
- Po naudojimosi tualetu,
- Po žaidimo su gyvūnais,
- Prieš ir po maisto gaminimo,
- Prieš valgį,
- Po pasivažinėjimo dviračiu, paspirtuku,
- Grįžus iš lauko,
- Po važiavimo troleibusu, autobusu, buvimo viešose vietose.
 
Sudrėkintas ir muilu suteptas rankas kruopščiai iš visų pusių trinti 15-20 sekundžių, ypatingas dėmesys turi būti skiriamas tarpupirščiams ir panagėms. Švariai nuplauti rankas po tekančiu vandeniu, šluostyti popieriniu rankšluosčiu, jei naudojami medžiaginiai rankšluosčiai, jie turi būti individualūs.  Gydytoja A. Čerškienė primena, kad siekiant užkirsti kelią mikroorganizmų dauginimuisi ant rankų, labai svarbu rankas tinkamai nusausinti (Jei rankos nesausai nušluostomos ar ant jų lieka muilo, padidėja dermatito rizika).  Tik tinkamas  rankų plovimas pašalina nešvarumus ir mikroorganizmus.
 
Mokykime vaikus rankų higienos
 
Visai nesunku įpratinti vaikus laikytis tinkamos rankų higienos. Tiesiog reikia mokyti iš pavyzdžių - plauti rankas stebint vaikams, stengtis aptarti, ką ir kodėl darote, kad kartojimu įgytas gebėjimas taptų įgūdžiu ir įpročiu visam gyvenimui. Kartais geresniu skatinimu tampa ne primygtinis prašymas vaikui nusiplauti rankas, o paaiškinimas, kodėl visa tai reikia daryti. Užtenka vaikui pasakyti, kad grįžus iš lauko, rankos yra nešvarios ir liečiant jomis burną, akis galima susirgti, net užsikrėsti kirmėlėmis. Tačiau  vos tik rankos nuplaunamos, išvengiama susirgimų. Kai vaikas pagaliau supranta, kodėl reikia atlikti vieną ar kitą švaros ritualą, svarbu nepamiršti jų laikytis nuolatos.
 
Kriauklė turi būti ne per aukštai vaikui plauti rankas, gali būti pastatytas  suoliukas apačioje, kad vaikas galėtų pasiekti plauti rankas kriauklėje. Darželinuką galima paraginti plauti rankas  tiek ilgai, kiek užtrunka suskaičiuoti iki 15 ar padeklamuoti kokį eilėraštį. Toks darbas ypatingai geras, jei vaikas  gali  rankas skubėti tik sušlapinti vandeniu.
 
Norint apsaugoti vaiko sveikatą, būtina rūpintis, kad vaikas  rūpintųsi švara, laikytųsi higienos, įskaitant dažną rankų plovimą.
 
Kristina Fišienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodasKiti komentaraiKamile Data: 2014-07-08 16:07:27
Na iš tiesų aš manau, kad į klausimą kaip plauti rankas, tinkamai gali atsakyti tik profesionalai. Neseniai aš pati, asmeniškai lankiau kursus-
 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą